1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Belediyesi kapanmış beldede mahalle muhtarı olmak
Belediyesi kapanmış beldede mahalle muhtarı olmak

Belediyesi kapanmış beldede mahalle muhtarı olmak

Türkiye’de halkın oyları ile işbaşına gelinen en küçük “seçilmiş görev” mahalle veya köy muhtarlığıdır. Muhtar olmak kolay iş değildir. Her yerel seçim döneminde, her köy ve mahallede çok sayıda insan

A+A-

Türkiye’de halkın oyları ile işbaşına gelinen en küçük “seçilmiş görev” mahalle veya köy muhtarlığıdır.

Muhtar olmak kolay iş değildir. Her yerel seçim döneminde, her köy ve mahallede çok sayıda insan muhtar adayı olur. Ama bir kişi seçilir. Köy ya da mahalle muhtarı seçilebilmek için çok çalışmak yetmez. İyi insan, örnek, güvenilir insan, özü sözü doğru insan olmak gerekir. Yoksa, halk oy vermez.

Muhtar seçildikten sonra pek çok görevi yürütmekle yükümlüdür. Devlet, o köy ya da mahallede bir vukuat olduğunda, önce muhtarın yakasına sarılır, hesap sorar. Vatandaşlar, Muhtarı çok önemser.

Kızı evden kaçan, kocasından dayak yiyen kadın Muhtara koşar. Alacaklı ile verecekli arasındaki husumette, muhtar ortada kalır. Mahalle ya da köy halkı, hastaneye düşen hastası için, karakola düşen suçlusu için muhtarın kapısına dayanır.

Garibim muhtarın, bu sorunları çözecek yetkisi de, gücü de yoktur. Ezilir, çaresiz kalır.

Belediye örgütlerinin bulunduğu yerleşim alanlarında muhtarlık nispeten kolaydır. Mahalle ya da köy halkı, sorununun çözümü için önce Belediye Başkanına gider. Belediye Başkanının muhtara oranla çok daha fazla yetkisi vardır. Devletin her köşesine ulaşabilir. Bütçesi, örtülü ödeneği, emrinde elemanları vardır.

Belediye Başkanının olmadığı yerde, muhtarın yükü daha da artar. Vatandaş, evinin önündeki sokak lambası yanmadığında, Muhtar’a gider. Ama Sedaş muhtarı dinlemez.

İlimizde bir eli yağda, bir eli balda pek çok muhtar vardır. Onlar rahattır. Bürolarında bir akrabaları ya da maaşlı bir adamı oturturlar. Kendileri siyaset yapar, güç sahibi, iktidar sahibi olanların peşinden koşarlar. Bol bol gezilere katılan, bol bol tatil yapan, kendi siyaseti için çalışan muhtarlarımız da vardır. Ama azınlıktır. Diğer muhtarların işi gerçekten çok zordur.

Hele hele belediyesi kapatılan beldelerdeki mahalle muhtarlarının işi günümüzde çok daha zordur.

Geçen gün, çok önemsenmesi gereken bir olay gerçekleşti. Alikahya Beldesinin Atatürk Mahallesi Muhtarı Cemil Marul, Fatih Mahallesi Muhtarı Nazmi Erdem ve merkez mahallesi muhtarı Ayhan Gökmen, ortak dilekçe ile muhtarlık görevinden istifa ettiklerini açıkladılar.

Üç Muhtar için bıçak kemiğe dayanmış, karşılaştıkları baskılar karşısında artık dayanma güçleri kalmamıştı.

Malum, Alikahya Belediyesi kapandı. Bu büyük ve yerleşim alanı olarak dağınık belde İzmit Belediyesi’ne bağlandı. Alikahya’da toplam 7 mahalle muhtarlığı var. Bunların üç tanesi Yuvam Akarca konutları bölgesinde. Alikahya Beldesindeki 4 mahalleden Karadenizliler Muhtarı dışındaki üç mahallenin muhtarı, aynı anda istifa dilekçelerini verdiler.

