1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. Beni takip etme, ben de kayboldum
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

Beni takip etme, ben de kayboldum

A+A-

Toplumumuzun belki de en zor ve en ilginç görev yapan insanlarından birileri de kamyon ve otobüs şoförleridir zannederim. Çünkü gece gündüz demeden her türlü hava şartlarında uykuya aile ve çocuklarının hasretine direnerek, o il senin bu il benim direksiyon sallayıp duruyorlar.

          Bakın şimdi tam kara kışın ortasındayız siz hiç eksi 15 derecede lapa, lapa kar yağarken patlamış olan bir kamyon veya otobüs lastiğin nasıl değiştirildiğini hiç düşündünüz mü? Siz hiç uyumadan 10-15 saat direksiyon sallamanın nasıl bir şey olduğunu hiç düşündünüz mü? Siz gelin en iyisi hiç düşünmeyin çünkü bu insanlar bunu canlı canlı yaşıyorlar.

           Ana yollardaki park yerlerinde uzun yol şoförlerini bir araya geldikleri zaman onları bir dinlemek lazım, sanki hiç yorulmamışçasına birbirleriyle şakalaşarak hemen lafa benim kamyonun senin kamyonuna 5 basar deyip ortaya bir laf atarlar. Ardından gel istersen rampada bir kapışalım diyerek daha nice, nice laf düelloları dolaşır aralarında Neşelerine de diyecek yoktur hani. Nüktedanlıkları kamyonlarının kasalarına yazdıkları yazılardan bellidir zaten.

           Yolda aracımla giderken kamyon yazılarına karşı çok merakım vardır hemen hemen hepsini okurum. Ne şairane şeyler yazıyorlar inanın şaşarsınız. Gelin isterseniz sizlerle birkaçını paylaşayım ne dersiniz. Yine bir gün aracımla yolda giderken önümde giden kamyonun tamponunda aynen şöyle yazıyordu. “Beni takip etme bende kayboldum”, “Ölürsem kabrime gelme istemem sıkışırız”. Hele birde bir minibüste giderken şunu okumuştum.”Kalbinde bana yer yoksa güzelim olsun ben ayakta da giderim”. Daha enteresanını söyleyeyim size. Adamlar cenaze arabasının arkasına yazmışlar. “Bin bana yaşantın değişsin diye”. Bunları yazmak için bayağı bir şairlik gerekiyor sanırım.

             Hani çok nüktedandırlar dedim ya. İstanbul’la Ayvalık-Edremit arası kalburüstü insanları taşıyan otobüs şoförü bir İbrahim amcamız vardı. Bir gün yanına yeni bir muavin almış otobüs şirketi sorumlusu muavini çekip demiş ki bak bu İbrahim amcamız çok titiz adamdır dikkatli ol yolda yolcu indirme bindirme sırasında nazik ol düzgün konuş deyip kendisini uyarmış.

              Neyse otobüs bir gün İstanbul’dan Ayvalık’a doğru hareket etmiş yolda bazı duraklarda inmek isteyen insanlar olmuş muavin arkadan İbram amca sağda indir diye bağırmış. Bizim şoför İbrahim amcada dikiz aynasından muavine parmağıyla kızdığını belirterek son durağa geldiğimizde ben sana sorarım gibisinden işaret yapmış. Tabii ki her yolcu ineceğinde İbram amca sağda indir demeye devam etmiş.

              Neyse otobüs son durağa gelip yolcuların hepsi indikten sonra İbrahim amcamız muavinin kulağından yakalayarak oğlum seni hiç ikaz etmediler mi? O kadar kalburüstü insanın arasında İbram amca sağda indir denir mi? Muavinde peki ne deseydim İbram amca deyince. Bak oğlum Ercü abi, Tunç abi, Kaya abi demek hiç aklına gelmiyor mu? O konsepte hiç İbram amca tabiri uyuyor mu demiş. Şu nüktedanlığın bir inceliğe bakın ama bir de düşünün bakalım bu kadar yorgunluk bu kadar sıkıntı bu nükteleri yapmasalar başka türlü nasıl unutabilir.

               Gelin isterseniz bir anekdot daha aktarayım sizlere. Cenaze arabasının şoförü cenaze defninden sonra giderken biraz efkar dağıtayım diye düşünmüş olacak herhalde. İki tane genç bayanın yanından geçerken buyurun sizi gideceğiniz yere kadar bırakayım diye teklifte bulunmuş. Genç bayanlardan biri hemen çıkışarak yahu bizi getirmek istediğin arabaya bir bak başka işin yok mu senin deyince. Şoförümüz hemen arkasından lafı patlatmış siz ne demek istiyorsunuz sayın bayan benim bu arabama binmek için millet ölüyor, ölüyor demiş.                   

               Nüktenin güzelliğine bir dikkat edin. İsterseniz bu günkü yazımızı bizim şoför temelden de bir örnek vererek kapatalım. Bizim temel otobüsü ful çakılı bir rampadan inerken freni patlamış sağ bakmış sola bakmış her taraf uçurum yapacak başka bir şey yok direksiyonu bırakıp ellerini semaya doğru açarak yarabbi demiş kırk kişiyle huzuruna geliyorum beni mahcup etme. Böyle bir nükteden sonrada insan ne diyeceğini bilemiyor artık. Herkese neşeli pazarlar…  

Bu yazı toplam 984 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.