1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Bayramda nöbetçi gazeteciler
Bayramda nöbetçi gazeteciler

Bayramda nöbetçi gazeteciler

Yıllar önceydi.. Çok uzun süre birlikte çalıştığımız,  Çeşitli hatalarına rağmen her zaman koruyup, kolladığım sevgili kardeşim Zafer Çakıroğlu, birkaç gün üst üste işi asmış, gazeteye gelmemişti. Üstelik, haber de vermemişti. 

A+A-

Artık bütün hoşgörüme rağmen, Zafer Çakıroğlu’nun mesai arkadaşlarına karşı yanlış yaptığını düşünüyor, gazeteden çıkartmaya hazırlanıyordum. Tam o sırada bir bayrama rastladık.  Her bayram sabahı olduğu gibi, erkenden gazete binasına geldim.
O zamanlar gazete Karabaş Mahallesi Cebesoy Sokak’taki sembol binada. Kapıda Zafer Çakıroğlu dikiliyor. Kaç gündür ortada yok, bayram sabahı karşıma çıkıyor. El öpmeye kalktı, “Gel abi, bir şey göstereceğim” dedi. Bizim eski gazete binasının zemin katında, arka tarafta büyük bir makine dairesi bölümü vardı. Gazeteyi basan makine oradaydı. 
Zafer Çakıroğlu, erkenden gelmiş. Makine dairesinde uzun bir masayı yerleştirmiş. Binbir çeşit kahvaltılık almış. Zeytin, peynir, acıka, Peynirci Baba’da ne bulduysa. Sonra Başak Fırın’dan taze ekmekler, Pişkin Fırın’dan yeni çıkmış simitler. “Bayram kahvaltısı hazırladım” dedi. 
………………
Zafer Çakıroğlu ile böyle başladı Özgür Kocaeli’de bayram sabahı kahvaltı geleneği. Geçmiş yıllarda  bayram sabahları kahvaltıda bir hayli kalabalık olurduk. Koca bir aile gibi. Başka gazetelerde çalışan arkadaşlarımız da gelirdi.
Gazetenin genç, kadın elemanları bir gün öncesinden evlerinde hazırladıkları börekleri, tatlıları getirir, masaya renk katarlardı. 
Ramazan ve Kurban Bayramlarının birinci gününde yıllardır o gün gazetede görevli olan arkadaşlar hep birlikte kahvaltımızı yaparak güne başlamayı gelenek haline getirdik. 
Son birkaç bayramdır, aynı binada bizimle birlikte yayınlanan Büyük Kocaeli gazetesi ekibi de bayram kahvaltısına katılıyordu. Bu bayram Büyük Kocaeli tatil yaptı. O arkadaşlar yoktu. ÖZGÜR KOCAELİ’deki arkadaşların da büyük bölümü bayram tatilinde veya yıllık izindeydi. 
Ama geleneği yaşattık. Az kişi olmamıza rağmen, bayramda nöbetçi gazeteciler olarak güne, kahvaltı masasında bayramlaşarak başladık. 
Bazı mesleklerin mensupları için bayram tatil değildir. Örneğin polisler, doktorlar, itfaiyeciler ve daha pek çok meslek mensubu için bayram günleri de mesai günleridir. Biz gazeteciler için de bayram normal bir iş günüdür. 40 yıldır bu mesleğin içindeyim. Geçmişte bayramlarda gazetelerin yayınlanmadığı günler hariç, bir Ramazan veya Kurban Bayramı’nda tatil yaptığımı, birinci gün işe gelmediğimi bilmiyorum.
Hep nöbetçi gazeteciydim, Bundan da hiç gocunmadım. Normal günlerde olduğu gibi; bayram sabahlarında da gazeteye ilk gelen personellerden biri ben oldum. 
Bu artık bir yaşam biçimi. Bizim meslekte, hele hele bizim ÖZGÜR KOCAELİ’de geçmişte kardeşlik duygusu çok daha yoğundu. Yıllardır bu meslekte yöneticilik yapıyorum. Her bayram öncesi, “Kimin durumu müsait, kim çalışacak, kim bayram tatili yapacak?” diye sormuşumdur. Hiç kimseyi “Sen bayramda geleceksin” diye mecbur tutmamışımdır. Eskiden birbirimizle birlikte olmaktan, o küçük; kışın soğuk, yazın sıcak, doğru dürüst tuvaleti bile olmayan binada bayramı birlikte geçirmekten keyif alırdık. Bütün arkadaşlarım gelir, çalışırdı bayramlarda.
Şimdi öyle değil. O eski bağlar, o eski gazetecilik heyecanı da yok. “Bayramda kim gelip çalışacak?” diye sorduğumuzda hemen herkes, tatil yapmak istediğini söylüyor. 
O nedenle tenhaydık bu bayram sabahı kahvaltıda. Ama az kişiyle de olsa, bir geleneği sürdürdük, yaşattık. 
Bayan personel sofrayı hazırladı. Çaylar bittikçe tazelediler. Hep birlikte bayramlaştık. Biraz gırgır yaptık. Kahvaltı bitince de bayramda gazete yapmak için hepimiz işlerimize dağıldık. 
………….
Benim iş hayatımda da, özel hayatımda da gelenekleri, alışkanlıkları sürdürmek hep önemli olmuştur. Eskiden bayramların birinci günü ve yılbaşı günü, gazetenin hazırlığı bitince, bir de yazı işlerindeki bütün arkadaşlar bir araya gelir, bir şampanya patlatır,  bayramı kutlardık. Artık mahalle baskısı var. Gazete binasına şampanya, viski falan sokulmuyor.
Olsun, kahvaltı geleneği sürüyor. 
Bir sonraki bayrama kadar kim öle, kim kala. Ama biz varsak, hala bu gazetedeysek, bazı alışkanlıklarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Çok az insan kalsak, eskisi kadar birbirimize ve işimize bağlı ve saygılı olmasak bile sürdüreceğiz. 
Bir dahaki bayram sabahında, ben hala buradaysam, tatilde olan arkadaşlarım dahil, hatta son zamanlarda aramızdan ayrılanları bile bütün gazete personelini bayram kahvaltısına bekliyorum. Şurada önümüzde topu topu kaç bayram kaldı ki.. Biz yıllardır bu şehrin en güzel, en önemli gazetesini yapan ekibimiz. Sonuna kadar birbirimizi kollayacak. Birbirimize sahip çıkacak ve sonuna kadar hep birlikte kardeş olacağız. 
Bütün okurlara saygılar, sevgiler.

mektup.jpg

BAYRAM KAHVALTISI- ÖZGÜR Kocaeli gazetesinin yıllardır devam eden geleneği. Giderek sayımız azalıyor olsa da her bayramın birinci günü sabahı, gerçek bir aile gibi bir araya geliyor, bayramlaşıyor ve sabah kahvaltımızı birlikte yapıyoruz. Selfie’yi yapan Çiğdem Armağan.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.