1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bebekler artık daha güvenli daha sağlıklı
Bebekler artık daha güvenli daha sağlıklı

Bebekler artık daha güvenli daha sağlıklı

Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Prematüre Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi, Başiskele Belediyesi’nin bağışlarıyla hizmete girdi

A+A-

Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Prematüre Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi, Başiskele Belediyesi’nin bağışlarıyla hizmete girdi. Açılışa KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, Başiskele Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürü Atilla Erdem, Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp, Prof. Dr. Ayşe Engin Arısoy, Prof. Dr. Gülcan Türker, Hastane Baş Müdürlerinden Halit Apak, Başhekim Yardımcıları Oktay Yirmibeşoğlu, Metin Aydoğan ve Görkem Aksu, Hemşire Hizmetleri Müdürü Gonca İlter,  Ameliyahane ve Yoğun Bakımlar Müdürü Hakan Bekar ve hastane yönetimi katıldı. Katılımcılar daha sonra hayırsever vatandaşlar Metin Çakmak, Hakan Ayar ve Kemal Solhan’ın bağışlarıyla yeniden dizaynedilen Çocuk Polikliniğinin açılışını da yaptı.

VERMEDEN ALMAK ALLAH’A MAHSUS

KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, “ Başiskele Belediyesi’nin katkılarıyla batı standartlarında bir ünite hizmete giriyor. Bunun haricinde Başiskele Belediyesi, hastanenin ameliyathanesinin yeniden dizayn edilmesi konusunda da destek verecek. Bu nedenle Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz ve Başikele Belediyesine çok teşekkür ediyoruz “ dedi. Vermeden almanın yalnızca Allah’a mahsus olduğunu söyleyen Cantürk, “Kurumlar, vatandaşlarımız bağış yapmalı. Bağış yapma sıralamasında Türkiye Dünya sıralamasında 160. Sırada ve Kocaeli’de bağış yapma oranı da oldukça düşük. Kocaeli Üniversitesi Hastanesi olarak her türlü bağışa açığız. Biz istekliyiz ve çalışıyoruz. Bunun içinde duyarlı vatandaşlarımızın ve kurumlarımızın bağışlarını bekliyoruz” diye konuştu. 

EKİP ADINA TEŞEKKÜR ETTİ 

Neotoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp, açılışı yapılan Prematüre Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi hakkında bilgi verdi. Gökalp, “ Bu servis çok önemli bir yer. Prematüre bebeklerin hayata tutunmaları için özel eğitim almaları gerekiyor. Bu servis 20 yıldır hizmet veriyor. Depremden önce de vardı, prefabrik hastanede de. Bir takım değişiklikler yapılması gerekiyordu. Bunun içinde Başhekimliğimiz ve Başiskele Belediyesi destek verdi. Ekibim adına kendilerine teşekkür ediyorum” dedi. Sağlık Bakanlığının yeni bir yönetmelik çıkardığını ve bu yönetmeliğe göre 2. Ve 3. Düzey olarak servisin ayrılması gerektiğini belirten Gökalp, “Bizde bu bölüm tek olarak hizmet veriyordu. Şimdi ayırmış olduk” diye konuştu. 

YILDA 450-750 ARASI HASTA TAKİP EDİLİYOR 

Servisin yılda 450 ila 750 arası hasta takip ettiğini söyleyen Gökalp, “4 anneli yatak olmak üzere toplam 24 yatağımız var. 4 hoca, 17 hemşire, 7 personel, 2 yan dal ve 3 asistan olmak üzere ekibimiz toplam 33 kişiden oluşuyor” dedi. Kadın doğum servisinde ki yatan bebekleri de takip ettiklerini belirten Gökalp, “Kocaeli’de hem devlet hem de özel hastanede yenidoğan yoğun bakım hizmeti veren doktorları da bu 20 yıl içerisinde biz yetiştirdik” diye konuştu. Daha önce tüm bebeklerin aynı ünitede yattıklarını ifade eden Gökalp, “Bundan sonra 2. Düzey ünitede küvet tedavisi ve 3. Düzeyde büyüttüğümüz bebekler bulunacak, 3. Düzey ünitede ise solunum tedavisi gereken ağır hasta bebekler, bin gramın altındaki bebekler tedavi görecek “ diye konuştu. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.