1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Belki de böylesi daha iyi
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Belki de böylesi daha iyi

A+A-

Türkiye siyasetinin ne kadar kalitesiz olduğunu hepimiz biliyoruz. Bence Kocaeli’deki siyasetin kalitesi,  Türkiye ortalamasının da altında. Belediye Meclisi toplantılarına, halkın seçtiği meclis üyeleri katılmıyor. Önemsemiyor. Toplantıya katılanlar, Meclis salonunun siyasi atmosferinde havaya giriyorlar. Meclis toplantılarını yerel basın da takip ediyor ya; gazetelere haber olmak için sözde muhalefet çıkış yapıyor, iktidar kendini savunuyor. Abuk sabuk tartışmalar yapılıyor. Kent sorunları, kentin menfaatleri doğru dürüst konuşulmuyor.

Geçen cumartesi günü İzmit Belediye Meclisi üyeleri Teona Otel’de kahvaltıda buluştular. Geçen yıl AK Parti İzmit İlçe teşkilatı böyle bir toplantıya ev sahipliği yapmış. Bu kez CHP İzmit İlçe örgütü ev sahibiydi. Teona Otel’deki kahvaltılı toplantıya, İzmit Belediye Meclisi’nin AK Partili ve CHP’li bütün üyeleri eksiksiz katılmışlar. Belediye Başkanı Nevzat Doğan, AK Parti İlçe Başkanı Ali Korkmaz, CHP İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya da katılmışlar. Toplantının amacı, İzmit’te 2015 yılında yapılanları gözden geçirmek, bu yıl gündemde olan projeler hakkında bilgilenmek. 

AK Partililer CHP’lileri, CHP’liler AK Partilileri övüyorlar. Her konuşan “Siyasi görüşlerimiz, hayata bakışımız farklı olabilir” diye başlıyor, “Ama İzmit’in menfaatleri, İzmit’in geleceği için birlikte olmalıyız” diye devam ediyor. Ne kadar güzel. Türkiye ve Kocaeli siyasetinde özlediğimiz tablolar.

Sonra kahvaltı bitiyor, basın mensupları çıkartılıyor, toplantı basına kapalı devam ediyor. Eminim, ortalıkta basın da olmayınca,  hiç abukluk yaşanmamıştır. 

Belki de bu yöntem daha iyisi. Bizim kentimizin siyaseti meclis toplantılarını beceremiyor. Meclis toplantılarının havası başka oluyor. Geçtiğimiz aylarda Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu da, önce CHP’lileri, sonra MHP’lileri Antikkapı’da akşam yemeğinde ağırlamış, bilgilendirmişti.  Bu toplantılar da çok dostça, verimli geçmişti. 

Belki de Belediye Meclisi toplantılarını söyle Belediye dışında, kahvaltılı veya yemekli salonlarda yapmak lazım. Karşılıklı, farklı siyasi görüşten meclis üyelerinin birbirine bağırıp çağırmadan konuştuğu, birbirine saygı gösterdiği toplantılarda bu kent için fikir üretilmesine katkı sağlamak lazım.. İzmit Belediye Meclisi üyelerinin geçen cumartesi günü parti ilçe başkanlarının da katılımıyla yaptıkları verimli toplantının kent siyaseti için örnek olmasını dilerim. 

*MHP, Dilmen gibisini bulamaz 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ne yapmaya çalıştığını anlamak gerçekten güç. Bahçeli,  7 Haziran seçimlerinde yükselen partisini iyi yönetemedi. Halkın 7 Haziran’da verdiği yetkiyi, görevi anlayamadı. Sonra 1 Kasım’da MHP sandıkta çok büyük yenilgi aldı.

Bahçeli haksız ve başarısız çıktı. Üstelik kendisinin sağlığı da bozuk. Partide yeni arayışlar var;  olağanüstü kongre isteniyor. Ama Bahçeli ve ekibi, koltuklarına yapışmış. Olağanüstü kongreyi engellemek için uğraşıyorlar.

Parti içindeki bu karışık ortamdan, Kocaeli teşkilatları da etkileniyor. Olağanüstü kurultay isteyen Genel Başkan adaylarından Meral Akşener’e yakın olduğunu gizlemeyen İzmit İlçe Başkanı Kaan Dilmen, görevinden istifa etti. 

