1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bayram: “Yüksek binalara hidrofor konulması şart”
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bayram: “Yüksek binalara hidrofor konulması şart”

A+A-

İSU Genel Müdürü Sayın İlhan Bayram ile  zaman zaman görüşme imkanı buluyorum. Bana göre Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kadroları içinde işini en iyi yapan, sorumluluklarını en iyi takip eden ve başında bulunduğu kurumu gerçekten Türkiye’nin örnek gösterdiği kurum haline getiren kişi İSU Genel Müdürü İlhan Bayram’dır.

Sayın Bayram, 19 Mayıs günü ziyaret etti. Aklımda kendisine sormak istediğim pek çok soru vardı. Sordum, samimiyetle yanıtladı. Kendisi bazı önemli bilgiler verdi. Bunları paylaşacağım.

İlk konu, İzmit şehir merkezinde apartmanlara İSU’nun gönderdiği “Suyun tazyikini düşürüyoruz. Kesintisiz su almanız için apartmanına hidrofor taktırın” tebligatıydı. İSU Genel Müdürü şunları söyledi:

“Allaha şükür, önümüzde bir su sıkıntısı gözükmüyor. İyi yağış aldık. Ancak, İzmit’te kayıp kaçak oranını yüzde 45’den alıp, yüzde 35’e indirdik. Kayıp kaçak oranını yüzde 25’in altına indirmemiz lazım. Ama olmuyor. Biz şebekeye 8-9 atmosfer basınçla su veriyorduk. Bu çok yüksek basınç. Suyu şebekeye yüksek basınçla verirseniz, hem kayıp kaçak artıyor, hem vatandaşın tüketimi yükseliyor.  Şimdi şehrin aşağı kesimlerinde 2-3 atmosfere indiriyoruz. 3 atmosfer basınçlı su binanın 4’ncü katına kadar rahatlıkla çıkar. Ama 2-3 katlı binaların arasında 7 katlı bina var. Sadece bu binanın en üst katı su alsın diye yüksek basınçlı su veremeyiz. Basıncı düşürüyoruz. 4 kattan yüksek binaların kesintisiz su alabilmesi için de hidrofor takmalarını istiyoruz.”

Bayram’a, İzmit Şahabettin Bilgisu Caddesi’nde, eski askeri lojmanlar mevkiinde devam eden ve bitmek bilmeyen çalışmayı sordum. Bayram, “Orada önemli iş yapıyoruz. Cadde tramvay inşaatı nedeniyle kapalı olduğu için müteahhiti çok sıkıştırmıyorum. O caddede tramvay işi bitsin, 20 günde biz işi bitiririz. Alemdar Caddesi’nin alt tarafına şebeke döşedik. Aslında İzmit Lisesi’ne kadar çıkmamız lazım. Ama Büyükşehir yetkilileri, bir süre beklememizi istediler. Tramvay işi otursun, şehiriçi trafiğine bir düzen gelsin, Alemdar Caddesi’nde İzmit Lisesi önüne kadar kolektör döşeyeceğiz.”

İSU Genel Müdürü ilimizde özellikle bazı ilçelerde nüfus artış hızının hiçbir hesaba uymadığını, çok hızlı nüfus artışının şebekeler konusunda da sıkıntı yarattığını anlattı. Kullar’daki arıtma tesisi bu yılsonuna kadar bitecek. Bu tesisin yanında, İSU arıtma tesislerinden çıkan çamurun yakılacağı bir tesis de kuruyor. Halen, İSU’nun arıtma tesisi çamurları para karşılığında Nuh Çimento’da yakılıyor. Bayram, “Önümüzdeki yıldan itibaren enerji üretimi, çamur yakma işlerinden İSU hem önemli tasarruf, hem önemli gelir elde edecek. Maliyetlerimiz düşecek. 2019 yılı başında, il genelinde su fiyatlarını düşürmeye yönelik bir çalışma başlatabiliriz” dedi.

ÇOK ÖNEMLİ İKİ TESİS

İSU Genel müdürü İlhan Bayram, ilimize kazandırdığı iki önemli tesisle haklı olarak övünüyor. Biri, Sekapark alanında yapılan, uluslararası kuruluşların da güvenini kazanan Laboratuvar. Bayram, “Çok iddialı söylüyorum. En iyi, en sağlıklı su musluktan akan sudur. Her zerresi tahlil ediliyor. Hala pet şişeden su içenler var. Bizim şebekeye verdiğimiz su 2 saat önce kaynağından çıkıyor. Pet şişedeki su bazen güneş altında günlerce şişede beklemiş oluyor” dedi.

Laboratuvar mükemmel. İSU bir de Durhasan bölgesinde kendi lojistik deposunu kurdu. İSU’nun kullandığı yüzlerce çeşit malzeme, artık sadece bu depoda muhafaza ediliyor. Her parça barkotlu kayıt altında. Genel Müdür Bayram, “Mükemmel tesis kurduk. Bu lojistik merkezi de bize çok önemli tasarruf getirecek.”

