1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bayram kardeşliktir; kardeşlik fedakarlıktır
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bayram kardeşliktir; kardeşlik fedakarlıktır

A+A-
Bugün Bayram.. Şükürler olsun ki, bir güzel, hayırlı günlere daha eriştik. Her bayrama, kaybettiklerimizin eksiklikleri, dünyamıza yeni gelen bebeklerin katılımı ile giriyoruz. 
Bu bayram, ülkemiz için zor zamanlara rastladı. 
Doğu’da, Güneydoğu’da yaşananlar, askerlerimizin, polislerimiz şehit haberleri içimizi yakıyor. Ülkemiz açısından hepimizi bir miktar karamsarlığa yöneltiyor.. 
Bırakın doğuyu, güneydoğuyu.. Pazartesi günü gecesi ilimizde Gölcük’te yaşanan olaylar çok düşündürücüdür. Ülkemiz çok büyük, çok kapsamlı, çok yıkıcı olması hedeflenen senaryolarla karşı karşıya bulunuyor. 
Amaç, bu topraklarda yüzlerce yıldır devam eden kardeşliği bozmaktır. Amaç, kardeşi kardeşe kırdırmaktır.. Bu oyunu bozmamız gerekiyor.. Eğer bu oyunu bozamaz, Türk-Kürt kardeşliğini, Alevi-Sünni  kardeşliğini pekiştirerek sürdüremezsek, sonraki bayramlarda bu ülkenin vatandaşlarının gariban Suriyeliler gibi Avrupa kapılarında sürünen mülteciler durumuna düşmesi de, “Hadi canım, bizim ülkemizde böyle şeyler olmaz” diye geçiştirilip atılamayacak kadar ciddi bir tehlikedir. 
…………
İç savaşın önlenmesi, insanların birbirine düşman olup, birbirini kırmasını önlemek için kardeşliği pekiştirmek lazımdır. Bayramlar da kardeşliği geliştirmek, pekiştirmek için çok önemli fırsatlardır.. 
“Kardeşlik” sadece konuşularak geliştirilebilecek bir kavram değildir. Eylem gerekir.. Üzerinde çalışmak, fedakarlık göstermek gerekir. herkes “kardeşlik” kavramını kendine yontar,  her fırsatta “Kardeşlik” diye ahkam kesenler karşılarındaki insanlara en küçük bir anlayış göstermezlerse, toplumda barış ve huzuru sağlamak mümkün değildir. Topla, tüfekle, toma ile;  tuzaklanmış patlayıcılar ile kardeşlik sağlanamaz.. Oturup, konuşmak, birbirini anlamak gerekir. 
………..
1980’li yıllardaki Kurban Bayramlarını hatırlıyorum. Sıcak yaz günlerine  rastlamıştı. 1989’da Sefa Sirmen İzmit Belediye Başkanı seçilmeden önceki yıllar.. Bir damla su yoktu bu şehirde. Sıcak Kurban Bayramı’nda ortalık yerlerde kurbanlar kesilmiş,  işkembeleri gelişigüzel gömülmüş, kanları caddelere, sokaklara akmıştı. Bir damla, ilaç için su akmıyordu. Perişandı İzmit, kokuyordu. Sanayi kirliliği zirve yapmıştı. Farkında olmadan, nefes aldıkça hepimiz zehirleniyorduk. 
Şükürler olsun.. O yılları, o sıkıntıları çoktan aştık. Ama şimdi kardeşliğimiz tehlikede. Giderek birbirimize daha fazla düşman oluyoruz. Giderek, birbirimizi anlamak yerine, birbirimizi ötelemeyi tercih ediyoruz. 
Karşılıklı fedakarlık yapmak lazım. Karşılıklı aynı anda birbirimize yaklaşmak için adım atmak lazım. Karşımızdakini anlamak için çaba göstermek lazım.. 
………….
