1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bayram: “Kocaeli’de su musluktan içilir”
Bayram: “Kocaeli’de su musluktan içilir”

Bayram: “Kocaeli’de su musluktan içilir”

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, İzmit Akmeşe bölgesinde yaptıkları altyapı çalışmaları ile önümüzde günlerde inşaat çalışmalarına başlayacak olan projeleri düzenlediği bilgilendirme toplantıs

A+A-

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, İzmit Akmeşe bölgesinde yaptıkları altyapı çalışmaları ile önümüzde günlerde inşaat çalışmalarına başlayacak olan projeleri düzenlediği bilgilendirme toplantısında muhtarlar ile vatandaşlara tanıttı. Köylerin yaşam kalitesi için çalıştıklarını belirten Genel Müdür İlhan Bayram, Akmeşe ile 26 köy ve mahallenin atık sularını arıtacak olan modüler arıtma tesisinin inşaat çalışmalarının başlama aşamasında olduğunu söyledi.

“Su sıkıntısını giderdik”

İSU Genel Müdürlüğü, ilçelerde yaptığı altyapı yatırımlarını tanıttığı toplantılarının son durağı İzmit Akmeşe oldu. Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Halil İnciel’in kıraathanesinde düzenlenen toplantıda barkovizyon ile kurumun il genelinde yaptığı çalışmalar hakkında sunum yapan İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, Kocaeli genelinde 7280 km içmesuyu, 4410 km atıksu şebekesi ve 8 adet arıtma tesisi işlettiklerini belirtti. “Kocaeli’nde hizmet götürdüğümüz abonelerimiz, insanlarımız bizim velinimetimizdir” diyen Bayram, köylerin yaşam kalitesini artırmak için çalıştıklarını da vurgulayarak “Bizim için köy ve şehir birdir ve şehirde ne varsa köyde de o olmasını istiyoruz.” dedi. Geçmiş yıllarda Akmeşe bölgesinin özellikle yaz aylarında içmesuyu sıkıntısı yaşandığını hatırlatan Bayram, tamamladıkları projeler ile Sapanca gölünden Avluburun içmesuyu arıtma tesisine oradan da 185 köye arıtılmış ve düzenli içmesuyu sağlayarak, bölgenin su sıkıntısını giderdiklerini kaydetti.

Suyun önemli olduğunu anlatan İSU Genel Müdürü Bayram, “Kocaeli’nin her tarafına sağlıklı ve arıtılmış içmesuyu götürmek için çalışıyoruz. Bunun için sloganımız “Kocaeli’nde su musluktan içilir” diyoruz. Geçmişte yaşadıkları su sıkıntısı nedeniyle suyun en iyi değerini Akmeşe bölgesi bilir. Tamamladığımız projeler ile Sapanca gölünden sağladığımız su Avluburun içmesuyu arıtma tesisinden arıtılarak sizlere ulaştırıyoruz. Suyu bol bol içiniz ve kullanın. Ama, sizden istediğimiz sadece israf etmemeniz. Çünkü, her şeyin yedeği var ama suyun yedeği yok. “diye konuştu.

Akmeşe bölgesinde 13 milyon tl yatırım yapıldı

Akmeşe bölgesinde geçmişte yaklaşık 13 milyon TL değerinde 5 ayrı proje ile içmesuyu, kanalizasyon hatları, 6 köye fosseptik ve su deposu yaptıklarını hatırlatan Genel Müdür İlhan Bayram, Türkiye’de birçok il ve ilçede bile bulunmayan atıksu arıtma tesislerini artık köylere de yaptıklarını ifade etti. Kandıra Bağırganlı ve Karamürsel Valideköprü’den sonra üçüncü modüler atıksu arıtma tesisini Akmeşe bölgesinde yapacaklarını anlatan Bayram, Akmeşe ve çevresi ile 26 köy ve mahallenin atıksularını arıtacak olan tesisin yapım ihalesini gerçekleştirdiklerini ve yüklenici firma ile sözleşme imzaladıklarını belirterek bir ay içinde arıtma tesisinin inşaat çalışmalarına başlanılacağını kaydetti. İSU’nun mühendisleri tarafından tasarlanarak projelendirilen modüler arıtma tesisinin Türkiye’de örnek proje olduğunu vurgulayan Bayram, ”Türkiye’de şehirlerde bile bulunmayan içmesuyu ve atıksu arıtma tesislerini artık köylerimizde yapıyoruz. Bölgede atıksu arıtma tesisini yapılması ile atıksular artık çevreyi de kirletmeyecek. Böylelikle arıtılmış su kullanan, atıksu hatları tamamlanarak yapılan arıtma tesislerinde arıtılmış köylerimizde hayat daha da canlılık kazanacaktır.” dedi

Tesise, atıksuları gelecek olan Akmeşe’de 7,5 km kanalizasyon hattı ve 10 köye fosseptik yapacak projeye de başladıklarını ifade eden Genel Müdür Bayram, bu yıl içinde Kadriye köyünde içmesuyu deposu yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Altyapı yatırımlarının yerin altında olması nedeniyle görülmediğini anımsatan İSU Yönetim Kurulu Üyesi Dr. H. İbrahim Kahraman, kurum olarak yaptıkları altyapı yatırımları ve örnek projeleri ilçe ve köylerde düzenledikleri bilgilendirme toplantıları ile vatandaşlara anlattıklarını kaydetti. Köylerinde yaptıkları altyapı çalışmalarından dolayı teşekkür eden köy ve mahalle muhtarları ile vatandaşlar, bölgenin çevre sorunlarını giderecek olan atıksu arıtma tesisinin yapılacak olmasından dolayı da mutlu olacaklarını dile getirdiler.

Bilgilendirme toplantısına Genel Müdür Bayram’ın yanı sıra Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. H. İbrahim Kahraman, Musa Coşkun ve Aziz Temiz,  Genel Müdür Yardımcıları Dr. Bahattin Yanık, Nazır Esirci ve Fatih Yürük, İçmesuyu ve Kanalizasyon Daire Başkanı Nafiz Kızılkaya ile Arıtma Tesisleri Daire Başkanı Ünal Bostan, İzmit Şube Müdürü Ali Sağlık, bölgedeki köy ve mahalle muhtarları ile vatandaşlar katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.