1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başsavcı Korkmaz: 'Soruşturmalar ve suçlar azaldı'
Başsavcı Korkmaz: 'Soruşturmalar ve suçlar azaldı'

Başsavcı Korkmaz: 'Soruşturmalar ve suçlar azaldı'

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, her yıl soruşturmalar ve suçlar artarken bu yıl ise sayının düştüğünü, dosyaların azalmasındaki nedenlerden birinin FETÖ soruşturmalarının azalması olduğunu belirtti.

A+A-

HERKES BİLMEDİĞİ KONULARDA YORUM YAPIYOR

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz makamında 2019 adli yılını düzenlediği basın toplantısıyla değerlendirdi. Korkmaz “Asliye ile ilgili haberlerde de karşılıklı teyitleştik. Bu dönem hem basın hem yargı için zor bir dönem. Çünkü iletişim olanakları o kadar hızlı gelişiyor ki adeta bir rüzgar gibi, önünde durmak kolay değil. Herkes bilmediği konuda yorum yapıyor. Milletçe bu konuda yanlışımız var. Sosyal medyada çeşitli platformlarda içeriği bilinmeden yorum yapılıyor. Bu da milletimizin adalete, devlete olan güvenini sarsıyor. Bunları düzeltmeye çalışıyoruz ama ne kadar başarılı oluyoruz bilmiyorum” dedi.

PATATES HATLA

Bu sabah adliye ve cezaevi çalışanlarına yapılan operasyonla ilgili de bilgi veren Korkmaz, “FETÖ ile ilgili irtibatlı adliye çalışanlarına bu sabah operasyon yapıldı. 34 adliye ve cezaevi çalışanıyla ilgili gözaltı talimatı verdik. Bu personelimizin iki tane mahrem adliye imamıyla patates hatlar marifetiyle irtibat kurduklarını ve defalarca görüştüklerini, toplantılarda bir araya geldiklerini tespit ettik. Bir kısmında ardışık arama tespit ettik. Bir kısmında hiç soruşturma yapılmamış, bir kısmında soruşturma yapılmış ancak yeterli bilgi elde edinilememişti. Bunların birçoğu farklı illerde. Kocaeli’de çalıştığı dönemleri tespit ettik. Seyrini de hep beraber göreceğiz” dedi.

7 AĞIR CEZA MAHKEMESİ

Sözlerini sürdüren Korkmaz, “Cumhuriyet savcılarımız 7 ağır ceza mahkemesine bakıyor. Asliye ceza mahkemeleriyle ilgili düzenlememiz var. Savcı açığı ve soruşturmaların ihmal edilmemesi amacıyla savcılar duruşmaya çıkmıyordu. 1 Ocak’tan itibaren savcılarımız adli makamı temsil etmeye başladılar. Ancak yasaya ek bir madde konarak 1 Eylül’e kadar duruşmalara savcı göndermeyeceğiz. Biriken soruşturma yükü elimizde yekün teşkil etmişti. Amaç eldeki soruşturma yükünü olabildiğince asgariye indirmek. Bakanlığımızla görüşüp savcılarımız en azından bir süre daha duruşmalara çıkmasınlar istedik. Bakanlığımız da bunu yasal düzenlemeyle meclisten geçirdi. Bu durum oradaki mahkeme kararlarının kontrol edilmediği anlamına gelmiyor. Çünkü mahkeme kararını görme yetkimiz de var. Her verilen kararı savcı inceler, yargıya aykırı olduğunu düşünüyorsa gereğini yapar” dedi.

SUÇLAR AZALDI

Korkmaz, “İlimizde bu yıl suçlar biraz daha azaldı. Geçen yıl 39 bin 548 dosya geldi bize. Ancak bu sene 33 bin 576 adet soruşturma evrakı geldi. 6 bin evrak daha az geldi. Bunun birinci sebebi FETÖ soruşturmalarındaki azalma, ikincisi ihbar müessesesi diye bir müessese geldi. Bundan sonra soyut, genel ispatı mümkün olmayan olayları ihbar kabul etmiyoruz, yani dosya açmıyoruz. Böylece vatandaşlar şüpheli görünmediğinden bazı haklardan mahrum kalmıyor. 2 bin adet de ihbar kaydımız var. Polis ve jandarma FETÖ’den oluşan açığı kapattı” diye konuştu.