Yazının girişinde de belirttim. Her fırsatta, her zaman “Kardeşlik”ten bahsetmek kolaydır. Bayramlar, gerçek manada kardeşlik kavramına ulaşmak adına önemli fırsat, vesiledir. Misal; 2004’den buyana, yerel yönetimlerde AKP iktidarının başlamasından beri, bu şehirde bir “Kent Bayramlaşması” geleneği başlatıldı. Başkan Karaosmanoğlu’nun kişiliğine çok büyük saygı, güven vardı. Kent, yozlaşan CHP yerel iktidarından kurtulmanın rahatlığını yaşıyordu. Oy vermeyenler bile Karaosmanoğlu’na güveniyor, inanıyordu. Karaosmanoğlu da, kendi özel yaşamı, alışkanlıkları farklı kişilere bile büyük bir anlayışla, samimiyetle yaklaşan, çok özel ve ender bulunur türden bir yöneticiydi. Kent Bayramlaşmalarına herkes katılıyordu. 
Son yıllarda CHP kurumsal olarak katılmıyor. Bu bayram, “Tam da kardeşlik yakınlaşmasına en çok ihtiyaç duyulan” dönemde, yarın gerçekleşecek Kent Buluşması’nda yeniden bütün siyasi görüşlerin bir araya gelme fırsatı çıkmıştı. 
CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva’yı pek çok açıdan eleştirmek mümkündür. Görevin ağırlığını taşıyamadığını, parti örgütleri üzerinde otorite oluşturamadığını söyleyebilirsiniz. Ama CHP İl Başkanı Altunyuva, bu kentte düzgün siyaset yapılması adına bir fırsattır. İyi insandır.  Anlayışlı, uzlaşmacı insandır. Geçen gün milletvekili adayları ile birlikte gazeteye Bayram Ziyareti için geldi. 
Altunyuva, birkaç gün önce, “Bu defa CHP olarak biz de Kent Bayramlaşmasına kurumsal katılım sağlayabiliriz” demişti. Çok sevinmiştim. Ama daha sonra, “Kent Bayramlaşmasına CHP olarak katılmıyoruz” dedi. 
Ziyareti sırasında bunu sordum. Milletvekili Akar atlayıp, yanıtlamaya, kendi siyasi doğrultusunda ahkam kesmeye kalktı. Ben Altunyuva’dan yanıtı bekledim. “Bazı temaslar yaptık” dedi. Devam etti:
“-Kent Bayramlaşmasını AKP kendi siyasi şovuna çevirdi. Ben, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Köktürk ile görüştüm. Kaygılarımızı belirttim. Bizi, AKP’nin evsahibi pozisyonuna büründüğü, adeta AKP’lilerin konuşma yaptığı bir toplantıya, süs olsun diye çağıramazsınız. Organizasyonda düzenlemeler yapılsın. Sivil toplum örgütleri öne çıksın istedim. Sayın Köktürk haklı buldu. Üzerinde çalışacağını söyledi. Ben de bu nedenle katılabileceğimizi belirttim. Ama sonra,  aynı organizasyonda ısrar ettiler. Bu nedenle katılmıyoruz.”
AKP bu işi çözmeliydi. CHP İl Başkanı haksız değildi. Altunyuva’ya, “Siz parti olarak katılmıyorsunuz. Ama Erol Köse, Turan Sarı gibi önemli üyeleriniz gidiyor” dedim. CHP İl Başkanı,” Bu onların bileceği iştir. İsteyen, AKP ile, belediyelerle işi olan parti üyelerimiz bireysel olarak gidebilir. Ama Kent Bayramlaşması bu konseptte devam edecekse, CHP kurumsal olarak katılmaz” dedi.
Ülkenin bu ortamında, herkes kardeşlikten ahkam keserken, Kent Bayramlaşmasındaki bu sıkıntı çözülmüş olmalıydı. Bu konuda görev ve sorumluluk, bir miktar kibirden fedakarlık yapmak, AKP’nin sorumluluğuydu. Yine fırsat kaçtı. 
………….
“Kardeşlik” kavramını geliştirmeye, bu ülkede birbirimize daha fazla düşman olmayı önlemeye ihtiyacımız var. Herkes bunu söylüyor. Ama sorumluluk makamındakiler,  fedakarlık yapmıyor. 1 Kasım seçimleri bu ülkeyi daha çok gerecek. Keşke, HDP’li iki Bakan’ın bu Seçim hükümeti içinde kalmaları sağlansaydı. Keşke onların söylediklerine biraz kulak verilseydi. 
Kardeşlik zordur. Fedakarlık gerektirir. Taviz gerektirir.. 
Bu duygularla bütün okurlarımın mübarek Kurban Bayramını en içten dileklerimle kutlarım. 
Bu yazı toplam 564 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.