1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başkan’la Bayram sohbeti
Başkan’la Bayram sohbeti

Başkan’la Bayram sohbeti

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Karaosmanoğlu ile eskiden olduğu kadar sık görüşmüyoruz. En son 12 Haziran seçimlerinin yapıldığı gün, oy kullanma işlemi devam ederken uzun uzun görüşmüş, bu

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Karaosmanoğlu ile eskiden olduğu kadar sık görüşmüyoruz. En son 12 Haziran seçimlerinin yapıldığı gün, oy kullanma işlemi devam ederken uzun uzun görüşmüş, bu görüşme sırasında seçim sonuçları ile ilgili iddiaya tutuşmuştuk. 12 Haziran seçimlerinde AKP benim tahmin ettiğimden çok daha yüksek oy alınca iddiayı kaybetmiş, birkaç hafta sonra Başkan’a Seka Park’ta yemek ısmarlamıştım.

Karaosmanoğlu, “Adam gibi adamdır” lafını fazlasıyla hak eder. Büyükşehir Belediye Başkanı olarak geçirdiği dönemde de insanlık kalitesini çok geliştirdi. Bireysel iletişimde kendisini geliştirdi. Kiminle neyi nereye kadar konuşacağı konusunda çok mesafe kaydetti.

Sayın Başkan, dün her bayramda olduğu gibi-bana en çok kızdığı, belki yüzümü bile görmek istemediği dönemlerde bile aksatmamıştır- bayram ziyaretine geldi.

Maşallah, son derece zinde, genç görünüyordu. Karşılıklı çay içtik, bazen “Siyasetçi-gazeteci”, bazen “Ağabey-kardeş” gibi sohbet ettik.

Başkan’ın her zaman birinci gündemi “Çevre”, özellikle İzmit Körfezi’nin temizlenmesine çok önem veriyor. Dün gazeteyi ziyaretinin ardından Başkan Karabacak’ın annesinin cenaze törenine katılmak için Darıca’ya gidecek, öğleden sonra da  Karamürsel’e gidip, denize girecekti.

Karaosmanoğlu, bugün için de, “Gündemde bir program yok. Kandıra sahillerine gider, bir de Karadeniz’de yüzerim” diye plan yapıyordu.

Söz Kandıra’dan açılınca, Başkan bu ilçeye verdiği önemi anlattı. Büyükşehir, geçtiğimiz yıllarda Gebze bölgesine çok yatırım yapmış, yıllardır devam eden sorunların önemli bölümünü çözmüştü. Şimdi önümüzdeki iki-üç yılda Kandıra için büyük hamle yapacaklarını söyledi. Bu yaz mevsiminde de Kandıra bölgesinde yer yer su sıkıntıları oldu. Karaosmanoğlu,  Kandıra Barajı’nın yapımı ile bu sorunun tamamen ortadan kalkacağına inanıyor. Ayrıca Kandıra’da çok büyük alt yapı hamlesi başlattıklarını, iki yıl içinde ilçede alt yapı sorunun kalmayacağını söyledi.

İzmit Körfezi’nde evsel atıkların neredeyse tamamı arıtılarak denize veriliyor. Sadece Hereke bölgesinde sıkıntı kalmış, bu bölge için de bir arıtma tesisinin planlandığını söyledi. İlimizin Karadeniz sahillerinde de bütün evsel atıkların arıtılarak denize verileceği sistem kurulacak. Cebeci’de yapılacak büyük arıtma tesisi için yer seçiminin, projelerin tamamlandığını söyleyen Karaosmanoğlu, “Yakında Kocaeli’den Karadeniz’e bir damla arıtılmamış evsel atık gitmeyecek” dedi.

Sonrasında Kandıra sahillerini baştan başa yeniden dizayn etmenin hazırlığı var. Karaosmanoğlu, “Kerpe sahili gibi bir yer dünyada bulunmaz. Biz bir türlü değerlendiremedik. Bütün sahili yeni baştan dizayn edeceğiz. İşletmeleri biraz geri çektireceğiz. Her bölgede en az 20 metrelik sahil şeridi oluşturacağız. Yeni tesislerin otellerin yapılmasını teşvik edeceğiz” dedi.

Tabii konu İzmit trafiğine de geldi. Bayram günleri İzmit’te yaşamayanlar bilmez. Şehir merkezi inanılmaz rahat. Arabanızla hiç sıkıntı yaşamadan bir yerden bir yere gidebiliyorsunuz. Canınızın istediği her yerde arabanızı park edecek boşluk bulabiliyorsunuz. Kuşkusuz önümüzdeki pazartesi sabahından itibaren İzmit bu lüksünü yine kaybedecek.