SONUÇLANANLARIN YÜZDE 95’İ FETÖ’DEN

Savcılığa bir önceki yıldan 16 bin 120 evrak devredildiği bilgisini paylaşan Korkmaz, “2019 yılında soruşturmasını yürüttüğümüz 49 bin 696 evrak var. Bunun 36 bin 187’sini karara bağladık. 2020 yılına devreden evrak 13 bin 509. Yani iyi bir performans göstermişiz. İnfazdan 46 bin 363 evrak gelmiş. Önceki yıldan 61 bin 183 evrak devretmişti bize. Toplam 107 bin 546 infaz evrakını takip etmişiz. Bunun 35 bin 595’i karara bağlanmış, 71 bin 951 evrak infaza devam ediyor. İhbardan 2 bin 222 evrak gelmiş. Bunun bin 729’unu kapatmışız. Şu anda 493 evrak duruyor. Ayrıca savcılığımıza 5 bin 257 adet terör evrakı geldi. 3 bin 895 tanesini karara bağlamışız. Çıkan evraklarımızın aşağı yukarı yüzde 95’i FETÖ, yüzde 5’i PKK DAEŞ ve diğer örgütleri ile ilgili. Açılan ve karara bağlanan dosyaların bin 108 tanesine iddianame hazırladık. Bin 369 tanesine takipsizlik kararı verdik. Bin 418 tanesini birleştirdik. Bu rakamsal verilere Gebze Savcılığı'ndaki dosyalar dahil değil” dedi.

YÜZDE 51 İTİRAFÇI

15 Temmuz’dan bu yana FETÖ’yle ilgili yapılan soruşturmaları da söyleyen Korkmaz, “Gebze’de dahil olmak üzere 9 bin 791 kişiye soruşturma yaptık. Dava açılan dosya sayısı 3 bin 476. Takipsizlik verilen dosya sayısı 3 bin 789. 6 bin 235 dosyayı ise ilgili yerlere ve illere göndermişiz. FETÖ’den tutuklama sayımız 5 kişi. Adli kontrollü 246 kişi var. Soruşturmalarda bin 892 kişi ise suçunu kabul edip itirafçı oldu. İtirafçı olanları tahliye ediyoruz. Tabi bu FETÖ’cüler dışarıda geziyor algısı yaratıyor. Tabi bu adamın bize verdiği bilgiyi bilmiyor vatandaşımız. Bizim tespit edemediğimiz bilgiyi verenleri tespit ediyoruz. Dolayısıyla ciddi bir sayı bu. Yüzde 51 itirafçı başarımız var. Herkese dava açılıyor algısı var bu doğru değil” dedi.

ANKESÖR VE ADLİ PERSONELİN ALINMASI

Korkmaz, “Geçen sene inceleme bekleyen materyal sayısı 8 bin 790 adet. Bu yıl ise 55. Bunlar da geldiği zaman o dosyalar bitti demektir. FETÖ ile ilgili en önemli dosya ankesör ve adli personelin alınması. TÜBİTAK ile Cengiz Topel’deki kalkışma ve donanmadaki kalkışma bitti. Firar durumunda olan ve darbe suçlamasıyla aranan bir kişi var. Bunlar dışında darbeyle ilgili Kocaeli’de herhangi bir dosya kalmadı” diye konuştu.

KAPANAN İCRA MÜDÜRLÜKLERİ

İcra müdürlüklerinde dosya sayılarının çok fazla olduğuna dikkat çeken Korkmaz, “Avukatlar ve alacaklılar serzeniş ve sızlanma içindeler. Diğer binada icra hizmeti veriliyor. 7 icra müdürlüğü vardı bizde. 8. icra müdürlüğü de pilot icra olarak kurulmuştu. Bu sistem vergi dairesi uygulaması gibi. Takibi başlatan birim farklı, kesinleştikten sonra haczi yapan büro farklı, tasfiyeyi yapan büro farklı. Normal icra müdürlüğünde her işi kendisi yapıyordu. Hızla bu 7 aktif icrayı kapatıp bütün gücümüzü 8 icrada toplayalım dedik. İŞKUR’dan 15 tane eleman aldık 6 ay çalıştırdık. 3 icra müdürlüğünün evraklarını UYAP’a taratıp kapattık. 4 icrada toplam 100 bin dosya taranmayı bekliyor. 15 kişi alıp istihdam etmeyi ve 4 icrayı da kapatmayı planlıyoruz” dedi.