MHP’nin ilimizde çok başarılı, her kesimden insana ulaşabilen siyasetçiler çıkarttığını söylemek zordur. Kaan Dilmen farklıydı. İki dönemden beri sürdürdüğü İzmit İlçe Başkanlığı görevinde, partiyi ilin her kesiminde gayet güzel temsil etti. Kaan Dilmen, kendi işlerinde, kişisel ilişkilerinde gayet başarılı bir siyasetçi. Hiç kavganın, polemiğin içinde olmadı. Seçim dönemlerinde partisi için çok yürekten çalıştı. Bu kentte MHP denince, son yıllarda iki ismi tanırım: Lütfü Türkkan ve Kaan Dilmen.. Bunlar, tanıdığım diğer pekçok MHP’liden-özellikle Saffet Sancaklı’dan- çok farklı kişiler. Öyle yandan çarklı kabadayı gibi dolaşmayan, ne dediğini, kimin nasıl dinleneceğini bilen biridir. Kaan Dilmen’in istifasının MHP için ciddi kayıp olduğunu düşünüyorum. Bu istifanın ardından MHP’de İzmit İlçe Teşkilatı ile İl Başkanı Aydın Ünlü arasında da yeni polemikler çıktı.  Şimdi Dilmen’in yerine kim vekalet ediyor bu bile belli değil.

Yazık MHP’ye, yazık bu kentin siyasetine.. Kaan Dilmen gibi son yıllarda bu kent siyasetine bir miktar saygınlık getirmeyi başarmış birinin harcanmasına üzülüyorum. Bu gelişmeler MHP’nin sanılandan çok daha hızlı tükenebileceğini de gösteriyor olabilir. Ama bakarsınız devran değişir. MHP’de Meral Abla genel başkan olur. İşte o zaman Kaan Dilmen gibi kaliteli isimlerin yeniden ön plana geçebileceğini tahmin ediyorum. 

*İhsaniyeliler çok tedirgin 

Gölcük’e bağlı İhsaniye beldesi, benim annemin köyüdür. Dedem, anneannem, dayılarım hayattayken sıkça gider gelir, köy meydanındaki muhabbetlerden keyif alırdım. Uzun zamandır İhsaniye’ye gitmedim. Ama çok akrabam var. Geçen gün, İhsaniye’den bir grup akraba, ziyaretime geldi. İhsaniye Meydanındaki dönerciyi, kokoreççiyi anlata anlata bitiremediler, beni davet ettiler.

İhsaniyeli akrabalarımla konuşurken, söz dönüp dolaşıp Güney Marmara Otoyolu konusuna geldi. Malum, hala ÇED toplantısı yapılamayan, hala halka güzergahı açıklanamayan 60 kilometrelik İzmit-Yalova yolu. 

Güney Marmara Otoyolu İhsaniye’yi doğu-batı doğrultusunda boydan boya geçecek. İnsanlar tedirgin. Tabii çok dedikodu dolaşıyor. En yaygın söylentiye göre, bu yeni otoyol, İhsaniye içinden, tam mevcut mezarlığın yanından geçecekmiş. Akrabalarım, “Yukarıda daha uygun yerler var. Ama oralara tünel-viyadük gerekiyormuş. Bu nedenle yolu uzatmak pahasına köyün içinden geçirecekler” diye yakındılar.

Eğer otoyol buradan geçerse, pekçok İhsaniyeli evinden, meyve bahçesinden olacak. Buralarda arazi fiyatları da çok yüksek, devlete önemli kamulaştırma maliyeti çıkacak. İhsaniyeli akrabalarım, “Başiskele Belediye Başkanı, yolun kendi ilçesinden geçecek bölümü için bastırıyor. Temaslar yapıyor. Bizim Belediye Başkanımız Mehmet Ellibeş, bu işe hiç bulaşmıyor. Köyün, köylünün hakkını savunmuyor. Mehmet Ellibeş’i de artık çok uzun süredir Başkanlık yaptığı için yorulmuş ve ilgisiz görüyoruz” dediler.

Güney Marmara Otoyolu’nun İhsaniye içinden geçecek bölümüyle ilgili güzergah tartışmaları çok önemli.  İhsaniye halkını bu kadar uzun süre bu denli rahatsız etmeye kimsenin hakkı yok. Şu güzergah işinin artık biran önce net biçimde açıklanması gerekiyor.