Karaosmanoğlu, şehir içi trafiğinin rahatlamasında, sahilde yapılan binlerce araç kapasiteli açık otoparkların çok işe yarayacağına inanıyor. Bu yıl sonunda İzmit şehir içindeki park organizasyonunu yapan firma ile sözleşme sona eriyormuş. Karaosmanoğlu,  “Şehir içinden paralı otoparkı tamamen kaldıracağız” demedi. Ama, “Tabloyu önümüze koyup, inceleyeceğiz. Gereken neyse yapacağız. Şehir merkezinde, Hürriyet ya da Cumhuriyet Caddelerinden en az birini tamamen trafikten ve araç parkından arındırmak gerektiğine inanıyorum. Esnaf istemiyor. Bunun üzerinde de çalışacağız” dedi.

Başkan Karaosmanoğlu ile sohbetimiz daldan dala devam etti. Yine biraz futbol konuştuk. Körfez FK’nın oluşumunda Yunus Pehlivan ile birlikte çalıştıklarını, Kocaelispor’un artık kurtuluş şansının bulunmadığına inandığını söyledi. Başkan Nevzat Doğan’ı başarılı bulduğunu, Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar ile Kandıra Belediye Başkan’ı Cengiz Kan’ın giderek daha başarılı çizgiye geldiklerini söyledi. Kartepe Belediye Başkanı için, “Şükrü Karabalık’ın karakterinden, dürüstlüğünden hiç kuşku duymam. Ama bazı basit hatalar yaptı. Ben kendisini zamanında uyarmıştım” dedi.

Başkan’la bayram sohbetimiz devam ederken, haftada en az 2-3 kez bana uğrayan, şehirde gördüğü aksaklık ya da olumlu gelişmeleri bana anlatan, çok sadık bir okurum olduğunu bildiğim bir dostum bayram ziyaretine geldi. Başkan’la da tanışıyorlar. Bayramlaştılar. Okurum da sohbete katıldı, “Başkanım sizden iki ricam var. Birincisi Yürüyüş Yolu üzerinde, gölgelik bölgelerde oturma gruplarını fazlalaştırın. İhtiyaç var. İkincisi, İzmit Körfezi’nin en güzel yerleri olan Ulaşlı ile Ereğli’ye vapur gitmiyor. Mutlaka en azından gelecek yaz Ereğli ve Ulaşlı’ya da vapur ya da deniz otobüsü uğrasın” dedi.

Karaosmanoğlu, ihtiyaç duyulan bölgelerde Yürüyüş Yolu üzerindeki oturma gruplarını çoğaltacaklarını söyledi. Vapur konusunda ise, “Talep yok. Deniz seferleri zarar ediyor. Hergün 15-20 kişinin Ulaşlı, Ereğli’ye gidip geleceğine garanti verilse, sefer koyarız” dedi.

Başkan Karaosmanoğlu, Kent Konut’un yeni proje hazırlıklarından söz etti. Çayırköy Göleti çevresinde 1500 dönüm arazi Büyükşehir tarafından satın alınmış. Bu bölgede yeni konutların planlandığını belirten Başkan, “Artık İzmit için konut açığından söz edemeyiz. Sadece iç göçle yeni gelenler için yeni konut yapmak gerekiyor. Dengeyi de çok fazla bozamayız” dedi.

Genel siyasetten de biraz söz ettik. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, eski Genel Başkan Baykal’a göre daha çalışkan, daha fazla halkın içine girebilen bir lider olduğunu söyledi, “CHP’nin temel sorunu kendi içinde. İzmit’teki bayramlaşmada bile hala partililer kendi aralarındaki husumeti sürdürüyorlar. Halk bunu görüyor, bu yüzden CHP’ye güvenmiyor” dedi. Son bir not, Başkan Karaosmanoğlu, CHP’li Hurşit Güneş’i de sevdiğini, düzgün bir adam olarak gördüğünü belirtti, “Hurşit Bey, serada büyümüş. Bu nedenle bazı eksikleri var. Ama giderek siyasete ısınıyor” dedi.

Karaosmanoğlu-nazar değmesin-gerçekten çok genç, zinde ve sağlıklı gözüküyor. Boş zamanlarının büyük bölümünü Yuvacık’taki babadan kalma bahçede geçirdiğini anlattı. Şu sıralar, ceviz ile incirin çıkmasını bekliyor. Her gün ağaçlarla uğraşıyormuş. Bahçesinde her türlü sebze ve meyvenin bulunduğunu, 17 tane kuzusunun olduğunu anlattı. Bir dahaki Bayram, belki ben Sayın Başkan’ı evinde ziyaret ederim. Böylece, büyüğüm olmasına rağmen her bayram ziyaretime geldiği için içimde hissettiğim utançtan da kurtulmuş olurum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.