DAVA YÜKÜ AZALDI

“Kendi personelimiz olmadığı için dışarıdan personel almak zorunda kalıyoruz” diyen Korkmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarama yapmak için katip sayısı yeterli değil. 2019 yılında toplamda 209 bin 183 dosya geldi icra müdürlüğümüze. Bunun 72 bin 223’ü çıkmış. Hala 332 bin 682 dosya derdest olarak devam ediyor. Başsavcılık bünyesinde farklı bürolar açıldı ihtisaslaşma amacıyla. Kıdemli ve tecrübeli savcılar burada çalışıyor. Uzlaşma müessesesi geldi kurumumuza. Suçun mağduru ve şüphelisi savcılık aracılığıyla uzlaşıyor. Mahkemeleri dava yükünden kurtarıyoruz. Şu anda uzlaştırma belgesi olan 2 cumhuriyet savcısı var.”

ARABULUCUDA YÜZDE 80 BAŞARI

Uzlaşma bürolarına 4 bin 761 adet uzlaştırma evrakının geldiğini ifade eden Korkmaz, “Bunun 3 bin 961 tanesi neticelenmiş. Yüzde 80 başarı sağlamış büromuz. 2 bin 812 tanesi dosya uzlaşmayla neticelendirilmiş. 2 asliye ceza mahkemesinin tasarrufu demek. Bin 12 tanesi maalesef uzlaşmayla neticelenmedi. 137 tanesini savcı geri göndermiş eksik ya da suç soruşturma kapsamında olmadığı için, halen uzlaştırma büromuzda 800 dosya var” dedi. Arabuluculuk bürosundan da bahseden Korkmaz, “İş mahkemelerinde bu büro mecburi haline geldi. İşçi ve işveren iş mahkemelerine gitmeyip önce arabulucuya gidiyor. Söz konusu iş uyuşmazlığından 8 bin 397 evrak gelmiş. Bunun 7 bin 835 tanesi büroda nihayetlenmiş, 562 tanesi şu an arabulucuda. Yüzde 93’ü neticelenmiş evrakların” dedi.

ARABULUCU İLE 1033 DAVA SONUÇLANDI

Arabulucu konusunda Korkmaz, “Bin 333 dava arabulucunun yardımıyla anlaşarak sonuçlanmış. 6 bin 240 davada anlaşma olmamış. Bu davalar mahkemeye gitmiş. Henüz bu müessesenin kavranamadığı kanaatindeyim. Arabulucuya ve sisteme güven sorunu var. Yargılamanın meşakkati, zaman, tarafların hakkına kavuşma süresi düşünüldüğünde bu müessese kullanıldığında anlaşma oranlarının artacağını düşünüyorum. Bir de aile içi şiddet bürosu var. Ülkemizin içinde bulunduğu en önemli müesseselerden biri aile içi şiddetin önlemesindeki güç. Bu mesele toplumsal huzuru ve barışı tehdit ediyor. Bize bu konuda 2 bin 232 evrak gelmiş. Bunun bin 878 tanesini savcımız karara bağlamış. Halen 354 evrak büroda bekliyor” ifadelerini kullandı.

5 BİN 51 HÜKÜMLÜ-TUTUKLU VAR

Korkmaz, “9 bin 690 adet tedbir evrakı infaz büromuza gelmiş. 3 bin 412 evrak geçen yıldan kalmış, 12 bin 731 aile içi tedbir evrakı işlem görmüş. Bunun 9 bin 54 tanesini infaz etmişiz. Halen infazı devam eden bin 677 adet aile içi şiddet evrakımız var. Kabahatler bürosuna ise 242 evrak gelmiş. 116 tanesini neticelendirmişiz, 120 evrak ise işlem görmeye devam ediyor. İlimizde iki tane yüksek güvenlikli, 2 tane kapalı, bir tane de erkek açık olmak üzere 5 adet cezaevimiz bulunuyor. Artık kadınları açık cezaevinde tutmuyoruz, Hendek’e gidiyor. Cezaevlerimizde 5 bin 51 hükümlü tutuklu yatmaktadır” ifadelerini kullandı.

