1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Batan gemide kaybolan yolcuların akıbetinden endişe ediliyor
Batan gemide kaybolan yolcuların akıbetinden endişe ediliyor

Batan gemide kaybolan yolcuların akıbetinden endişe ediliyor

Rusya’nın Volga Nehri’nde dün öğle saatlerinde batan Bulgaria adlı yolcu gemisinde 196 kişinin olduğu, sadece 79’unun kurtarılabildiği açıklandı. Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov gemini

A+A-

Rusya’nın Volga Nehri’nde dün öğle saatlerinde batan Bulgaria adlı yolcu gemisinde 196 kişinin olduğu, sadece 79’unun kurtarılabildiği açıklandı. Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov geminin kapasitesinin 120 kişi olmasına rağmen, 196 yolcu bindirildiğini, kaza nedeninin de aşırı yük olduğunu söyledi.

Arama kurtarma çalışmaları yoğun bir şekilde devam ederken, şimdiye kadar sadece 12 kişinin cesedine ulaşılabildi. Kayıpların büyük çoğunluğunun yaşamlarını yitirdiğinden endişe ediliyor.

Kriz merkezinin başında bulunan Minnihanov konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Gemide 196 kişi vardı. 15 kişi hiç bilet almamış. Listede isimleri yok.” bilgisini aktardı.

Volga Bölgesi Olağanüstü Hal Bakanlığı Başkanı İgor Panşin ise gemide 199 kişinin olabileceğini söyledi. Bu tip gemilerde en fazla 120 kişilik bir kapasite olduğuna değinen yetkili, “79 kişi kurtarılabildi. Biri çocuk olmak üzere 12 kişinin de cesedine ulaşıldı.” dedi. Gemide bulunanlardan 59’unun çocuk olduğu belirtiliyor.

Gözlemciler geminin sağ tarafa doğru yattığını ve yaklaşık sekiz dakika içinde de battığını ifade ediyor. Kurtarma ekiplerine göre ise büyük bir dalga geminin dengesini bozdu.

1955 yılında inşa edilen iki katlı yolcu tur gemisinin teknik bakımlarını zamanında yaptırdığını belirten Rusya ulaşım gözlem kuruluşu Rostransnadzor, geminin bir anda battığına dikkat çekiyor. Gemide kurtarma ekipmanlarının da tam olduğu gelen bilgiler arasında.

Batan gemide fatura büyüyor; 208 yolcudan 79’u ancak kurtarılabildi

Rusya’nın Volga nehrinde aşırı yük nedeni ile batan Bulgaria adlı gemide toplam 208 yolcunun olabileceği belirtildi. 120 kişilik kapasitesi olan gemiye biletsiz insanların binmiş olması tam yolcu listesinin çıkarılmasına engel oldu. Şimdiye kadar 12 kişinin cesedine ulaşılırken, toplam 79 kişi ancak kurtarılabildi. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev 12 Temmuz’u yas günü ilan ederken, olayda sorumluluğu bulunanların cezalandırılmasını istedi.

12 CESEDE ULAŞILDI

Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada gemide 208 yolcunun olabileceği, kurtarılan yolcuların dışında 12 yolcunun da cesedine ulaşıldığını duyurdu. Bölgeye ulaşan yüzlerce kişilik arama ve kurtarma ekipleri aralıksız çalışmalarını sürdürüyor. Kazanın meydana geldiği alanda nehrin yaklaşık 30 kilometre eninde olması çalışmaları zorlaştırıyor.

Tataristan’ın Bolgar kasabasından Kazan’a doğru hareket eden geminin iki-üç dakika içinde battığı ifade ediliyor. Moskova’nın 740 kilometre doğusunda gerçekleşen feci olayda, kaza nedeni olarak aşırı yük alınması ve dalgalar gösteriliyor.

YOLCULAR GEMİDEN AYRILAMAMIŞ

Udmirtia Bölgesi Kurtarma Ekibi sözcüsü Liliya Haziyeva basına yaptığı açıklamada, “Can kurtaran yeleklerini giymiş, ancak yaşamını yitirmiş cesetler bulundu. İnsanların gemiden ayrılamadıkları anlaşılıyor.” dedi. Yaklaşık 30 çocuğun eğlence için bir odada olduklarını, dalgıçların bu odayı bulmaya çalıştıklarına değinen yetkili, bulunamayan yolcuların yaşamlarından endişe ettiklerini aktardı.

Volga nehrinde 50 cesede ulaşıldı; 78 yolcudan ümit kesildi

Rusya’nın Volga nehrinde dün batan Bulgaria adlı gemide bulunan yolculara ulaşmak için çalışmalar aralıksız sürüyor. 25’i biletsiz olmak üzere 207 yolcu ile hareket halinde iken batan Rus gemisinden 79 kişi sağ olarak kurtulabildi.

78 yolcunun hayatlarından ümit kesilirken, cesetlerin bulunabilmesi için çalışmalar aralıksız sürüyor. Farklı bilgilere göre henüz cesedine ulaşılamayan yolcu sayısı 80 olabilir. Feci kazada ölü sayısının toplam 130’a çıkmasından endişe ediliyor.

Volga nehrinde dün öğle saatlerinde batan geminin 56 yaşında olduğu ve yolcu taşıma izninin olmadığı ortaya çıktı. Bir diğer sorun da toplam 120 kişilik kapasitesi olan geminin bir kısmı biletsiz olmak üzere 207 kişinin alınması. Kremlin’in talimatı ile başlatılan soruşturma üzerine sorumlularla ilgili inceleme devam ediyor.

Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı’na bağlı arama ve kurtarma ekipleri aralıksız çalışmalarını sürdürürken, sahil kayıp yakınlarının ümitsiz bekleyişleri sürüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.