1. YAZARLAR

  2. İlksen ÇAĞLAYAN

  3. Başkası olma, kendin ol
İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Başkası olma, kendin ol

A+A-
Yabancı kültürlerin ve insanlarının bir özellikleri var ve ben bunu çok seviyorum, çok saygı duyuyorum. Elbette istisnalar vardır fakat ben yine de genelleme yaparak düşüncelerimi paylaşacağım. Öyle ki bu insanlar her zaman kendileriyle ilgileniyorlar, kendi işlerini yapıyorlar, kendi sevdikleri ya da tercih ettiklerini  yiyor, giyiyor, alıyorlar. Kimsenin dediğiyle ilgilenmiyorlar , çünkü kendilerine ait fikirleri, zevkleri oluyor.  Kimsenin yaptığını da yapmıyorlar çünkü genel olarak kıskanma ya da çekememe gibi duyguları olmuyor. Herkesi ve her şeyi olduğu gibi kabul ediyorlar. Bunun da ötesinde kendilerine güvenleri tam , kimsenin onayına ya da ağzından çıkacak her hangi bir söze itibar göstermiyorlar. Böyle olduğu gibi kimseyi de kırmıyorlar, aşağılamıyorlar, dalga geçmiyorlar. Saygı gösteriyorlar, önem ve özen gösteriyorlar, yaşam alanlarına, yaşam tarzlarına, seçimlerine ve zevklerine herkesin.  Bu tarz insanlar kendilerini gerçekleştirmiş oluyorlar böylelikle. Bir de dönüp dolaşalım yaşadığımız yere gelelim. Aslında çevremizde  o kadar çok anlattığım bu  profilin zıddı insan var ki. Gözünün ve  aklının  kendi yaşantısı , kendi ailesi ve her şeyden önce kendisi yerine sürekli başkaları üzerinde olduğunu bile farketmeyen, sürekli kendi eksiklerini ya da hoşnut olmadığı davranışlarını bir şekilde karşısındakiyle dalga geçerek , bazen de küçük görerek kapatmaya çalışan, aslında ben yapmam dediği bir çok şeyi en nihayetinde yapan.. Sonrasında da saygı bekleyen, anlayış bekleyen, iyilik, güzellik bekleyen.. 
Diyeceğim o ki hırslarla , başkasının kötülüğünü düşünerek bir yere gelemez insan. Belki bir konuma, belli bir çevreye sahip olabilir ama özünde mutsuz kalır, yetersiz kalır, kendini eksik hisseder. Ne karnı doyar, ne gözü ve hatta en önemlisi de gönlü..  Gönlü doymadığı için ne kadar yemek yese de daha fazlasını ister, ne kadar alsa, biriktirse de daha fazlasını ister, çünkü ruhu doymadığı için bir türlü huzurlu olamaz. Aslında çok da sevdiği, beğendiği bir şeyi sırf huzursuzluk adına kötüler durur. Çünkü kendine itiraf edemez, başkasının iyilikleriyle övünmez, takdir etmez. Kendisine karşı herhangi bir fikriniz, davranışınız ona  ters geldiğinde ise hemen sırtını döner, tahammül etmez, hatta anlayış beklediğiniz zaman bile bir bakmışsınız siz ona anlayışlı yaklaşırsınız..
İşin kötü yanı bu tarz insanlara anlattığınız şeyler de genelde anlaşılamıyor, çünkü anlatmak istediğiniz şey aslında karşınızdakinin anladığı kadarı ile sınırlı oluyor. Duymak istediğini duyuyor,görmek istediğini görüyor. Ne demiş Tarkan  “Başkası olma kendin ol, böyle çok daha güzelsin. Ya gel bana sahici sahici ya da anca gidersin .” :)  Öyle ki aslında bu bahsettiğim davranışlarda olan kişiler kendi özgüvenlerini bir oturtsalar,kendilerine güvenseler, ne başkalarının kimlikleriyle, sevdiği şeylerle kendilerine bu dünyada yer bulmaya fırsat bulacak , ne de insanların gözünde bu denli farklı bir konumda olacak, daha fazla takdir görecekler. Kendi kimliklerini buldukları zaman da başka birininkine gerek kalmadığını anlayacaklar. 
En iyisi ve hakettiğimiz şey bana kalırsa tüm olumsuzluğa rağmen sevgi, yardımlaşma , güler yüzle kalmak, kendin olmak. Negatif enerjideki biriyle aynı kalmaktansa her daim pozitif ve daha güçlü olabilmek. Görmezden gelmek ama farkında değilmiş gibi değil her şeyi anlayabilen, farkında olan bir konumda olup karşı tarafa bunu anlatmamak sadece. Karşı taraf bunu istemese bile sırf biz istediğimiz için rakip olmaktansa yol arkadaşı olmak. Daha farkında, hayata daha güvenli, daha mutlu ve daha iyi olarak.. İçi boş bir başak gibi çok konuşmak , böbürlenmek, yersiz  ve kırıcı davranmak  yerine olgun bir başak gibi eğik olmak, alçakgönüllü kalmak.. Her zaman..
Felakete Götüren 10 Huy
Kibir
Cimrilik
Kendini beğenme, gururlanma
Riya (Gösteriş)
Haset (Kıskançlık- onda var bende niye yok)
Kızgınlık-Öfke
Çok Yemek Hırsı
Çok Söz Söyleme Hırsı
Mal Sevgisi
Makam Sevgisi
İmam-ı Gazali
 
Bu yazı toplam 531 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.