*CHP, Kandıra’yı kazanmalı 

Bana göre, hiçbir mazeret yoktur. 25 Aralık kongresinde, CHP içinde gözlerini hırs bürüyenler,  Kandıra, Başiskele ve Karamürsel ilçelerine büyük haksızlık yapmıştır. Kandıra örgütü, bu haksızlığı sineye çekmedi. İstifa ettiler. Şimdi, 2 Mart’ta CHP Kandıra’da olağanüstü kongre yapacak. 

Kandıra’da CHP’li partisine kırgın. Oysa, Kandıra, bizim ilimizde CHP için en önemli ilçelerin başında geliyordu. Hafta sonunda İl Başkanı Cengiz Sarıbay, milletvekili Fatma Hürriyet ile birlikte Kandıra’yı ziyaret etti. 2 Mart kongresi için nabız  tutulmaya çalışılıyor. Ama önce, Cengiz Sarıbay’ın, Mehmet Küçükkaya’nın, Selman Yıldırım’ın, Kandıra’daki CHP’lilerden açık açık özür dilemesi, “Biz size yanlış yaptık” gerçeğini kabul etmesi gerekiyor. Sonrasında da Kandıra’daki partilileri hiç karışmasınlar. 2 Mart kongresinde ilçe başkanını, ilçe yönetimini Kandıra’daki partililer kendileri belirlesin.

Tabii bu arada, Hurşit Güneş’e de lafım var. Kendisi için siyaset söz konusu olunca, sürekli ortalarda dolaşan Güneş, kendisi için siyaset bitince ortalıktan yok oluyor. 25 Aralık kongresinde Kandıra örgütü, Hurşit Güneş’ten ötürü harcandı. Hurşit hoca, halen CHP’nin Kandıra ilçesinden il kongresi delegesidir. 2 Mart kongresi öncesi Kandıra’ya gelmeli, ilçede güçlü bir örgüt oluşması için samimiyetle çalışmalıdır. CHP’nin insanlarını harcama lüksü yok. CHP Kocaeli örgütünün Kandıra’yı harcama lüksü hiç yok. Bu konuda herkes üzerine düşeni yapmalıdır. 


*Başkanlık sistemini konuşuyor olacaktık

Türkiye, terörle, terör örgütleri ile uğraşıyor. Her gün acı haberler toplumu sarsıyor. Aslında böylesi bir olağanüstü durumdan geçilmiyor olsaydı, Türkiye bugünlerde sürekli Başkanlık Sistemi’ni tartışıyor olacaktı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  ülkede parlamenter sistemden Başkanlık Sistemi’ne geçilmesini, bu konunun tartışılmasını çok istiyor. Üstelik Erdoğan, bu sisteme halkın desteği ile geçişi sağlamak konusunda kararlı. Belli oldu ki, Meclis’te Anayasa Komisyonu üzerinden Başkanlık Sistemi’nin halkın önüne konulması mümkün değil. Erdoğan, AK Parti Grubunun kendi Anayasa taslağını hazırlamasını, bu taslak için referandum eşiği olan 330 oyun temin edilmesini ve konunun halka götürülmesini istiyor.

Şu savaş, terör ortamı gündemden çıkarsa,  ülke tamamen bu konuya odaklanacaktır. Başkanlık sisteminin tartışılmasında hiç sakınca görmeyen insanlardan biriyim. Sırf “Başkanlık sistemine geçilirse Recep Tayyip Erdoğan Başkan olur” kaygısıyla bu sisteme karşı çıkılmaz. Denetim mekanizmaları iyi hazırlanmış, milletvekillerinin seçiminde gerçek demokrasi kuralları hayata geçirilmiş, yargının bağımsızlığı güvence altına alınmış bir Başkanlık sistemini Türkiye’nin mutlaka en azından tartışması gerektiğini düşünüyorum.

Hele şu karanlık günlerden sıyrılalım, eminim tek gündem bu olacaktır. Kuşkusuz tartışmalar sert geçecek. Ama 2016 yılı içinde Erdoğan ve AK Parti’nin bu işi referanduma getireceklerine de inanıyorum.

-Haydi Gölcük, haydi 

Spor fakiri kentimizde, hangi ligde olursa olsun bu kenti temsil eden bütün takımları gönülden destekliyorum. Ezildi benim kentim. 2004 yılına kadar her spor branşında vardık. Üstelik güçlü takımlarla vardık. Basketbol, voleybol da vardık. Futbolda en üst yerlerdeydik.

