1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. “Bebek ölüm oranları artık yüz ağartıyor”
“Bebek ölüm oranları artık yüz ağartıyor”

“Bebek ölüm oranları artık yüz ağartıyor”

Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak, 8 yıl öncesine kadar Türkiye’nin yüz kızartıcı hadiselerinden olan anne ve bebek ölüm oranlarının, yüz ağartıcı noktalara geldiğini söyledi.

A+A-

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Hastanesi ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak, 8 yıl öncesine kadar Türkiye’nin yüz kızartıcı hadiselerinden olan anne ve bebek ölüm oranlarının, yüz ağartıcı noktalara geldiğini söyledi.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası İl Kadın Girişimciler Kurulu’nun düzenlediği konferansta konuşan dünyanın önde gelen sağlık örgütlerinden 'Uluslararası Gebelik Bilimi Akademisi'ne kabul edilen ilk Türk doktoru unvanına sahip Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Hastanesi ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak, kadınlara yönelik artan şiddetin düşündürücü olduğunu söyledi.

Dünya Ekonomik Forumu’nun Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu’na göre 175 ülke arasında en kötü tabloyu çizen 12’nci ülkenin Türkiye olduğunu belirten Zehra Neşe Kavak, “Yine aynı rapora göre kadının ekonomiye katılımı ve fırsat eşitliğinde Türkiye 135 ülke arasında 129’uncu sırada. Kadının eğitime katılımında 135 ülke arasında 108’inci sırada. Kanun yapıcılar arasında kadınların durumu incelendiğinde Türkiye 135 ülke arasında 98’inci basamakta.” dedi.

Sağlık ve hayatta kalma başlığı altında ise Türkiye 62’inci sırada yer aldığına vurgu yapan Kavak, “Türkiye’de şu anda 37,6 milyon kadın yaşıyor. Kadının iş gücüne katılım oranı yüzde 30. Sosyal güvenceden mahrum sigortasız çalışan kadın oranı yüzde 58. Türkiye’de yüzde 31 oranında kadın yönetici var. Dünya Kalkınma Raporu’na göre Türkiye’de kadınların ortalama öğrenim görme süresi 6,1 yıl. Yani sekiz yıllık eğitimin gerisinde. Kadınların yaşam süresi ise 75 yıl. Ülkemizde kadın sığınma evlerinin sayısı 77. Kadınların üç de biri şiddete maruz kalıyor ve her gün ortalama üç kadın öldürülüyor. Son yıllarda gerçekten kadına şiddet konusunda dramatik bir şekilde artış var. Kasten öldürülen kadın sayısı 2009 yılında 108 iken, 2012 yılında ise 102. Cinsel saldırıya maruz kalan kadın sayısı 2009 yılında 150 iken, 2012’de 264. Kasten yaralama ve mağdur sayısı 2009’da 13 bin 900 iken, 2012’de ise bu rakam 31 bine çıkmış. Kötü muameleyle karşı karşıya kalan kadın sayısı 2009 yılında 23 bin 900 iken bu rakam 2012 yılında 54 bine çıkmış. Bu niye böyle iki, üç katına çıkıyor diye düşünmek lazım.” diye konuştu.

Kötü tabloya karşın Türkiye’de güzel şeylerin de yapıldığının altını çizen Kavak, “Bir kadın doğum doktoru olarak bunlardan belki de en önemlisi Türkiye’de son yıllarda dramatik bir şekilde azaltılan anne ve bebek ölüm oranları. Dünyada bir ülkenin gelişmişliğini tanımlamak için bir takım kriterler kullanılıyor. Bunlardan en önemlilerden bir tanesi o ülkedeki hamilelikte ve hamilelikten hemen sonra oluşan anne ölüm oranları, diğeri de bebek ölüm oranıdır. Türkiye’de bundan 8 yıl öncesine kadar sonuçlarımız yüz kızartıcı seviyedeydi. Fakat Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı saha çalışmaları sonucunda bu oranların dramatik olarak iyileştiğini görüyoruz. Ve iftiharla söylemek lazım ki bugün Türkiye’de hamilelik sırasında ve doğuma bağlı nedenlerden dolayı anne ölüm oranı yüz binde 28.5. Bu oran Batı ülkelerin çoğu ile eşit. Bu gerçekten Türkiye’nin yüz ağartan konularından bir tanesidir.“ şeklinde konuştu.

Bebek ölüm oranlarında Türkiye’nin hızla büyüyen bir ülke olduğunun altını çizen Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak, “Türkiye’de yılda 1,5 milyon doğum olmakta. Yani Türkiye, her yıl Avusturya’nın dörtte biri kadar çoğalmakta. Güzel çalışmalar sonunda bebek ölüm hızımız 2007–2009 yılı içerisinde binde 16,7 olarak saptanmıştır. Bu oran 1990’larda binde 95’lerdeydi. Bunlar gerçekten yüz ağartıcı güzel oranlar.” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.