1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bayramda yola çıkacak sürücülere uyarı!
Bayramda yola çıkacak sürücülere uyarı!

Bayramda yola çıkacak sürücülere uyarı!

TMMOB Makina Mühendisleri Odası, Türkiye'de geçtiğimiz 4 yılda karayollarında meydana gelen kazalar nedeni ile 14 bin 794 kişinin hayatını kaybettiğini ve 1 milyon 66 bin 41 kişinin yaralandığını açıkladı.

A+A-
TMMOB, TÜİK verilerinden hareketle Ramazan Bayramı nedeni ile tatil için yola çıkacak sürücüleri, kazaların önlenmesi amacıyla, trafik kurallarına uyulması konusunda uyardı. Trafik kazalarının sebepleri arasında yer alan emniyet kemerinin takılmaması hususuna dikkat çeken TMMOB, yaptığı yazılı açıklamada "Bayram tatili ile birlikte trafik kazaları açısından riskli günlere giriyoruz. 2013 yılında yaşanan 1.207.354 kazada TÜİK istatistiklerine göre (TÜİK 2014 verileri bulunmamaktadır) kusurların yüzde 88,69'u sürücüden, yüzde 8.99'u yayaya bağlı nedenlerden, yüzde 1,05'i yol kusurlarından, yüzde 0,42'si yolcu kusurlarından, yüzde 0,85'i ise araç kusurlarından kaynaklandığı tespit edilmiştir. Kazalarda, ağır tonajlı araçların neden olduğu trafik kazası oranı yüzde 31, otomobillerin neden olduğu trafik kazası oranı ise yüzde 60 olarak tespit edilmiştir. İnsana bağlı trafik kazalarının sebepleri arasında başta gelen hususlar; aşırı hız, hatalı sollama, direksiyon başında uyuma ve emniyet kemeri takılmamasıdır. Ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların yüzde 24'ü hiç zarar görmeden kazayı atlatmakta, emniyet kemeri kullanmayanlarda bu oran yüzde 6'ya kadar düşmektedir. Emniyet kemeri kullanımının zorunlu olduğu ülkelerde ölüm ve yaralanma oranları, kullanımın zorunlu olmadığı ülkelere göre yüzde 40 daha az olmaktadır" ifadelerini kullandı.
"ARAÇ BAKIMLARININ VE PERİYODİK MUAYENELERİNİN ZAMANINDA YAPILMASI GEREKİR"
Trafik kazalarını en aza indirmek için araç bakım ve periyodik muayenelerinin zamanında yapılması gerektiği kaydedilen açıklamada "Kazalara sebep olan araç arızalarının önlenmesi için araç bakımlarının ve periyodik muayenelerinin zamanında yapılması gerekir. Araçların fren, balata, lastik, ön takım, elektrik sistemi, hidrolik sistemi, motor yağı, anti friz vb. konularındaki bakımları da yetkili servislerde mutlaka yapılmalıdır. Araçların fren bakımları son derece önemli bir husustur. Çünkü bayramlarda yolcu sayısı ve yükü artmaktadır. Aracıyla bütünleşmiş sürücüler bu değişimi algılayamayarak kaza yapabilmektedirler. Araçta taşınabilecek yolcu ve yük miktarı aracın belgesindeki değeri geçmemelidir. Gereğinden fazla yük aracın sürüş kararlılığını etkiler, fren mesafesini aşırı uzatır. Sürücünün günlük kullanımından daha ağır olan aracını yüksek hızlarda kullanması, frenlerin ısınmasına ve fren mesafesinin uzamasına neden olur. Ağırlık merkezinin yükselmesinden dolayı sürüş kararlılığının bozulacağını bilmeyen sürücüler kaza yapabilmektedirler. Öte yandan bu konuda yasal sınırın üzerinde hızla seyretmek sorunu kat be kat büyütmektedir. Fren bakımlarında disk fren balatası değişmiş araçlarda, trafiğin olmadığı bir boş yerde 4 - 5 kez tam fren yapılmalı, varsa fren zayıflığı tespit edilmelidir. 