Sonra, bu şehirde bir yağlı pehlivan ve mehteran kültürünü egemen kıldılar, her şeyi yıkıp attılar. Bu şehre haksızlık yapıldı. Bu şehrin mülayim insanları da bu haksızlıklara boyun eğdi. Şimdi biraz biraz toparlanıyoruz. Kocaelispor’u inşallah bu sezon Amatör ligden kurtarıyoruz. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan bir kadın basketbol takımı kurdu. İnşallah İzmit Belediyespor kadın basketbol takımı da önümüzdeki sezon Türkiye 2 nci Ligine çıkacak.

Hiç tutmuyorum. Bir günah ürünü, bir lanetlenmiş kurum olarak görüyorum. Ama,  Birlikspor’un da şampiyon olmasını, bu kenti PTT 1 nci Ligine taşımasını gönülden istiyorum. 

Bu arada Gölcükspor bu sezon çok iyi gidiyor. Cumartesi günü internet başında Gölcükspor’un Çanakkale’deki maçını heyecanla takip ettim. Çanakkale deplasmanı çok önemliydi. Tam anlamıyla sezonun en kritik maçıydı. Gölcükspor, Çanakkale’den 3 puan çıkarttı. Puan cetvelinde 5 nci sıraya yükseldi, yani Play-Off çizgisini geçti.

Kırmızı-Siyahlı Gölcükspor takımı, 32 yıldır 3 ncü Lig’de ne uzuyor, ne kısalıyor. Oysa Gölcük Donanma Kenti. Pekçok vilayetten büyük, potansiyeli olan bir ilçe. Artık Gölcükspor’un bir üst lige çıkma zamanı çoktan gelmiştir. Bu işe Gölcük sarılmalı. Başkan Ellibeş sarılmalı. Gölcük esnafları, Gölcük’ün bütün siyaset yapanları sarılmalı. Değirmendere, İhsaniye, Halıdere Gölcükspor’un heyecanını yaşamalı. Bu sezonun sonunda Gölcükspor’u bir üst lige atalım hele. 3 ncü Lig’te onların boşluğunu Kocaelispor doldurur. Seneye Derince’yi bir üst lige atarız.  Elbette asıl büyük hedefimiz, en çok 10 yıl içinde Kocaelispor’u yeniden Süper Lige çıkartmak. Ama Gölcükspor, Derincespor da yükselsin. Gölcükspor iyi bir hava yakaladı. Normal sezonu Play-Off sınırında bitirsin. Final maçlarına da hep birlikte gider, elimizden gelen desteği veririz. Gölcükspor’u heyecanla takip edelim. Lütfen. 

-NATO, bizim yanımızda olur mu?

Suriye’de savaş kızışıyor. Rusya, meydanı boş buldu, Suriye’de at koşturuyor. Türkiye,  Suriye’den ülkemize terör geldiğine inanıyor. Türkiye henüz Suriye’ye asker göndermedi ama,  top ateşi ile Suriye topraklarını dövüyor. 

Kapıda bir büyük savaş tehlikesi var. Allah korusun, Türk ve Rus askerleri bir kez karşı karşıya gelsen, bir uçak daha düşse falan, savaş çıkacak. Türkiye’nin Suriye sınırı, bir bakıma NATO’nun sınırı. Türkiye, yıllar önce Rusya tehdidinden korunmak için NATO üyesi olmuş.

Pekiyi şimdi durum nedir?.. Korkulan olur da, Türkiye ile Rusya tam anlamıyla karşı karşıya gelir, bir savaş başlarsa.. NATO Türkiye’nin yanında yer alacak mı?.. ABD ile ilişkiler inişli çıkışlı. Şu sıralar Allah bozmasın bir tek Almanya Başbakanı Merkel ile aramız iyi. Fransa, İngiltere, Avrupa ülkelerinin ve NATO üyelerinin önemli bir bölümü yaşanan olaylarda Türkiye’yi eleştiriyor. Hemen hepsi, PYD’yi, Türkiye’ye tercih ediyor. 

Suriye yüzünden bir savaş çıkar da Türkiye ile Rusya karşı karşıya gelirse, bizim yıllardır üyesi olduğumuz NATO, bizi ne kadar kollayacak. Ne kadar sahip çıkacak?.. Doğrusu merak ediyorum.

Bu yazı toplam 850 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.