1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Belsa’da "Karar Defteri" nöbeti
Belsa’da "Karar Defteri" nöbeti

Belsa’da "Karar Defteri" nöbeti

A+A-

İzmit Belediye Başkan Vekili İbrahim Bulut’un Belsa Plaza Kongresi'nin 3 Mart’ta tekrarlanacağını söylemesi üzerine açıklama yapan Belsa Plaza Yönetim Başkanı Ömer Özkan, ‘‘Biz 3 Mart diye bir şey tanımıyoruz. Kongre olmayacak. Genel kuruldan sonra görmediğimiz bir karar defteri var. Karar defteri bizden kaçırılıyor. Yönetim odasında karar defteri nöbeti tutuyoruz” dedi. 

Belsa Plaza'nın 23'üncü Olağan Genel Kurulu Wes Otel'de yapılmış, 634 bağımsız bölümü bulunan Belsa Plaza'nın 257 kat malikinin oy kullanma hakkının bulunduğu kongrede yönetim ve bazı esnaflar arasında oy kullanmada yaşandığı iddia edilen usulsüzlük nedeniyle tartışmalar yaşanmıştı. Belsa Yönetimi ve divanı da kongrenin sabote edildiğini söyleyerek salonu terk etmişti. Belsa esnafları kendi divanlarını oluşturarak kongreyi gerçekleştirmiş, kongre sonunda. Yönetim kuruluna Ömer Özkan, Ömer Günel, Orhan Demirbaş, denetim kuruluna ise Ersin Biçer, Mustafa Anayurtlu ve Orhan Başusta seçilmişti. Belsa Plaza’nın yeni yönetimi AVM’de bulunan yönetim odasında görev yapmaya başladı. Yönetim odasında açıklamada yapan Başkan Ömer Özkan, “27 Ocak’ta yapılan kongreye esnaflarımızı, kat maliklerini 1 aylık sürede tek tek çağırdık. Biz burada uzun zamandır esnaf olduğumuz için sorunlarımızı biliyoruz. Esnaflara aday olduğumuzu duyurduk. Belediyenin oy oranının 28’e düştüğünü, SGK’ya satıldığını biliyoruz. Eskiden gücümüz yetmiyordu. 211 oy ile karşımıza çıkıyordu. Esnaf bu işe soyunamıyordu. Biz bunların farkına varınca güzel bir oy oranı ile genel kurula katıldık. 

BULUT SEÇİMİ KAYBEDECEĞİNİ ANLADI
SGK’nın da kongreye 176 oy ile katılacağını biliyorduk. SGK belediyenin konuşmasından, kat maliklerini konuşmasından sonra SGK tarafsızlığını oyunu masaya koyarak gösterdi. Bütün kat malikleri bunu alkışladı. Buradan o yetkiliye taraf olmadığı için çok teşekkür ediyoruz. Sonrasında saat 17.00’ de, 18.00’e kadar da sürse bu genel kurul bitecek diyen İbrahim Bulut SGK’nın oylarını da alamayacağını görünce zaten sabote ediliyor deyip divanı falan dinlemeden genel kurulu terk etti. Divan Başkanı da İbrahim Elgin. Yönetimin başkan vekili. Tarafsız değil. Olmaması gerekirdi, onu da yaptılar. Yönetimde olan bir kişi 31 o kaldırması gerekirken 36 oy kaldırdı. SGK çekilince belediye bizim oy oranımızın onları geçeceğimiz anladı. Salonu tek etti. Biz divanımızı oluşturduk. Saygı duruşumuzu yaptık. İstiklal Marşı’nı okuduk. 2017 bilançolarını, almamız gereken kararları güzelce aldık. İbrahim Bulut salondan çıktıktan sonra süt liman bir genel kurul yaptık. 

KARAR DEFTERİ ORTADA YOK
Bizim şu an asıl derdimiz hazirun listesi ile karar defteri ortada yok. İşletme müdürümüz yönetim odasında dedi. 2-3 günden beri yönetim odasındayız. İlk günden beri karar defteri çelik kasanın içinde deniliyor. Anahtarı İbrahim Bulut’ta deniliyor. Genel Kurulda divanın aldığı sonucu işleyip göreve başlamamız lazım Kendilerine noter kanalıyla ihtarname çektik. Bugün yarın ellerine ulaşacak. Karar defterini verin, yolumuza devam edelim. Biz kanunlara uyarak divanı oluşturduk, seçim bitti. Şimdi 3 Mart’ta genel kurul yapacağı diyorlar. Karar defterine neler yazdılar bilmiyoruz. Bir dünya Belsa’nın sorunu var. Müdahale edemiyoruz. Karar defterine kendilerine göre doldurduysalar yeni bir karar defteri onaylatacağız. Genel kurul sonuçlarını yazacağız. Biz 3 Mart diye bir şey tanımıyoruz. Kongre olmayacak. Genel kuruldan sonra görmediğimiz bir karar defteri var. Karar defteri bizden kaçırılıyor. Yönetim odasında karar defteri nöbeti tutuyoruz. Belsa’nın esnafları temsilen Web adresi oluşacak. İbrahim Bulut güven tazeledi diye haberler çıkıyordu. İlk sırada Belsa plazanın web adresi çıkacak. Tuvaletler ücretsiz oldu, biz de destekliyoruz. Bir iş yapı arkasından başarılı oldu mu olmadı mı takip etmiyorlar. Esnaflar iş yerini komşu esnafa bırakıp tuvalete gidiyor ancak yoğunluktan giremeyip geri dönüyor. Bazı tuvaletler sadece esnafın kullanımında olacak. Aidatlarımızın yarısı güvenlik için harcanıyor. Bu konuda çalışma yapacağız” dedi. 

OLAĞAN KURUL HUKUKA UYGUN
Avukat Yeşim Tekçe ise, “Belsa Plaza Kat Maliklerinin 2017 yılı Kat malikleri Olağan Genel Kurul Toplantısı 27 Ocak 2018 tarihinde saat 11.00’de Wes Otel’de 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu 30.Maddesi uyarınca kat maliklerinin sayı ve arsa payı bakımından yarısından fazlasıyla toplanmıştır. Olağan Kurul Toplantısı’nın açılış saati 11.25’tir. Olağan Kurul Toplantısı gündeminin 8’inci maddesi gereğince oy çokluğuyla yönetim kuruluna Ömer Özkan, Ömer Güner ve Orhan Demirtaş seçilmiştir. Denetim Kurulu’na oy çokluğuyla Orhan Başusta, Ersin Biçer ve Mustafa Anayurtlu seçilmiştir. Gündemin 10’uncu maddesi gereği kat maliklerinin Olağan Kurul Toplantısı 13.15’te sone ermiştir. 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince yapılan Olağan Kurul Toplantısı hukuka uygun olup, yerel basında çıkan toplantı ile ilgili asılsız iddialardan ibaret olup hukuken mesnetsizdir” dedi. 

Ayşegül KALAYCI
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.