1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. BAYRAM ŞİMDİ BAYRAM GİBİ OLDU 
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

BAYRAM ŞİMDİ BAYRAM GİBİ OLDU 

A+A-

   Bir ramazan bayramına daha sağlık ve mutluluk içerisinde ulaştık. Bayramlarda insanların ruhlarının temizliği yüzlerine de yansıyor. Neden diyeceksiniz çünkü ramazan ayı boyunca insanların ruhunun temizlenmesinde en büyük etken olan açlık, sabır ve hoşgörü imtihanını başarı ile geçmelerinden sanırım. Keşke ramazanda kazandığımız bu hasletlerimizi hep devam ettirebilsek ama ne yazık ki çoğumuz bu hasletlerimizin çoğunu ramazan ayından sonra kaybediyoruz. 
            Ruh temizliği deyip geçmeyin insanın yüzüne hareketlerine yansıdığı gibi insani ilişkilere, kişinin kıyafet temizliğine, evinin temizliğine ve şehrin temizliğine kadar yansıyor. Bir bakıyorsunuz senelerce birbirine kırgın olan insanlar bayram günleri merhabalaşıp tokalaşıyorlar. Yüce Allah bu bayramları bunun için koymuş zaten. Senelerce birbirleriyle görüşmeyen akrabalar bile bayram günleri birbirlerini telefonla bile olsa arama fırsatı buluyorlar. 
            Bu bayram yine bayramın birinci günü saat 14’te Yunus Emre Kültür Merkezinde kent bayramlaşması için zengini, fakiri, işçisi, memuru, yaşlısı, genci, sağcısı, solcusu velhasıl tüm Kocaeli halkı birbiriyle kucaklaştı. Dikkatimi çeken en önemli tesbitimde tüm partilerin mi
Llet vekili adayları ile teşkilat mensuplarının eksiksiz katılmasıydı. İçimden kendi kendime dedimki işte şimdi bayram bayram gibi oldu. Sonra şunuda geçirdim içmden demekki son olaylardan sonra herkes anlamış ki dünyada başka Türkiye yok. Türkün Türkten başka dostu yok. Onun için  kent bayramlaşması bir anda kent kucaklaşmasına dönüştü. Birbirlerine çok kızan insanlar bile belki gönülden kucaklaşmayacak ama önemli olan bayram vesilesiyle hiç olmazsa senede bir gün bile olsa birbirlerine olan kızgınlıklarını unutmalarına vesile oldu sanırım. 
            Aslında Yüce Allah bize ramazan ayında kopya veriyor. Diyor ki ”Bakın kullarım bir ay boyunca şeytanın elini ayağını bağlıyorum, artık size zarar veremez”. Fakat ramazandan sonra serbest bırakacağım ona göre tedbirinizi alın. Ramazan ayında ki birbirinize olan sabrınız, hoşgörünüz, cömertliğiniz yani insanı insan yapan güzel hasletleriniz şeytanın bağlı olmasındandır. Ne olur gelin artık şu şeytana uymayalım, Allah aşkına şu üç günlük dünyada neyi paylaşamıyoruz. 
             Çok güzel bir dinimiz, çok güzel bir vatanımız, çok güzel insanlarımız var. Bu güzelliklerimiz olduğu halde bizler hala birbirimizle uğraşıp duruyoruz. Birbirimizle hısım olmak varken neden hasım oluyoruz hala anlamış değilim. Kimimiz sağcı, kimimiz solcu, kimimiz muhacir, kimimiz çerkez, kimimiz kürt, kimimiz zengin, kimimiz fakir olabiliriz. Bu hasletlerimiz illa birbirimizle kavga etmemizi gerektirmez. Bunları ülkemizin bir zenginliği olarak kabul edelim. Mevlana’nın bir sözü çok hoşuma gider. Diyor ki “Bir yerde herkes aynı şeyi düşünüyorsa, orada yeteri kadar düşünülmüyor demek ki diyor. Ne kadar güzel bir söz değil mi ne dersiniz..  
             Hiç kimse etnik kimliğini, anne ve babasını seçme hakkına sahip değil. Kendi elinde olmayan sebeplerden dolayı insanlar neden suçlanır. Gelin bu bayramı bir milat kabul edelim bundan sonraki yaşantı ve davranışlarımızı bir daha gözden geçirelim. Şuna inanın hem genel hem yerel yöneticilerinin ve halklarının birbirleriyle barışık, huzurun ve kardeşliğin hakim olduğu ülke ve kentlerde ilerleme çok daha hızlı oluyor. 
            Bu huzur ve kardeşlik ortamı o ülkenin ve kentin sokaklarına, caddelerine, park ve bahçelerine velhasılı şehrin her köşesine yansıyor. Kocaeli kenti bu bakımdan çok şanslı bir kent. İzmitimiz’de ki bu huzur ve güvenin yansımasını, çok uzun zamandır fark etmiyor musunuz? İzmit’imize hem mimari yönden, hem de park bahçeler ve sosyal faaliyetler yönünden bir bakın 11 sene evvelki İzmit’ten çok farklı olduğunu hemen fark edeceksiniz. Hele ki ramazan ayı çok farklı yaşanıyor artık İzmit’te.. 
          Mahalle halklarını birbirlerine kaynaştırmak adına her akşam bir mahallede verilen iftar yemekleri Doğu kışla parkı ve Kültür tepesin de(Şelale)de Seka Parkta ve şehrin bütün mahallerinde düzenlenen etkinlikler bir harika. Ben birkaçına katıldım. Oradaki annelerin ve çocukların yüzlerindeki tebessümü ve mutluluklarını size anlatamam. Evin babaları belki kahvehanelerde, gençleri kafelerde birbirleriyle sohbet edip eğlenme imkanı buluyorlar. Ama anneler ve çocuklar ne olacak. İşte Belediye başkanlarımızın bu durumu fark ettiklerinden olacak bu etkinlikleri 102 mahalleye yaydılar.           
        Hele birde sitelerin bahçelerine kurulan ahşap çardaklarla birbirlerine sadece bir “merhaba” deyip geçen komşuların kurulan bu çardaklarda çay sohbetleri yaparak kaynaşmalarının sağlanması İzmit halkı adına çok büyük bir kazanım olmuştur. Birçok mahallemizde kurulan mahalle konakları birde emeklilerimizin de artık gidip oturacak ve sohbet edecek 5 yıldızlı otel konforundaki emekli evleri olması ayrı bir mutluluk veriyor insanlarımıza.  
          İzmit’in her yönden güzelleşmesi ve mahallerde ki yoğun sosyal faaliyetlerin gerçekleşmesini sağlayan ve halkı adına hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan Kocaeli Büyük şehir Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu ve İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’a çok teşekkür edilmesi gerektiğini düşünüyorum. İzmit halkının bu huzur ve güveni devam ettiği sürece hem İzmit halkı hem de kentimiz kazanmaya devam edecektir. Çünkü Ramazan ayı boyunca inanın her mahallede zaten bir bayram havası esiyordu. Bu bayram havasının bir dahaki bayrama kadar devam etmesini diler. Herkesin Ramazan Bayramını en içten dileklerimle kutlarım…  

Bu yazı toplam 1024 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum