1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Belediyelerin birinci görevi insanlara iş imkanı yaratmaktır
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Belediyelerin birinci görevi insanlara iş imkanı yaratmaktır

A+A-

31 Mart seçimleriyle birlikte yeni Belediye Başkanları görevlerine başladılar. Artık aradan geçen sürede koltuklarına ısınmış, başına geçtikleri belediyelerin bütün girdisini-çıktısını öğrenmiş olmaları gerekir.

Yeni Belediye Başkanlarının yaptıkları ilk açıklamalar, “Kimse bana iş için gelmesin. Yeni eleman alamam” şeklinde oluyor. Oysa ülkemizde ve kentimizde en önemli sorun işsizlik.

Milyonlarca genç işsiz… Bu büyük bir sorun…

Ayrıca ekonomik gidişat nedeniyle işlerini kaybedenler var. Orta yaş grubuna gelmişler. EYT’ye takılmış, emekli de olamamışlar. Bu yaştan sonra yeni iş de bulamıyorlar. Boyunları bükük. Ne yapacaklarını bilemeden, ceplerinde beş kuruş para olmadan oturuyorlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş adamlarına, holdinglere, iş adamı kuruluşlarına sesleniyor, “Hepiniz işe beşer kişi alsanız, on binlerce kişi iş sahibi olur” diyor. Özel sektör bırakın yeni işçi almayı, mevcutları çıkartmasın bu da yeter. İşsizleri iş bulmak, kamunun görevi.

Bu bağlamda Belediye Başkanları’nın “Ben yeni işçi almam, alamam” deme lüksü bulunmuyor. Elbette belediyelerin “Bankamatik işçi” olmalarına karşıyız. Ama üretim için planlar yapılmalı. Başka gereksiz masraflardan çıkılarak, iş sahaları açılmalı.

Özellikle İzmit Belediye Başkanı Hürriyet’in “Kimse bana iş için gelmesin” demeye hakkı bulunmuyor. Seçim döneminde binlerce kişi Fatma Hanım için koşturdu, çalıştı. Büyük bölümü işsiz insanlardı. Fatma Başkan’ı umut olarak gördüler. Zaten yıllardır CHP’li oldukları için damgalanmış, iş için başvurdukları bütün kapılar yüzlerine kapanmıştı.

Şimdi, İzmit Belediyesi’nin istihdam yaratması lazım. Kabul ediyorum. Belediyeler için de deniz bitti. Kadroları gereksiz şişirirlerse, işin altından kalkamazlar.

Ama örneğin, kiralık araba saltanatına son verilerek, yüzlerce kişiye iş imkanı yaratılabilir. Belediyeler bütün işlerini müteahhitlere yaptırıyor. Pek çok işi, belediye kendi işçileri ile yapar, üstelik daha az para harcar.

Büyükşehir örneğin bir Halk Ekmek fırını kurar, yüzlerce kişiye iş imkanı sağlar.

Şu “Sıfır atık” konusu var. Belediyeler bunun için ekipler oluşturabilir. Geri dönüşüme uygun atıkları toplayarak, değerlendirerek, yüzlerce kişiye maaş ödeyebilecek kaynak yaratılabilir.

İşsiz insanlar, tuvalet bekçiliğine razı. Sosyal güvenceleri olsun, aylık belli bir gelirleri olsun istiyorlar. Bizim belediyeler, hala umumi tuvaletleri bile ihaleyle kiraya veriyorlar.

Bugün belediye başkanlığı koltuğunda bulunan herkes, seçim döneminde “İş sahası yaratacağım. İşsizleri iş bulacağım” dedi. Şimdi, “Belediyeyi borç batağında aldım. Kimseye iş veremem” deme lüksleri bulunmuyor.

İşsizlik, belediye başkanlarının sandığından, hissettiğinden çok daha büyük ve acı bir toplumsal yara. Her aileden en az bir kişiye iş vermek konusunda belediyelerin de üzerine düşen sorumluluklar olmalı. İçinden geçtiğimiz dönemde, insanlara iş bulmak değil, insanlara “Bende iş yok” demek popülizmdir.