İSU Genel Müdürü sanayinin kullandığı su ile ilgili de önemli bilgiler verdi. Geçen yıl ilimizdeki sanayi kuruluşları şebekeden 12 milyon metreküp, kuyulardan 14 milyon metreküp su kullanmış. İlimizdeki sanayi kuruluşları,  İSU’nun arıtıp, yeniden dağıttığı “Gri Su” denilen kullanılmış sudan da 15 milyon metreküp almış. Gri su kullanımı, hem İSU’ya artı gelir, hem sanayiciye tasarruf. Alikahya bölgesindeki sanayiciler için yeni gri su şebekesi döşeniyor. Bayram, “Dilovası’ndaki sanayicilerle başa çıkamıyorum. Onlara kullanmaları gerektiği kadar gri su kullandıramıyorum” diye dert yaptı.

bb-005.jpg

İLHAN BAYRAM- İSU Genel Müdürü yaptırdığı laboratuvar ve lojistik merkezi ile övünüyor.

Bugün son gün, Kitap’a gidin

Hiçbir okuruma, “Bakın Kocaeli Fuarı 51’nci kez açıldı. Gidin, gezin görün” falan diyemem. Ben Leyla Atakan Parkı’nda önceki gece açılan organizasyona “Fuar” denilmesine bile karşıyım. Lunapark’ta eğlenmek, halka atmak, dönme dolaba binmek istiyorsanız, bedava Fuar’a gidin. Ama orası artık Fuar değil. Panayır bile değil. Gitseniz de gitmeseniz de olur.

Ancak bugün için okurlarıma bir tavsiyem var. Uluslararası Fuar Merkezi’nde 9’ncu Kitap Fuarı bugün sona eriyor. Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı en iyi iş, bu Kitap Fuarı. Cuma günü gidebildim. Eşimle birlikte yaklaşık 2 saat dolaştık, ancak 1/3’ünü gezebildik. Kitap kokuyor ortam. Her köşede yazarlar kitap imzalıyor. Yayınevleri kitapları indirimli satıyor.

Ulaşımda trafik sorunu var. Yıllardır şu Fuar Merkezi etrafındaki yüzlerce aracın park ettiği otoparka kerteriz işaretlerini koyduramadım. Zor ulaştım, çıkışta arabamı zor buldum. Ama Kitap Fuarı mükemmel. Bu kentte yaşayan herkes mutlaka gidip görmeli. Bugün Kitap Fuarı’nın son günü. Ailenizle Pazar gezmesine çıkacaksanız, piknikten önce, AVM dolaşmaktan önce mutlaka Kitap Fuarı ziyaretini programınıza koyun. Bu şehirde yaşayıp, o Fuar’ı gezmemek, hem büyük kayıp, hem büyük ayıp olur.

Siyaset tarihinde önemli bir gün

16 Nisan referandumunda kıl payı farkla “EVET” çıktı. Türkiye, bugünden itibaren fiilen Cumhurbaşkanlığı hükümeti yönetim sistemine geçiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aslında partisinde başlayan kongreler döneminin sonunu beklemeyi bile zaman kaybı kabul etti. Bugün AK Parti’nin 3’ncü Olağanüstü Kurultayı toplanacak. Çok büyük olasılıkla Erdoğan mevcut delegelerin tamamının oyları ile kurucusu olduğu AK Parti’nin yeniden Genel Başkanı olacak.

Cumhurbaşkanı akıllı ve geleceği iyi gören bir yönetici. 16 Nisan sonuçlarının da gösterdiği gibi, partisinde bazı şeylerin iyi gitmediğinin farkında. Erdoğan, parti yönetiminde değişiklikler yapacak. 16 Nisan’da hayır diyen neredeyse halkın yarısının tamamını olmasa bile, önemli bir kısmını yeniden yanına çekecek söylemlerle bugünkü kurultaya girecek. Erdoğan, Genel Başkan olarak belli ki,  partisinin kongrelerine de ağırlığını koyacak. Teşkilatta, parti yönetimlerinde zorunlu gördüğü önemli değişiklikleri bir an önce yapacak. Bu belki, 2019’daki çok önemli seçimlere hazırlık, belki de 2018’deki bir erken seçimin ilk adımları olacak.

Ancak bugün Türkiye Cumhuriyeti tarihi için önemli bir gündür. Başkanlık sisteminin fiilen başladığı bir gündür. Cumhurbaşkanı’ndan bugün çok önemli, çok yapıcı yeni açılımlar ve yarından itibaren de AK Parti’de önemli değişiklikler bekliyorum.

Çok büyük final

Eurolig Dörtlü finali, Cuma günü İstanbul’da başladı. Fenerbahçe Real Madrid’i eze eze yendi. Yunan Olimpiakos, Rus CSKA’yı geriden gelip devirdi. Bu akşam saat 21.00’de Sinan Erdem Spor Salonu’nda büyük final var.

Fenerbahçe çok güçlü bir takım. Olimpiakos kolay kolay pek etmeyen, mucizevi bir ekip. Bu gece Dünya’da 2 milyardan fazla insanın gözü İstanbul’da Sinan Erdem Salonu’ndaki büyük finalde olacak. Fenerbahçe bu sezon özellikle futbolda büyük yara aldı. Ama bu akşam basketbolda Avrupa Şampiyonu olursa,  Aziz Yıldırım gerçekten Türk sporu adına çok büyük bir işi başarmış olacak. Bütün kalbimizle bu gece Fenerbahçe’liyiz.

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 12792 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
5 Yorum