SORUŞTURMA HIZLANACAK

Seri yargılama bürosu hakkında ise Korkmaz, “Uygulamanın esası şu: Bazı suçlarda özellikle mağduru devlet olan suçlarda eğer şüpheli suçunu kabul ederse mükafat olsun, cezasını yarı oranında alsın. Bunu yaparak soruşturmayı hızlandırmış olacağız. 13 kalem suç; umumi suçların mecrasını ruhsatsız tabanca ve bıçak taşımak, gürültüye neden olmak, alkollü araç kullanmak, bilmeden aldığı parayı bilerek tedavüle koyma, mühür bozma. Eğer kişi suçunu kabul etmezse genel soruşturma usulü ile kişiye ya dava açılacak ya da takipsizlik kararı verilecek. Mahkeme savcının teklifini kabul etmezse savcı eksikleri tamamlayıp gereğini yapacak. İstinafa gitmeyecek ağır ceza mahkemesinde itirazı incelenecek” dedi.

YENİ BÜROLAR

Başsavcı Korkmaz, “İlk defa suç işleyen ya da 3 yılın altıda olanlarda kamu davasının açılması ertelenebilir. Ardından 5 yıl suç işlenmezse dava açılmamış sayılır. Seri yargılama büromuza 235 adet evrak geldi. Geçen hafta bir karar mahkemece kabul edildi. Adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüğümüz kuruldu. Uzmanlar kendilerine yardımcı olup diğer kurumlara yönlendirecek. Bir müdüre yeteri kadar katip ve uzman personel vereceğiz. Temel amaç suç mağdurlarının adalete olan güvenini sağlamak, suçtan dolayı uğradığı zararı en asgari düzeye indirmek. Bu büroda bilgilendirme ve yönlendirme bürosu, kırılgan grup ve destek bürosu, hukuk yargılaması destek bürosu ve ceza yargılaması bürosu gibi bölümler de var. Bu iyi bir çalışma. Şu anda 27 adliyede kurulmasına karar verildi. Kocaeli de pilot illerden biri seçildi” dedi.

TOPLUM DUYARLI HALE GELİRSE

Adli olayların sosyal medyada çok fazla konuşulduğunu söyleyen Korkmaz, “Bütün adli olaylar her platformda tartışılıyor. Bu toplumun adalete olan güvenini sarsıyor. Bu normal bir durum değil. Aslolan tutuksuz yargılamadır deniyor. AB’nin de ölçüsü bu. Bizim hukukumuzu taşımak istediğimiz nokta da bu ama toplumumuzun algısı bu değil. Aslolan tutuklu olsun deniyor. Cezası az olmasına rağmen toplum tutuklama bekliyor. Şüpheli ise serbest bırakılmak istiyor. Yargı olarak bunun dengesini gözetiyoruz. Verdiğimiz kararlar da toplumda maalesef linç oluyor. İşin hakikatini öğrenmeden siyasi düşünce çerçevesinde yayıla yayıla sosyal medyada zirve oluyor. Toplumumuz biraz daha duyarlı hale gelirse savcılığımız işini daha iyi yapacaktır” dedi.

FAİLİ MEÇHUL CİNAYET

Geçtiğimiz günlerde aydınlanan Koçarslan faili meçhul cinayeti ile ilgili de konuşan Korkmaz, “Daha önce soruşturma yapılmış. Olayın failiyle ilgili yeterli delil olmadığı için takipsizlik kararı verilmiş. Ancak ölenin yakınları itiraz edince hakim takipsizlik kararını kaldırarak dava açılmasını istemiş. Delil olmadığı için faile beraat verilmiş. Ölenin yakınları kararı temyiz etmişler, Yargıtay da onaylamış. Kişiyle ilgili kesin hüküm meydana gelmiş. Emniyet Müdürlüğümüz dosyayı tekrar ele aldı. Olayın diğer faillerini buldu. Biz de mahkemeye sevk ettik. Asıl failin tutuklanması zor, çünkü hakimin kesin hükmü var, yargılanamaz. Biz de dedik ki yargıtayımızın belki görüşünü değiştirebiliriz. Dava açtık. Böylece vicdanların kanamasına engel olmaya çalıştık” dedi.

GEREKEN CEZAYI ALACAKLAR

Korkmaz, “Suça yardım kapsamında hakim değerlendirmeye gitmedi ve kişileri serbest bıraktı. Biz de bunun yanlış olduğunu düşünerek karara itiraz ettik. Diğer hakim talebimizi haklı görerek iki kişiyi tutukladı. Soruşturma dosyasında aslında adam öldürmeden hariç bir de yapma ve hürriyetten yoksun kılma var. Bu işlem soruşturmada gözden kaçmış. Bu suçları da dosyaya koyduk. Bu suçlardan soruşturma açtık. Hukuku işleterek faillerin tutuklanmasını sağladık. Yani asıl fail yağma ve hürriyeti yoksun kılmaktan tutuklandı. Artık mahkeme bunu değerlendirecek. Yargıtay'ın bu dosya ile içtihat değişikliğine gideceğini ümit ediyorum. Bu işin 3 faili var inşallah gereken cezayı alacaklar. Bu davada temel hata sulh ceza hakiminin verdiği kaldırma kararı. Orada acele edilmiş” dedi.

PALU DAVASI

Palu Ailesi davasıyla ilgili de konuşan Korkmaz, “7. Ağır Ceza Mahkemesi yargılamayı yapıyor, baba Harun Tahnal’ın akıl hastası olduğu ortaya çıktı. Bir vasi ataması söz konusu. Vasisi atandı ardından tanık beyanından sonra mütalaayı dosyaya sunacağız, bir celse daha belki mahkeme uzar, en fazla 1-2 ay içinde davanın nihayetlendirileceğini düşünüyoruz” dedi.

YENİ BİNA İÇİN 2021 YILI

Yeni adliye binasının yapımı ile ilgili olarak Korkmaz “Kolordu’nun Köseköy’deki yerinde 170 dönümlük arazisi bize tahsis edilmişti. Büyükşehir belediyesi projenin çizimini yaptı. Ufak tefek rötuşlar kaldı bakanlığımızın ödenekleri ve bütçe limitleri yatırım bütçesine girmedi. İnşallah temennimiz 2021 bütçesine konulabilirse güzel bir inşaat başlayacak. Hakim ve savcılarımız çift oturmak zorunda kalıyorlar kalemlerimizi bileştirerek yer tasarruf etmeye çalışıyoruz. 20 katip aldık. İcra müdürlüğünün yanında olan kapalı otoparktan yer talep etmiştik, 2 bin 500 metrekareyi bize tahsis etti. Oraya 10 mahkeme koyabilecek bir alan yapacağız. Buradan 10 mahkemeyi oraya taşıyarak burayı ferahlatmayı düşünüyoruz. Yaz kararnamesine kadar hayata geçeceğine inanıyorum. 3,5 milyon para gidiyor. İcrayla bitişik hale gelecek. İhaleye en kısa sürede çıkacağız” dedi.

CEZAEVİ YANINDA SOSYAL TESİS

Başsavcı Korkmaz, “Cezaevi yanında hem ziyaretçilere, hem çalışanlara hem de yoldan geçenlere hizmet edebilecek güzel bir sosyal tesis yaptık. Bir de cami inşaatı var, o da biterse baharda açmayı düşünüyoruz. Tekstil atölyesinde donanmaya işçi elbiseleri dikiyoruz. Demir doğrama atölyesinde okullara masa sıra yapıyoruz. Bir mobilya firmasına metal iskelet yapacağız” dedi.

KİMSEYE AYRIM YAPILMIYOR

MHP’li il eski yönetici İzzet Erdem'in rüşvet aldığı iddiası konusunda ise Korkmaz, “İzzet bey şikayetçi oldu. Aydın beyinki tanıklık şeklinde olacak. Aydın bey kendisi suçlandığı için şüpheli durumunda olacak. Bahadır Bostancı müşteki şüpheli olacak. Görüntüler üzerinde montaj iddiası da var. Herkes rahat olsun. Biz kimseye ayrım yapmıyoruz. Hukukta siyaset olmaz’’ dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.