1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bedrettin Dalan nereye kayboldu?
Bedrettin Dalan nereye kayboldu?

Bedrettin Dalan nereye kayboldu?

1980'li yıllarda Türk siyasetindeki önemli isimlerden biri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan'dı. Özal ile birlikte siyaset sahnesine çıktı. Ülke öylesine uzun süre boyun

A+A-

1980'li yıllarda Türk siyasetindeki önemli isimlerden biri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan'dı.

Özal ile birlikte siyaset sahnesine çıktı. Ülke öylesine uzun süre boyunca ayaklarında pranga ile dolaşmıştı ki biraz icraat yapan her politikacı gibi Dalan'ın da yıldızı parladı. O dönemde hayata geçirilen Büyükşehir Belediyesi projesinin getirdiği geniş olanaklarla İstanbul'da bazı yeniliklere imza attı.

Mavi gözleri ile övünen, ulusal medyanın devleri ile arasını çok iyi tutan, kendisini hep çok iyi pazarlayan Dalan döneminde İstanbul devletin oluk gibi parasını yedi. Ama bugün İstanbul için yapılanların onda biri bile yapılmamıştı. Dalan'ın basınla arası iyiydi. Yaptıkları bire bin katılarak anlatılıyordu.

Türkiye 12 Eylül döneminin ürünü ANAP'ı yavaş yavaş tasfiye etti. Ama Dalan devam etmek istiyordu. İstanbul Belediye Başkanlığı'nın yetmediği, daha büyük adam olmak, Türkiye'yi yönetmek isteği ve hırsı içinde olduğu biliniyordu. Bu arada çok da zengin olmuştu. Siyasi parti kurdu. Kendisinin çok önemsenmesi için elinden geleni yaptı.

Derken, Ergenekon Çetesi davası patladı. Hükümeti düşürüp, yeni bir rejim kurma arayışı içinde olanların bulunduğu öne sürüldü. Dosyadaki en önemli sanıklardan biri Dalan'dı.

Bu davada eski kuvvet komutanları, ordu komutanları, gazeteciler, parti genel başkanı sanık konumundaydı. Gözaltına alındılar, tutuklandılar, bir şekilde adalete hesap verdiler. Ama Bedrettin Dalan kayboldu. ABD'de görüldü. Sonra Avrupa'da olduğu, ardından Rusya'ya gittiği öne sürüldü.

Şimdi devlet Dalan için “Kırmızı bülten” çıkartmış. Yani nerede, hangi ülkede görülürse yakalanıp, Türkiye'ye iadesi isteniyor.

Acaba Dalan nerede gizleniyor?.. İstanbul'u, o büyük saltanatını bırakıp nereye gitti?.. Nasıl yaşıyor?.. İnsan merak ediyor.

Kılıçdaroğlu İzmit'e de bir gelse

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kimi zaman bazı gaflar yapıyor, kimi zaman söylemlerinde çelişkiler yaşıyor. Ama CHP'nin hiç de alışık olmadığı ölçüde çalışkan bir Genel Başkan olduğu da yadsınamaz gerçek.

Kılıçdaroğlu hiç üşenmiyor. Her gün bir başka şehre gidiyor. Partisinin Haziran seçimlerinde hedeflerine ulaşması için var gücüyle çalışıyor.

Tembelliğe alışmış CHP kadrolarındaki pek çok kişi, Kılıçdaroğlu'nun temposuna ayak uyduramıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün de Adapazarı'ndaydı. CHP Sakarya örgütü, partiye yüzlerce yeni üye kazandırmış. Kılıçdaroğlu, bu yeni üyelerin partiye katılım töreninde bulunduktan sonra, Adapazarı çarşısında bir tur atmış. Islama köfteciye de, kuyumcuya da, konfeksiyoncuya da girmiş. Sendikacıyla, sanayiciyle, işçiyle, köylüyle yüz yüze konuşmuş.

CHP’nin İzmit’te Adapazarı’na oranla çok daha geniş bir tabanı var. Ama CHP Genel Başkanı İzmit'e gelmiyor. Belli ki, buradaki örgütlere karşı da biraz güven eksiği var.

Şu seçimlerden önce Kılıçdaroğlu bir gününü İzmit'e ayırsa, şehir merkezinde halkın arasında dolaşıp, esnaf ziyaretleri yapsa çok iyi olurdu. Ben de kendisiyle tanışıp, elini sıkmak isterdim.

Bulun ve yakalarına yapışın

Hükümet, son dönemlerde özellikle kobiler için, esnaflar için cazip kredi olanakları sağladı. Özellikle kobiler için faizleri neredeyse sıfıra indirilmiş, uzun vadeye yayılmış krediler verildi. Bu kredilerin amacı, alanların yeni yatırımlar yapması, işlerini büyütmesi, böylelikle de istihdamın arttırılmasıydı.

Geçtiğimiz yıl 70 binden fazla Kobi'ye 40 bin ila 200 bin TL arasında değişen miktarlarda krediler verilmiş. Neredeyse sıfır faiz. Çok avantajlı, uzun vadeli. Kobilere bu çerçevede aktarılan kredinin toplamı 4 milyar TL'yi buluyor.

Bu kredilerin dağıtımını yapan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, kredilerin büyük bölümünün, kobi patronları tarafından özel ve lüks harcamalarda kullanıldığını saptamış. Kimisi krediyi kapmış, en lüks otomobilden, kimisi villadan almış. Kimileri yurt dışı tatiline gitmiş, kimileri çocukları için görkemli düğünler yapmış.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, toplam 4 milyar TL'yi bulan kredileri amacı dışında kullanan kobi patronlarının peşine düşüldüğünü açıklamış.

Bulun ve yakalarına yapışın. Bu kadar kolay, bu kadar avantalı krediyi alıp, zevki sefası için harcayanları bulun. Verilen krediyi, en yüksek faiz uygulayarak geri alın. Bu fakir milletin parasıyla avantalı kredi alıp, bunu cebe indirmenin bir faturası mutlaka olmalı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.