1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başkent’te, ‘hoca farkı’nın kaldırılmasına cübbeli protesto
Başkent’te, ‘hoca farkı’nın kaldırılmasına cübbeli protesto

Başkent’te, ‘hoca farkı’nın kaldırılmasına cübbeli protesto

Türkiye Tıp Fakülteleri Öğretim Üyeleri Girişimi Ankara Kolu, üniversite hastanelerinde ‘hoca farkı’ olarak bilinen uygulamanın kaldırılıp, ‘performansa göre ücret’ sistemine geçilmesini Yüksek

A+A-

Türkiye Tıp Fakülteleri Öğretim Üyeleri Girişimi Ankara Kolu, üniversite hastanelerinde ‘hoca farkı’ olarak bilinen uygulamanın kaldırılıp, ‘performansa göre ücret’ sistemine geçilmesini Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) önünde protesto etti. Cübbeleriyle YÖK önünde toplanan doktorlar, uygulamanın tıp fakültelerine sokulmaması gerektiğini savundu.

Üniversite hastanelerinde ‘hoca farkı’ olarak bilinen, öğretim üyelerine muayene ücreti ödenmesi dönemi Tam Gün Yasası kapsamında bugün rafa kaldırıldı. Uygulamaya tepki gösteren doktorlar ise soluğu YÖK önünde aldı. Türkiye Tıp Fakülteleri Öğretim Üyeleri Girişimi Ankara Kolu üyesi yaklaşık 300 kişi 6 otobüsle birlikte kurum binası önünde toplandı. 'Sağlıkta performans hasta eder', 'Sağlıkta performans sağlığa zararlıdır', 'Performansı reddediyoruz' yazılı dövizleri taşıyan grup, "Performans sağlığa zararlıdır" şeklinde sloganlar attı. Cübbeleriyle YÖK girişinde toplanan doktorlar, alkışlarıyla seslerine yetkililere duyurmaya çalıştı.

Grup adına açıklama yapan Prof. Dr. Aylin Uluşahin, performans sisteminin sakıncalarını anlatmak üzere YÖK önünde toplandıklarını belirtti. Hükümet’e ve ilgili kanunla yönetmelik düzenleme yetkisi verilen YÖK’e seslenen Uluşahin, “Sağlık hizmetinde performans (hasta başına, ameliyat başına ödeme) yanlıştır. Tıp fakültesinde performans ise iki kere yanlıştır.” dedi.

Uygulamanın hastalara zarar verdiğini, sağlık harcamalarını artırdığını savunan Uluşahin, uygulamanın toplum sağlığını tehdit ettiğini ve tıbbi uygulamaları değersizleştirdiğini ileri sürdü.

YÖK’ü öğretim üyelerinin değerlendirmelerini dikkate almaya davet eden Uluşahin, "Eğer hükümet ve YÖK de bizim gibi, halkımızın her basamakta nitelikli sağlık hizmeti almasına önem veriyor, tıp fakültelerinde yüksek nitelikli sağlık hizmetini, artan yoğunlukta ve kalitede bilimsel araştırmaları çağdaşlığın gereği olarak değerlendiriyorsa, tüm sağlık çalışanlarına emeklerinin, birikimlerinin ve mesleki risklerinin karşılığı olan ve emekliliğe yansıyacak bir ücret ödenmesi için çalışmalı, performans sistemini gündemden kaldırmalıdırlar." şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından doktorlar geldikleri otobüse binerek, olaysız bir şekilde dağıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.