6 yıldan yaşlı lastikler teknik özelliklerinden çok şey kaybeder, fren mesafesini uzatır. Buna dikkat edilmelidir. Yüklü araç sürücüsünün önündeki araçla arasındaki takip mesafesini günlük kullanımına kıyasla artırması gereklidir. Yüklü araç sürücüsünün alışılmıştan daha yüksek ayak kuvveti ile frene basması gereklidir. Yasal hız sınırına uyulmalı. Hafif Ticari Araçlarda (Minivan, Van, Panelvan) yasal hız sınırının otomobillerden daha düşük (örneğin bölünmüş yollarda 93km/h) olduğu unutulmamalıdır. Sürücüler araç kullanırken hiçbir surette cep telefonu kullanmamalı, hız ve yola odaklanma konusunun ayrılmaz bir güvenlik sorunu olduğu hatırlanmalıdır. İnsan faktörü nedeniyle meydana gelebilecek trafik kazalarını en aza indirmek için bayram tatilinde şehir dışına çıkacak sürücülerin emniyet kemeri takmaları, hız sınırına uymaları, yorgun, uykusuz ve alkollü araç kullanmamaları ve hatalı sollama yapmamaları gerekir" denildi.
"ARAÇLARDAKİ EKİPMANLARIN YOLA ÇIKMADAN ÖNCE EKSİKSİZ OLDUĞU KONTROL EDİLMELİDİR"
Yayaların da trafikte dikkat etmesi gereken kurallara dikkat çekilen açıklamada "Yayalarımızın da yollardaki seyahatleri sırasında trafiğe ve trafik kurallarına azami dikkat etmesi çok önemlidir, özellikle yoldan karşıya geçişlerde ve karanlık yollarda bu dikkat daha da önemlidir. Yolculuk öncesi iyi uyunarak ve mutlaka dinlenmiş olarak yola çıkılmalı, 2 saatte bir kısa süreli de olsa mola verilerek dinlenilmeli ve ideal olanı 6 saat, maksimum 8 saat araç kullanılmalıdır" ifadeleri kullanılırken araçlarda bulunması gereken ekipmanların eksiksiz olması gerektiği belirtilerek "Araçlarınızdaki ilk yardım çantası, üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı gibi önem arz eden ekipmanların yola çıkmadan önce tam ve eksiksiz olduğu kontrol edilmelidir. Yollarımızdaki tadilat çalışmalarına dikkat edilmeli. Yeni yol yapımı ve yol tadilatlarındaki ikazların yeterli olmaması nedeniyle üzücü kazaların meydana geldiği bir gerçektir. Bu kısımlardaki uyarıcı ve ikaz levhalarının eksiksiz bir şekilde konulması ve dış etkenlerden (rüzgar, kar, yağmur, insan müdahalesi vb.) etkilenmeyecek şekilde sabitlenmesi gerekmektedir. Yol bakım ekipleri bayramda olabilecek üzücü kazaların sonuçlarını; ilk yardım ekipleri ise can kayıplarını en aza indirmek için trafiğin yoğun olacağı bayram tatilinin başladığı ilk ve son günlerinde hazır beklemelidirler" açıklaması yapıldı.
"BAZI ARAÇ YANGINLARININ '10 NUMARA YAĞ'DAN KAYNAKLANDIĞI YÖNÜNDE BİLGİLER MEVCUTTUR"
Bazı araçlarda kullanılan ve '10 numara yağ' diye tabir edilen yağın, trafik güvenliğini tehlikeye attığı belirtilen açıklamada şu ifadeler, yer aldı: "Ayrıca bazı araç yangınlarının '10 numara yağ'dan kaynaklandığı yönünde bilgiler mevcuttur; bunun da özellikle akaryakıt fiyatlarındaki yüksek artışlar, yedek parça, tamir ve bakım gibi maliyetleri düşürmek gibi nedenlerden kaynaklandığı bilinmektedir. Bu konuda denetimler mutlaka artırılmalıdır. Yaşanan kazalar göstermiştir ki işletme veya araç sahipleri yönetmeliğin hükümlerini yerine getirmemekte, yönetmeliğin söz konusu araçlarda uygulanıp uygulanmadığı, 10 numara yağ kullanılıp kullanılmadığı gibi trafik güvenliğini tehlikeye atan hususların takibi ve denetimi hiçbir kurum ve kuruluş tarafından yapılmamaktadır. Kısaca, özel ve kamuya ait toplu taşıma araçlarında ciddi bir güvenlik sorunu görülmektedir. Yaşanan kazalar yasal denetim ve mevzuat eksikliklerinin yanı sıra siyasal iktidarın her alanda olduğu gibi bu alanda da mühendislik hizmetlerini devre dışı bırakması, uzman kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmamasının sonuçlarıdır. Sonuç olarak; vatandaşlarımızın bayram trafiğinde dikkatli araç kullanmalarını, kurallara mutlaka uymalarını, ilgili makamlarca gerekli önlemlerin alınmasını diler, bütün yurttaşlarımızın bayramını kutlar kazasız, güvenli yolculuklar dileriz."
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.