Bu üç mahalle muhtarını, Posco ile ilgili bölgedeki tepkiler, eylemler ve bunların öncülerinin muhtarlar üzerindeki baskısı yıldırdı.

Güney Koreli Posco’yu, mevcut siyasi iktidar yatırım için davet etmiş. Adamlar Türkiye’de Kibar Holdingi ortak olarak seçmiş. Kibar Holding’in Alikahya OSB içindeki arazisine fabrikanın kurulmasına karar verilmiş. Boru değil, 350 milyon Dolarlık yatırım yapılacak. Bu ilk yatırımdan sonra, bölgedeki yatırım büyüklüğünün ileriki yıllarda 1 milyar Dolar’a kadar çıkması hedefleniyor.

Projeyi Başbakan, Bakanlar, AKP yöneticileri, Büyükşehir Belediyesi destekliyor. İlimizde her şeye karşı çıkmayı kendilerine görev kabul etmiş, bu uğurda ilgili bölge halklarını tahrik ederek eylemcilik yapan profesyoneller var.

Bunlar uzun süredir Posco konusunda bölge halkını tahrik ediyorlar. Aslında son zamanlardaki eylemler, “Posco yapılmasın” eylemi değil. Bölgede bu ay sonundaki temel atma törenine hazırlık yapılıyor. İnşaat alanına gidip gelen hafriyat kamyonları, yerleşim alanlarının içinden geçiyor. İnsanlar buna tepkili.

Üstelik, Alikahya OSB alanı içindeki Posco arazisine kamyonların ulaşımı için imar planında yerleşim alanı dışından geçen bir yol da çizilmiş. Topu topu 1 kilometrelik bir yol. büyükşehir gelecek, iş makinalarını sokacak. İki günde biter.

Ama Posco’yu destekleyen siyasiler, bu yatırımı sabote etmek için yol sorununu kullanan eylemcilerin ekmeğine yağ sürüyor. Üstelik, imar planında gözüken yolun açılmasını, hafriyat kamyonlarının yerleşim alanları içinden geçişini engellemek istemek yerden göğe kadar da haklı.

Büyükşehir ilgilenmiyor. Valilik oralı değil. Birileri her gün bölgede eylem yapıyor. İnsanlar da öfkeli. Orada eylemcilerle öfkeli insanların karşısında sadece Mahalle Muhtarları kalıyor. Muhtarlar, OSB alanı içinde sanayi yatırımına karşı değiller. Ama doldurulmuş, tahrik edilmiş halkın önünde, o insanları doldurup, tahrik edenlere karşı çaresizler.

Arkalarında devlet olsa, Belediye olsa direnecekler. Ama arkalarında kimse yok.

Benzer bir durumla,  geçtiğimiz yıllarda “Kentsel dönüşüm projesi” uygulaması nedeniyle Erenler, Topçular, Cedit muhtarları karşılaşmıştı. Bölgede her gün tekrarlanan eylemler, tahrik olmuş mahalle sakinlerinin öfkesi, muhtarları yıldırmıştı. Ama Büyükşehir, bu olayda kendi projesine sahip çıkmış, Büyükşehir sahip çıkınca, Emniyet, Jandarma da görevini yapmıştı.

Alikahya’da kimse vatandaşın öfkesini, eylemcilerin tahrikini dikkate almıyor. Kazan kaynıyor, kaynayan kazanın içinde devletin temsilcisi olarak mahalle muhtarları haşlanıyor.

Sonunda üç muhtar dayanamayıp, “Biz istifa ediyoruz” diyorlar. Alikahya’daki üç mahalle muhtarının yaşadığı bu büyük sıkıntıdan Büyükşehir ve Valilik sorumludur.

Bir iş yapacaksanız, bunun arkasında durun. Bir söz verdiyseniz, bunu yerine getirin.

İlimizde, belediyesi kapatılmış küçük beldelerdeki mahalle muhtarları bu tür sıkıntıları çok yaşıyor.

Birilerinin Muhtarlara sahip çıkması gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.