1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Baykal veya İhsanoğlu
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Baykal veya İhsanoğlu

A+A-
7 Haziran seçimlerinde halkın ortaya koyduğu siyasi iradenin gereği yeni oluşan Meclis’te artık yerine getirilmeye başlanıyor.. 7 Haziran seçimleriyle oluşan yeni Meclis, halkın yüzde 95’inin iradesini yansıtıyor ki, bu büyük oran belki de seçimlerin en önemli sonucudur. 
Şimdi ilk iş, Meclis Başkanlığı seçimi olacak. 
Çeşitli nedenlerle ve haklı olarak çok eleştirdiğimiz 12 Eylül 1980 Anayasası’nın aslında çok önemli ve yeni anayasa yapılsa bile korunması gereken bazı maddeleri var. Meclis Başkanlığı seçimleri ile ilgili kurallar bunlardan biridir. 
Hiçbir siyasi partinin yeterli çoğunluğa sahip olmadığı bu meclis, bu tablosuna rağmen Meclis Başkanını en geç 4 ncü turda seçecek. Eğer Anayasa’da böyle bir kural konulmamış olsa, bu tablodaki Meclis’ten belki de yeni Başkan’ı çıkartmak aylar sürebilirdi. 
…………
Meclis Başkanlığı seçiminde ilk iki tur oylamalar bugün yapılacak. Meclis’te grubu bulunan 
4 partiden Başkanlık için birer aday var.. AKP’nin adayı, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz.. CHP’nin adayı, halen “En yaşlı üye” sıfatı ile geçici Başkan konumundaki Deniz Baykal.. MHP, 10 Ağustos 2014’de Erdoğan’a karşı “Çatı adayı” gösterilen Ekmeleddin İhsanoğlu’nu; HDP  ise AKP’nin kurucuları arasında yer alıp, 7 Haziran öncesi parti değiştiren Denginr Mir Mehmet Fırat’ı aday gösterdiler.. 
İlk iki turda, bu dört adaydan birinin Meclis Başkanı seçilebilmesi için, 376 oy alması gerekiyor..Meclis’in aritmetiği ortada; AKP’nin  258, CHP’nin 132, MHP ve HDP’nin 80’er milletvekili bulunuyor.. Bugün yapılacak birinci ve ikinci turda her siyasi partinin milletvekilleri, doğal olarak kendi partilerinin adaylarına oy verecekler. Eğer bugünkü 1 ve 2 nci turda oy kaymaları olursa, bu önümüzdeki günler için çok ciddi siyasi sinyaller anlamına gelir. 
Meclis Başkanlığı seçimi,  gizli oyla yapılıyor. Bugünkü iki turda da sandıklar açıldığında şu tabloyu görmemiz gerekir: 
İsmet Yılmaz: 258, Deniz Baykal:132, Ekmeleddin İhsanoğlu:80, Dengir Mir Mehmet Fırat:80. 
Bu sonuçlar doğal sonuç olur.. 4 adayla birlikte, Çarşamba günü yapılacak  3 ncü tura gidilir.. 
Bugün, halk olarak bizler, öncelikle yeni seçilen 550 milletvekilinin tamamının Meclis’e gidip, görevini yapıp yapmadığını gözlemleyeceğiz. Bugün Meclis’e çok haklı bir mazereti yokken gitmeyip, oyunu kullanmayan milletvekilinden, biliniz ki dönem sonuna kadar kimseye hayır gelmeyecektir. Bugün bütün milletvekillerinin ilk iki turda parti disiplinine uymaları, kendi partilerinin adaylarına oy vermeleri de siyasi istikrar ve disiplin açısından önemlidir. Normal olan, her milletvekilinin kendi partisinin adayına oy vermesidir.
………
Bugün yapılacak ilk iki turun, hiçbir aday gerekli oyu alamayacağı için boş geçilmesinin ardından, 1 Temmuz Çarşamba günü üçüncü ve dördüncü turlar yapılacak. 
Üçüncü turda seçilebilmek için adaylardan birinin en az 276 oy alması gerekiyor. Mevcut meclis aritmetiğinde bu da kolay değil. Ancak 3 ncü turda, yeni koalisyon hükümetinin nasıl oluşacağının işaretlerini de veren bazı taktik hesaplar gündeme gelecek. TBMM Başkanlığı seçiminin kurallarına göre, üçüncü turda adaylardan herhangi biri seçilmek için gerekli 276 oyu alamazsa, bu turda en az oyu alan iki aday elenecek. 4 ncü tur oylama, aynı gün yapılacak ve yarışa bu kez 3 ncü turda en yüksek oyu alan 2 aday katılacak. Seçilebilmek için 1 ve 2 nci turda 367, üçüncü turda 276 oy almak gerekiyordu. 4 ncü turda artık herhangi bir oy barajı yok. Bu tura sadece iki aday girecek ve hangisi daha fazla oy alırsa, o TBMM’nin yeni Başkanı olacak. 
3 ncü turdan itibaren taktik hesapların başlayacağını belirtmiştik. Bir senaryo şöyle.. 258 milletvekili ile Meclis’te en büyük grup olan AKP’nin, 3 ncü turda bir grup milletvekilini, HDP adayı Dengir Mir Mehmet Fırat’a oy vermeye yönelteceği söyleniyor. Böylesi bir durumda,  CHP adayı Baykal en fazla 132, MHP adayı İhsanoğlu en fazla 80 oyda kalırken;  örneğin 58 AKP’li milletvekili kendi adayları yerine HDP adayına oy verirse, Yılmaz 200, Fırat 138 oyla Baykal ve İhsanoğlu’nu eleyip, ikinci tura kalmış olacak. 4 ncü turda da MHP’li milletvekillerinin HDP adayına oy vermeyeceği; AKP ve MHP milletvekillerinin oyları ile, AKP adayı Yılmaz’ın Meclis Başkanı seçileceği gibi bir senaryo var. 
Ancak tabloya bakıp, okumaya çalıştığımda ben AKP’nin kendi adayı İsmet Yılmaz’ı Meclis başkanı seçtirmek konusunda çok ısrarlı ve istekli olmadığını hissediyorum. Yılmaz, AKP içinden Meclis Başkanlığı için gösterilebilecek bence en düşük profilli isimlerden biriydi. Siyasi kariyer ve toplum genelinde tanınırlık açısından diğer üç adayın da Yılmaz’ın önünde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 
Çarşamba günü üçüncü turda büyük bir siyasi sürpriz yaşanabilir; AKP’li 258 milletvekili oy kullanma konusunda vicdanları ile baş başa bırakılırsa, Baykal ya da İhsanoğlu’nun 276’ya ulaşıp, TBMM Başkanı seçilebileceğini düşünüyorum. 3 ncü turda olmaz da, Baykal ve İhsanoğlu’ndan herhangi biri AKP adayı Yılmaz ile birlikte  4 ncü tura kalırsa; bu durumda da  AKP’nin sağlıklı bir koalisyon kurma adına Meclis Başkanlığından feragat edebileceğini tahmin ediyorum. 
Bence bu siyasi tablo içinde 1 Temmuz Çarşamba günü gece geç saatlerde, Deniz Baykal veya Ekmeleddin İhsanoğlu TBMM’nin yeni Başkanı olacaktır. TBMM Başkanlığı Devlet protokolündeki 2 numaralı görevdir. Cumhurbaşkanlığı vekilidir. Çok önemlidir. 
4 ncü turda Baykal seçilirse AKP-CHP; İhsanoğlu seçilirse AKP-MHP koalisyonunun da ucu görünmüş olacaktır. 
Meclis Başkanı belirlendikten hemen sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan, 63 ncü hükümeti kurma görevini Ahmet Davutoğlu’na verecek. Kuşkusuz, yeni seçilmiş Meclis Başkanı da  kendi partisinin Ahmet Davutoğlu Başkanlığındaki  hükümete katılması için aracılık yapacaktır.. 
Tren rayında gidiyor. Sistem tıkır tıkır işliyor.. 1 Temmuz Çarşamba günü akşamı TBMM’nin yeni Başkanı belirlendikten sonra 63 ncü hükümetin omurgası da büyük oranda şekillenecektir. Ama çok formül var ve dışarıdan HDP destekli bir AKP azınlık hükümeti de bu formüllerden biridir. Ancak, böyle bir formülün AKP’yi yıpratıp, MHP’yi büyüteceği düşünülürse, hala en uzak seçenek olduğu gözüküyor. Benim aldığım kokulara göre, sanki Baykal Meclis Başkanı seçilecek, ardından da CHP’nin çok fazla koşul dayatmadığı bir AKP-CHP koalisyonu kurulacak gibi görünüyor. 
Bu yazı toplam 456 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.