1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bayramınız kutlu olsun
Bayramınız kutlu olsun

Bayramınız kutlu olsun

Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının 87 yıl önce kurdukları Cumhuriyet’i yıkmak isteyenlerin var olduğunu biliyoruz. Kimileri saklamıyor zaten. Seçim arabalarının kıçına bunu yazanları da

A+A-

Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının 87 yıl önce kurdukları Cumhuriyet’i yıkmak isteyenlerin var olduğunu biliyoruz. Kimileri saklamıyor zaten. Seçim arabalarının kıçına bunu yazanları da gördük, hatırlayacağınız gibi.

Cesurlar demek ki. Giderek de dilleri uzuyor, pabuç kadar oluyor kimi zaman. Ama biraz dikilip de höst dediğiniz zaman pısıyorlar. Yüreklice, delikanlı gibi çıkıp da ne istediklerini söyleyemiyorlar bir türlü. Dala budağa sarıyorlar, sözü dolandırıyorlar ve kendilerine göre, ulaşmak istedikleri amaç için her şeyi mubah görüyorlar.

O kadar ucuz değil elbette. Bu memlekette Cumhuriyet’i koruyacak çok insan bulunur. En gencinden en yaşlısına kadar, okumuşundan okumamışına, başı açık olandan örtülü olana kadar, çok insan dikilir bunlara. Alın size bir örnek;

“Bugün itibariyle 87. yılını kutladığımız Cumhuriyet...

Osmanlı Devleti çökmüş. Hiçbir niteliği olmayan Osmanlı Devleti hasta ilan edilmişti. Zayıf tarafımızı fırsat bilen işgalci ülkeler, güzel vatanımızı paylaşma cesareti içinde olmuşlardı. İstanbul’u İngiliz’ler, Güney’i Fransız’lar, Ege’yi, İç Anadolu’yu Yunanlılar işgal etmişlerdi. Bu durum tam bir kaostu, hiç iç açıcı değildi...

Bir güneş doğuyor...

İstanbul’dan hareket eden Bandırma Vapuru, Atatürk’ün komutasıyla, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a bir güneş gibi doğdu. Kendisine güvenen Türk ulusunu arkasına alıp Kurtuluş Savaşı’nı başlattı.

“İlk hedefimiz Akdeniz’dir, ileri” komutuyla düğmeye bastı...

Kahramanca savaşılarak; Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, , Hatay, Gaziantep bir bir alındı. Bu moral kitlesel olarak tüm yurda yayıldı. Ankara’nın yanıbaşına kadar gelen Yunan işgal kuvvetleri darmadağınık oldu. Afyon’dan İzmir’e kadar kovalandı ve İzmir’de denize döküldü.

Kısaca özetlemeye çalıştığım Kurtuluş Savaşı, büyük deha insan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde gerçekleştirildi ve başarıya ulaştı.

29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet kuruldu. Bu, yoktan varoluşumuzun adıdır ve 87. yılıdır.

Herkese kutlu olsun...

Cumhuriyet’in kıymetini bilelim...”

Bu kısa yazıyı okudunuz. Kim yazmış dersiniz?

Huzurevi sakinlerinden İzzet Özer adlı bir okuyucumuz!..

Dedim ya; yaşlı ya da genç, kadın ya da erkek, okumuş ya da okumamış, örtülü ya da başı açık nice insan var bu ülkede, Cumhuriyet’in önemini bilen ve onu savunacak olan. Tersi olsaydı, yani zayıf, cılız olsaydık, şimdiye dek sinsice sürdürdükleri kemirmelerini açığa iyice çıkarır, gözümüzü oyarlardı.

Korkuyorlar, korkacaklar, korksunlar...

Bayramınız kutlu olsun...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.