 

Muhtarlık seçimleri

31 Mart Yerel Seçimlerinden önce birkaç kez yazdım, muhtarlık seçimlerinin, yerel seçimlerden farklı olması gerektiğini belirttim. Bir gün Belediye Başkanı, belediye meclisi, il genel meclisi seçimlerini birlikte yaparsın. Bir hafta önce veya bir hafta sonra muhtarlık seçimlerini, üstelik ayrı ayrı oy pusulaları ile değil, birleşik oy pusulaları ile yaparsın.

Her yerel seçim döneminde, aynı sandıklarda muhtar seçimlerinin de yapılması, işleri karıştırmış, seçim düzenini bozmuş, sayımları zorlaştırmıştır. 31 Mart seçim gününde bazı bölgelerde sandık başlarında yaşanan olayların, hatta cinayetlerin nedeni de muhtarlık seçimleri olmuştur.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta sonu İstanbul Haliç Kongre Merkezinde muhtarlarla yaptığı toplantıda bu konuyu dile getirdi. “Muhtarlık seçimleri, yerel seçimlerden önce veya sonra yapılmalıdır” dedi.

Aklın yolu bir… Bir de en azından Büyükşehir Başkanlığı seçiminin iki turlu yapılmasını önermiştim. Bakalım, bu önerimin de doğruluğu ne zaman kabul edilecek.

 

Bakan gibi Bakan

Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminde Bakanlar siyasetçi olmadıkları için pek fazla tanımıyoruz. Bugün sokakta sıradan vatandaşlara sorsanız, 3, en fazla 5 Bakan’ın adını söyleyebilir.

Mevcut kabinede öne çıkan, konuşması dinlenen, bir şeyler yapmak için gayret gösterdiği hissedilen isim, bence Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk.

Türkiye’de Milli Eğitim en önemli sorunlardan biri. Bir çırpıda bütün sorunları ortadan kaldırmak mümkün değil. Ama Bakan Selçuk iyi işler yapmaya çalışıyor. Yaz tatilinin iki hafta kısaltılarak araya birer haftalık iki tatil konulmasını önemli karar olarak görüyorum. Ama umarım kasım ayındaki bir haftalık tatil, 10 Kasım’a getirilmesin. 10 Kasım’larda çocuklar okullarında Ata’yı anabilsin.

Yine orta öğretimde ders sayısının azaltılması, öğrencileri üniversiteye hazırlama girişimlerinin arttırılması, çocuklara daha fazla boş zaman yaratılması konularının da önemli ve yararlı olduğunu düşünüyorum.

Milli Eğitim’de en baştan işe başlayarak her şeyi değiştirmek gerekiyor. Bakan Ziya Selçuk da sanki bu iş için seçilmiş en uygun isim olarak gözüküyor.

 

Körfez’de lüfer var

Malum, balık av yasağı zamanı. Ancak amatör balıkçılar, havaların da düzelmesiyle birlikte İzmit Körfezi’nin her noktasından olta atıyorlar. Küçük sandallarla balığa çıkıyorlar.

Amatör balıkçılık konusunda çok hevesli tanıdıklarım var. Son zamanlarda İzmit Körfezi’nde olta atan amatör balıkçılar hayli memnun. İzmit Körfezi’nde tam anlamıyla Lüfer büyüklüğünde olmasa da Sarıkanat çıkıyor. Av sezonunda balık meraklıları bu dönem pek Lüfer yiyememişti. Şimdi amatör balıkçılar 4-5 adet Sarıkanat yakalıyor, mezatta satıyor. Bu işten para kazananlar var.

Bir dönem zehir çukuru olarak adlandırılan İzmit Körfezi’nde şimdi Sarıkanat yakalanıyor olması da çok önemli bir değişimin göstergesi. Balıkçı tezgahlarında Sarıkanat, Lüfer görürseniz, bilin ki, tazedir. Körfez’de tutulmuş olta balığıdır. Bütün amatör balıkçılara rastgele diyorum.

 

DUVAR YAZISI

Acaba İzmit’te de seçim

tekrarlansa mıydı?

Hiç değilse su, ulaşım

fiyatlarında indirim olurdu.

Bu yazı toplam 2688 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
6 Yorum