1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Batı Trakya’da mücadelemiz sürecek
Batı Trakya’da mücadelemiz sürecek

Batı Trakya’da mücadelemiz sürecek

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şubesi, 29 Ocak Milli Kimlik ve Direniş Günü’nün 32’nci yıldönümü nedeniyle İzmit’te iki etkinlik gerçekleştirdi.

A+A-

Önceki gün ilk olarak Fevziye Camii ile Halkevi arasındaki alanda bulunan Milli Kimlik ve Direniş Anıtına karanfil konuldu. BTTDD İzmit Şube Başkanı Yüksel Öztürk, derneğin geçen dönem başkanları; Lütfü Bodur, Engin Nazır, Ahmet Köse, DSP il Başkanı Halim Dedeoğlu, DP İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, CHP İl Başkanı Selim Yıldız, BBP eski İl Başkanı Serhan Duyar, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, Istranca Derneği Başkanı Kamil Terzi, Yalakdereliler Derneği Başkanı Mustafa Kırbaş ile dernek yöneticileri Milli Kimlik ve Direniş Anıtına birlikte karanfil koydular. Açıklama yapan BTTDD İzmit Şube Başkanı Öztürk, Batı Trakya Türklerinin 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Antlaşması ile Azınlık Statüsü kazandığını belirtti, “Yunan Hükümetinin inkarcı, baskıcı ve Batı Trakya Türk varlığını yok sayan tutumu değişmemiştir. Batı Trakya Türklerinin milli kimliğinin bir an önce tanınması için mücadelemiz devam edecek.” dedi.

bati-trakya-kadinlar.jpg

29 OCAK DÖNÜM NOKTASI

Anma etkinlikleri kapsamında aynı gün Fuar içi Leyla Atakan Kültür Merkezi Salonu’nda panel yapıldı. Dernek Başkanı Yüksel Öztürk, derneğin eski başkanları ve üyeleri, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Doğan Kara, Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, Büyükşehir Belediyesi Sivil Toplum Kuruluşları Şube Müdürü Alper Yalınalp ve Bingöllüler Derneği Başkanı Ali Değirmenci’nin bulunduğu panele; Ege Üniversitesi Devletler Hukuku ABD Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Turgay Cin, BAKEŞ Başkanı Hüseyin Bostancı ve BAKEŞ Genel Müdürü Pervin Hayrullah konuşmacı olarak katıldı. BAKEŞ Başkan Bostancı, Yunanlıların, 1923’te imzalanan Lozan Antlaşmasını ihlal ettiklerini belirtti, Yunan Hükümetinin Türkçe konuşulması dahil Batı Trakya Türklerini baskı altında tutmaya devam ettiğini, Türk Kimliğinin yok edilmek istenmesi karşısında Batı Trakya Türkleri 29 Ocak direnişini gerçekleştirdiğini, 29 Ocak’ın Batı Trakya Türkleri için dönem noktası olduğunu söyledi. BAKEŞ Genel Müdürü Hayrullah da, Batı Trakya’da Türk okullarının sayısının sürekli olarak düşürüldüğüne vurgu yaptı, “Uyanık olmalıyız. Bize düşen kimliğimizin bilincinde olmalıyız.” dedi.

29 OCAK BİZE MÜCADELEYİ HATIRLATIYOR

‘Batı Trakya’da Türk Azınlığının Hukuki Özerkliği’ başlıklı konuşma yapan Ege Üniversitesi Devletler Hukuku ABD Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Cin, Yunanistan’daki Müslüman Türk Azınlığının, vatandaşlık, insan hakları ve azınlık hakları olmak üzere 3 sınıf hakkı olduğunu söyledi. Batı Trakya Müslüman Türk azınlığı için insan haklarının yanında azınlık hakları hukukunun önemli olduğunu belirten Cin, “İnsan Hakları, hukukun üstünlüğünün olmadığı yerde huzur ve barış olmaz. En doğru kavram hukuktur; herkesi bağlayıcıdır. Türkiye’nin ortaya koyduğu saygı ve hoşgörü kötüye kullanılmamalıdır. Batı Trakya’da Türkçe yazan tabelalar indirildi, Türkiye’de Yunanca yazılı tabelalar var; burada adaletsizlik ve hakkaniyetsizlik var. Hak arama mücadelesine devam edilmelidir. 29 Ocak bize bunu hatırlatıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.