1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bayram yazısı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bayram yazısı

A+A-
Belki de yaş ilerledikçe böyle oluyor insan; daha azla yetinmeyi, daha çok şükretmeyi  öğreniyorsunuz.. Sabah kalktığınızda bir yeriniz ağrımıyorsa, çoluk çocuk bütün aile sağlıklı ve yerli yerindeyse, yüzünüzü yıkadıktan sonra rahatça tuvalete çıkabilmişseniz; kahvaltıda bir bardak taze demli çay önünüzdeyse, “Daha ne isteyeyim” diye şükrediyorsunuz. 
Bugün, Bayram Sabahı.. Kalan ömrümüzde daha kaç bayram görürüz bilemeyiz..Uzun ve sıcak günlerin içinden mübarek Ramazan’ı geçirip, bir bayrama daha ulaşmışız..
Bayram sabahında bu yazıyı okuyan herkese öncelikli tavsiyemdir; şükredin… 
İçinde bulunduğunuz durum ne olursa olsun; emin olun ki, bu dünyada hatta çevrenizde  sizden çok daha zor durumda insanlar var.. 
Hastalar var.. Borçlular, işsizler, sevdiğinden ayrılmışlar var.. Cezaevinde sevdiklerinden ayrı kalanlar, zorunlu olarak gurbette olanlar, amansız hastalık pençesinde şifa arayanlar, çok sevdiklerini yakın zamanda kaybetmiş olanlar var.. Engelli insanlar, kimsesizler, sevgi kırıntısına muhtaç, sevilmekten hiç nasip almamış olanlar var.. Kendisinden başka kimseyi sevememiş olanlar var.. 
Ne büyük zenginler var ki mutsuz.. 
Ne yoksul, bir lokma ekmeğe muhtaç insanlar var ki, iç dünyasında kendisiyle barışık, mutlu.. 
Emin olunuz ki, bu dünya küçük sorunları kafaya takıp, kendinizi kahretmeye değmez.. Başkasında olanları kıskanmamak, elinizde olanlarla yetinmek, hepsinden önemlisi elinizde bulunanlara şükretmek en büyük erdemdir.. 
…………
Hiçbir şey için hırs yapmayın.. Elinizdeki ile yetinmeyi erdem kabul edin.. Özellikle sağlığınıza özen gösterip, sağlıklı geçen her gün için çok şükredin.. 
Bayramdır bugün.. Büyükleri ihmal etmeyin, çocukları sevindirin… 
Bayram namazının ardından, nedenini bir türlü kavrayamadığım silah sesleri arasında güne başladım.. Bizim yaptığımız işin bayramı seyranı yok.. Sabah, gazetede bayram günü görevli arkadaşlarla geleneksel kahvaltımızı yapacağız. Sonra  siyasetçilerin bayramlaşma buluşmalarını haber yapmak, yarınki gazeteyi hazırlamak için koşturacağız.. 
Bayram günü gazete hazırlarken, büyüklerin elini öpmek için  kısa ziyaretler de elbette ihmal edilmeyecek..  Bugünden itibaren serbest, akşama bir rakı-balık sofrasına da otururuz. 
Şükretmek için daha başka ne isteyebilirsiniz?.. 
……..
Sık sık yazıyorum.. Ülkemizin 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan tablo ile birlikte yeni bir döneme girdiğini, bu dönemde demokrasinin, hoşgörünün yükselişe geçtiğini ve ülkenin geleceğinin daha aydınlık olduğunu düşünüyorum. 
Bugün, Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 23 ncü Kent Bayramlaşması programı var. 
CHP örgütü katılmama kararı almış. Çok yadırgadım. 7 Haziran öncesindeki Kent bayramlaşmalarına da CHP’liler katılmıyordu. Bir bakıma haklı gerekçelerden söz edilebilirdi. 
Şimdi Ankara’da AKP ile CHP ülkeyi yönetecek bir koalisyonun pazarlığını yaparken, hazır elde kaynaşmak, el sıkışmak, bayramlaşıp göz göze gelebilmek için fırsat olan Kent Bayramlaşmasına CHP neden katılmaz, anlayamıyorum… 
Bu şehirde yeri geliyor, hepimiz bir şekilde damgalanıyoruz. Benim için kimi AKP’liler, “İflah olmaz solcu komünist” diyorlar..  Kimi CHP’lilere göre ise, “Kurduğu gazeteyi satıp, iktidarın dümen suyuna girmiş gazeteci” olarak damgalanıyoruz. 
Kafaya takmamayı öğrendim.. Hepimiz kendimizden sorumluyuz. Bu dünya basit meseleleri kafaya takıp içten içe kendinizi yemeye de, başkalarına kin bileyip düşmanlıklar üzerine bir hayat kurmaya da emin olun değmez.. 
Kaç bayram var önümüzde?.. Kaç seçim, kaç gün, kaç saat, kaç dakika?.. Bilmiyoruz.. Bilemeyiz..
Bu sabah kendinizle barışık olun..  Elinizde olmayanlar için kahredip, kederlenmek yerine, elinizde olanlar için şükretmeyi, elinizde olanlarla mutlu olmayı tercih edin.. Başkasını da, kendinizi de kıracak, üzecek eylem ve düşüncelerden arının.. 
Hem kendinizi, hem bütün insanları sevin.. Dünyanın, Türkiye’nin ve şehrimizin geleceği için, gözümüzün önünde duran bütün sorunlara, savaşlara, aymazlığa rağmen umutlu olun.. 
Bakın, iktidar ile muhalefet oturup 1 saat 45 dakika konuşabiliyor..
Bakın, İran ile ABD aralarındaki 50 yıllık düşmanlığa son verebiliyor.. 
Bakın, batık dediğimiz, bitti dediğimiz Yunanistan, yeniden AB’den borç para alıp, ayakta kalabiliyor.. 
Her derdin  bir dermanı da vardır.. Çekilen en büyük sıkıntılar bile bir gün bitebilir.. Zaten ölümden öte bir gerçek var mı?.. 
Hayattayken yaşamanın kıymetini bilin.. Öfke ve kin üzerine değil, barış ve sevgi üzerine hayatınızı şekillendirin.. 
Hepsinden önemlisi, bugün Bayram.. Elinizdekiler için şükredin.. İyi bayramlar…
Bu yazı toplam 492 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.