1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bayraklar yine çok azdı
Bayraklar yine çok azdı

Bayraklar yine çok azdı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı geride bıraktık. Devletin zirvesi, bayramı asık suratla, küslükle geçirdi. Cumhuriyet Bayramı’na toplumun, özellikle İzmit'in daha fazla sahip çıkmasını bekliyo

A+A-

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı geride bıraktık. Devletin zirvesi, bayramı asık suratla, küslükle geçirdi.

Cumhuriyet Bayramı’na toplumun, özellikle İzmit'in daha fazla sahip çıkmasını bekliyordum.

Ne yazık ki öyle olmadı…

Şehir merkezinde dolaştım. İKM özel bir kampanya başlatmış olmasına rağmen işyerlerinin bayrak asma konusunda geçmiş bayramlardan farklı bir duyarlılığını göremedim. Merkezdeki konutlarda Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük bayramına yakışır sıklıkta bayrak yoktu.

Fevziye Camii'nin yeni yapılan ışıklı panosunda Cumhuriyet Bayramı ile ilgili olarak yazılan mesajı çok beğendim. Düşünen ve hayata geçirenleri tebrik ederim.

Bayram günü işimizin azlığını da fırsat bilerek arkadaşlarla İzmit'in tepelerini dolaşmaya çıktık. İzmit çok hızlı büyüyor. Tepeler ev dolmuş… Yüzlerce, binlerce konut… Tek bir bayrak dahi gözüme çarpmadı.

Arızlı bölgesine geldiğimizde Irak Konutları olarak adlandırılan konutlara özellikle dikkat ettim. Son yıllarda orada oturan depremzedelerin hak arama savaşını yakından takip etmiştik. Şehir merkezine geldiklerinde, Arızlı'da eylem yaptıklarında Türk bayrakları taşırlardı. Türkiye'nin en büyük bayramında hiç biri camına bayrak asmamıştı. Depremzedelerin duyarsız davranışı hiç hoş değildi. Hadi onları da geçtik, bu konutların önemli bir kısmının devletin memurları tarafından lojman olarak kullanıldığını biliyoruz. O konutların penceresinde de bayrak yoktu, bu duruma ne diyeceğiz…

Ulusal bayramlarımızda giderek artan bu duyarsızlığın bir protesto, bilinçli bir eylem veya ifade tarzı olduğunu düşünmüyorum. İhmal var. Boşvermişlik var. “Ben bayrak assam ne olur, asmasam ne olur” anlayışı var.

Ama öyle değil. Her şey sahiplenildiği kadar yaşıyor.

Sokağa çıkan Valimiz oldu

Kocaeli son yıllarda genellikle yaşını başını almış, bundan sonra bir büyük kentin valisi ya da önemli bir kurumun genel müdürü olarak emekliliğini doldurmayı bekleyen, evden işe, işten eve gidip, halkın arasına pek fazla karışmayan valiler tarafından yönetiliyordu.

Ercan Topaca farklı bir vali izlenimi veriyor. Bugüne kadar Kocaeli Valiliği yapanların yaş ortalaması alındığında, Topaca herhâlde bu ortalamanın 10-15 yaş altında kalır.

Topaca genç yaşıyla doğru oranda enerjik bir bürokrat. Yerinde oturmayı sevmiyor. Çat orada, çat kapı arkasında. Öyle her arandığında makamında bulunabilen türden değil. İlçelere gidiyor, köylere gidiyor. Özellikle Kocaelispor konusunda hiçbir Vali'nin üstlenmediği, üstlenemeyeceği riskleri üstlendi, inisiyatif aldı.

Vali Topaca, geçen Cuma günü de sabah çok erken saatlerde ilimizde sel nedeniyle afete uğramış bölgelerdeydi. Daha o ilçelerin belediye başkanları, kaymakamları yataklarından kalkmamıştı.

Topaca, tam Başbakan Erdoğan'ın istediği türden bir vali. Üşenmiyor. Risk almaktan çekinmiyor. Makamdan iş yürütmek yerine, olayların içine, halkın arasına girebiliyor.

Böyle bir valiye son yıllarda hasret kalmıştık. Umarım, Topaca hayal kırıklığı yaratmaz. Ya da kent önünü kesip, küstürmez de böyle devam eder…

Bakalım yine tam puan alacaklar mı?

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS), Türkiye'nin vazgeçmemesi gereken bir organizasyon. Türkiye'de siyasi iktidarlar, kamuya memur alımlarında hep kendi siyasi görüşlerine yakın insanları tercih ederdi.

KPSS Ecevit’in MHP ve ANAP ile koalisyon yaptığı dönemde başladı... Aslında siyasetçiler de bu sınav sayesinde rahatladı. Hâlâ bazı kurumlar çeşitli yolları bulup, eleman alımlarını torpille yapıyorlar. Ama KPSS önemli bir engel. Bu sınava girmeyen, bu sınava girip de 60-70 civarında puan alamayanlar, devletin kurumlarında işe giremiyorlar.

Yani KPSS bir sigorta. Bir güvence. Bir eşitlik fırsatı. Devletin de en azından biraz daha nitelikli eleman almasını sağlayan bir süzgeç.

Son yapılan KPSS'de “Kopya skandalı” yaşanmıştı. Bu nedenle, sınavın sonuçları iptal edilmiş, yenilenmesine karar verilmişti.

Yenilenen KPSS bugün yapılıyor. Türkiye genelinde yaklaşık 300 bin öğretmen adayı bu sınavda iyi puan alıp, Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarına girmeye çalışacak.

Bugünkü sınava bayanların başörtüsü ile girmesi serbest. Ama bugünkü sınava girecek adaylar, yanlarına kalem, silgi, su bile alamayacak hatta üzerlerinde takı dahi bulunmayacak. Sınavda gereken her şeyi devlet salonda adaylara verecek.

İptal edilen sınava giren, bu sınavda soruların tamamını doğru yanıtlayan 3. 277 aday vardı. Bu süper adaylar da bugün sınava tekrar girecekler. Bakalım, bu kez soruların ne kadarını doğru bilecekler?

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.