1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bayramınız Kutlu Olsun
Bayramınız Kutlu Olsun

Bayramınız Kutlu Olsun

Sanırım giderek değerleniyor. Birileri yok saydıkça, birileri farklı biçimlerde kullanmaya çalıştıkça, çok iyi niyetli olanlar arar oluyorlar… Benim doğup büyüdüğüm yerler için, Artvin’in ilçesi

A+A-

Sanırım giderek değerleniyor. Birileri yok saydıkça, birileri farklı biçimlerde kullanmaya çalıştıkça, çok iyi niyetli olanlar arar oluyorlar…

Benim doğup büyüdüğüm yerler için, Artvin’in ilçesi Borçka için, Borçka’nın da köyü Çhala için söylüyorum; Ramazan Bayramı da, Kurban Bayramı da tatlısız olmaz…

Baklava fındıklı yapılır…

Ve bal helvası kokardı köyler…

Çocuk halimle, Hasan Çelebi’nin annesinin elini öpmek için (dedemin kız kardeşiydi), Zineti bibiyanın ellerini öpmek için, kilometrelerce yol yürütürlerdi büyüklerim. O bir kuraldı, o bir gelenekti, o bir zorunluluktu.

Bayram diye mi!

Şimdi anlıyorum; bayram bir bahaneydi. Yaşanan, yaşatılmaya çalışılan insan saygısıydı. O sıcaklığın, o insan sevgisinin gelecek kuşaklara bir biçimde yansıtılmaya çalışılmasıydı ve bizim büyüklerimiz bunu bizden çok daha iyi biliyorlardı…

Sözünü ettiğim dönemlerin üstünden uzun denebilecek yıllar geçti. Bayramlar yine kutlanıyor. Ne ramazan, ne kurban bitmedi henüz. Umarım, en azından benim doğup büyüdüğüm yerlerde, kokusu genzimden gitmeyen bal helvaları, fındıklı baklavalar yine yapılıyordur.

Bizim büyüklerimiz yok artık. Biz büyüdük çünkü ve onlar bu dünyadan göçüp gittiler. Yapabildiğimiz tek şey onları saygıyla anmak.

Gençlerin yapacağı bir şey yok mu?

Mutlaka vardır. Ne ki, gençlerimiz, çocuklarımız ezik büyüyorlar!

Neden mi?

Kurban bayramı geldi çattı. Her çocuk yeni bir giysi, bir çift ayakkabı ister bayramlık. Parka gitmek, kendisine küçük eğlenceler yaratmak için birazcık cep harçlığı ister.

İstemek yeter mi? Babalar ne yapar?

Çocuğuna 50 TL (kimileri için dilenci parası bile değildir) veremeyen bir babanın bayramının ne olacağını düşünün isterseniz!..

Komşusu kurbanlık almış, kapının önüne yatırmış kesmiş, kendisinin kurban alacak parası yok cebinde! Bu aile reisinin bayramından ne çıkar yani? Nasıl ezik olmayacak ki?..

Yine de bayram kutlamaları yapabiliyoruz, yapmalıyız. Yapmalıyız çünkü, gelecek için umutlarımız var ve olmalı. Geleneklerimizi, bayramlarımızı yaşatmak adına olmasa bile, yaşamak adına, insan sevgisi adına, dostluklar adına yapmalıyız bunu.

Çok kolay olmadığını biliyorum. Ben de bu toplumun bireylerinden biriyim ve aynı sıkıntıları yaşıyorum ama, yapacak bir şey yok.

Küçük şeylerden büyük mutluluklar üretemediğimiz zaman yaşam bitmiş demektir.

Umudunuzu bitirmeyin lütfen!

Bayramınızı en iyi dileklerimle kutluyorum!..

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.