1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. Bazılarına kapak olsun rakamları ikiye katladık
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bazılarına kapak olsun rakamları ikiye katladık

A+A-

Aslında kendimi-zi anlatmaktan hoşlanan biri değilim. Ama ne yazık ki sustuğunuzda hakkınızda söylenmiş doğru olmayan olumsuzlukları da kabul etmiş oluyorsunuz.

Bu da olmaz.

Bu nedenle benimle başlayan süreçte Özgür Kocaeli’nin kat ettiği mesafeyi ara ara aktarmaya devam edeceğim.

***

Önce tirajdan bahsedelim. Malum, kağıt gazete satışlarında dünya genelinde düşüş var. Bu oran 2018’de yüzde 18 olarak gerçekleşmiş. Yerel gazetelerde ise haziran ayı sonrası yaşanan yaz düşüşleri kış aylarında kalıcıya dönüşmek gibi bir adet ortaya çıkmıştı.

Sıkı durun o zaman söyleyeyim: 17 Haziran’dan sonra geldiğim süreçte Özgür Kocaeli’nin satışlarında yaz dönemine girilmesine rağmen düşüş yaşanmadı. Dahası eylül başı itibarıyla 250 adet fazla satış var. Bu inanılmaz bir hareketlenme. Tüm yerel gazetelerde küçük kıpırdanma oldu ama Özgür Kocaeli’nin artışı çok daha fazla oldu.

***

Ya internet?

Biliyorsunuz son olarak 14 Ağustos’a kadar olan rakamları vermiştim ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 55’e yaklaşan bir artış olduğunu size rakamlarla 1 tık bile abartmadan aktarmıştım. Gelelim şu an ki rakamlara…

Bir- 14 Ağustos ve ölçümleri aldığımız 8 Eylül arasında 2018’de 480 bin 906 kullanıcı Özgür Kocaeli’nin internet haber sitesini ziyaret etmiş. 2019’un 14 Ağustos ile 8 Eylül’ü arasındaki 25 günlük zaman diliminde sitemizi ziyaret edenlerin sayısı tam 889 bin 761. Yani artış yüzde 90’dan fazlaOturum açma oranı yüzde 50’den fazla artarak 1 milyon 974 bin 881’e sayfa görüntüleme sayısı da yüzde 45’ten fazla artarak 4 milyon 894 bin 737’e çıkmış.

Çok keyiflendim çok.

İki- Ama sadece geçen yıl ile değil kendimiz ile de yarış halindeyiz. 1 Ağustos- 31 Ağustos arasında sitemize girenleri sayısı 1 milyon 115 bin 451 olmuş. Bu rakam önceki ay 1 milyona yakındı. Yani kendimizi de yüzde 15 aşmışız. 5 milyona yakın olan sayfa görüntüleme sayısı da 5 milyon 742 bin 29’a çıkmış.

***

Durum bu…

Özgür Kocaeli bir numara olmaya -gücünü siz okurlarından alarak- devam ediyor.

Bu kentin referans gazetesi, medyanın amiral gemisi olma sorumluluğunu yerine getirmeye devam edeceğiz.

Hürriyet “Daha dikkatli olacağız” dese yeterliydi

Şu DJ işi çok gereksiz uzadı…

Uzamasının iki sebebi var:

Bir- Fatma Kaplan Hürriyet’i karalamak isteyenler bir koz ele geçirmenin coşkusu ile Kardelen Başak Altınsoy’un paylaşımlarını ha bire gündeme taşıyorlar. Lastik don gibi meseleyi uzattılar.

İyi de arkadaş, programın sahibi İzmit Belediyesi değil, sanatfest organizatörleri… İzmit Belediyesi sadece yer göstermiş.

İki- Fatma Kaplan Hürriyet’in DJ Altınsoy’u savunmaya geçmesi…

Gereksizdi. Göbekleriniz birlikte kesilmiş değil ki savunmak mecburiyetinde olun

Her ne kadar reddetse de çekilen fotoğrafların dili de ele veriyor ki Kardelen Başak Altınsoy’un duruşu hem Atatürkçüler hem milliyetçiler için kabul edilemez bir yerde.

Hesapları da şu an kapalı. Sorunu olmayan insan neden kapatsın sosyal medya hesaplarını

En net duruşu ADD gösterdi, suç duyurusunda bulundu, ak koyun kara koyun ortaya çıkacak.

Ama tüm bunlar DJ’in sorunu. Koz’da Sevgili Gökhan yazmış ben bir kez daha vurgulayayım; Fatma Hanım çıkıp, “Festivalin organizatörü değiliz. Bir eksiklik varsa bizden kaynaklı değil. Ama biz bu konularda hassasız, kamuoyu da bu kadar hassas olduğuna göre daha dikkatli olacağız. Ekstra hassasiyet göstereceğiz” dese sorun biterdi.

Bu kadar…

Bu mesele de uzamazdı.

………………………

Sendikacılar neden dayak yiyor?

Eskiden de sendikacıların kavga gürültülü sahnelerine şahit olurduk ama bu -beğeniriz beğenmeyiz- ekmek kavgasıydı. Ama artık garip şeyler görüyoruz.

Sendikacılar öldürülüyor.

Sendikacılar üyesi işçi tarafından dövülüyor.

Sendikacılar hastane koridorlarında darp ediliyor.

Ne oluyor? Neler oluyor?

Sendikalara olan inanç tamamen mi bitti? Bence sendikalar şöyle bir dönüp kendilerine baksınlar. Üye ilişkilerine, işveren ilişkilerine, sendikacılık yapış biçimlerine…

Bu ülkenin üretime ihtiyacı var.

Bu ülkenin nitelikli işgücüne ihtiyacı var.

Bu ülkenin işçilerinin nitelikli sendikal yapılara ihtiyacı var. Sendikalar güçlü ve doğru olsun ki hak mücadelesinde geri düşmesinler.

***

Bir söz de lastik işçisine söyleyeyim, önünüzde toplu sözleşme var. Son yaşananları unutun ve toplu sözleşmeye odaklanın. Bu lastik işçisi için dönüm noktası bir sözleşmedir. Sendikanız ile kol kola mücadele etmelisiniz.

Bu yazı toplam 3495 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.