1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bayram’dan Su Günü açıklaması
Bayram’dan Su Günü açıklaması

Bayram’dan Su Günü açıklaması

Bugün Dünya Su Günü. İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, Su Günü nedeniyle bir açıklama yaptı ve son 6 yıllık dönemde çok önemli yatırımlar yapıldığını söyledi. Bayram şöyle dedi: “Dünyamız, 1960

A+A-

Bugün Dünya Su Günü. İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, Su Günü nedeniyle bir açıklama yaptı ve son 6 yıllık dönemde çok önemli yatırımlar yapıldığını söyledi. Bayram şöyle dedi: “Dünyamız, 1960'lı yıllardan sonra hızlı bir nüfus artış dönemine girmiştir. 1950'li yıllarda 2,5 milyar olan dünya nüfusu 1960'lı yıllara doğru 3 milyara ulaşmış ve 1980 - 1990 yılları arasında ortalama yıllık artışın 75 milyon kişiden 93 milyon kişiye yükselmesi sonucu 2000 yılında 6 milyarı geçmiştir. Dünya nüfusunun 2020 de 7,5 milyara, 2050 de 8,9 milyara, 2075 yılında da 9,2 milyara ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Dünya nüfusunun hızla artışı, kentleşme ve sanayileşme, çevre sorunlarının ortaya çıkmasındaki en önemli etkenler olmuştur. Kendi içinde doğal bir dengede olan çevre, insanoğlunun aşırı müdahalesi sonucunda kendini yenileyemez duruma gelmiştir.

Dünyadaki tüm canlıların ana yaşam kaynaklarından bir su’ dur. Su olmadan canlı yaşamının idame etmesi düşünülemez. Özellikle son 25 yıl içinde su kaynaklarında meydana gelen aşırı kirlenme, nüfus artışı ve bunun sonucu olarak artan su talebi küresel bir su krizini gündeme getirmiştir. Endüstrileşmeyle beraber atmosferdeki karbondioksit, metan ve azotoksit gibi sera gazlarındaki artıştan dolayı küresel ısınma meydana gelmektedir. Buna bağlı olarak oluşan iklim değişikliği neticesinde yağışlar daha düzensiz hale gelmiştir. Dünyanın belirli yerlerinde kuraklıklar, belli yerlerinde ise taşkınlıklar gözlenmektedir.

Dünyamızda mevcut suyun % 97'sinin okyanus ve denizlerde, geriye kalan % 3'lük tatlı su stokunun ise % 70'inin buzullarda bulunduğu hatırlanırsa ve Ülkemizde Kişi Başına Düşen Yıllık Kullanılabilir Su Miktarı olan 1430 m3'ün , dünya ortalaması olan 7600 m3'den çok düşük olduğu dikkate alınırsa elimizdeki mevcut su kaynaklarının ne derece değerli olduğu ve korunmasının kaçınılmaz olduğu ortaya  çıkmaktadır.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı, 2004 yılında tüm Kocaeli İl sınırlarından sorumlu hale gelmiştir. Belediye Başkanlığımız, İlimize olan göç, hızlı kentleşme ve sanayileşme neticesinde oluşan çevre sorunlarının üzerine kararlılıkla gitmiş ve 2011 yılının bu günlerinde çok olumlu neticeler elde etmiştir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.