1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Benim şehrimi düşünen biri olduğunu bilmek
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Benim şehrimi düşünen biri olduğunu bilmek

A+A-
Bazen bu kentte çok sıkılıyor, üzülüyor, bunalıyorum.

Hakkımız olduğu halde bu kente verilmeyenleri; salon sporlarının yerini Sekapark alanında yağlı pehlivan güreşlerinin almasını; ünlü sanatçıların pop müzik konserlerinin yerine mehteran takımının konserlerinin geçmesini; böylesi büyük bir kentin futbolda silinip gitmesini içime sindiremesem de, ister istemez kabul etmek zorunda kaldım.

Ama bu kentin gereksiz külfetleri de sırtlaması, yapılması gereken her iş konusunda olağanüstü yavaş hareket edilip, geç kalınmasını içime sindiremiyorum. Bazen birileri çıksın, bu kente yönelik dayatmalara karşı direnç koysun, bu kentin menfaatlerini savunsun, bu kent insanının suratına önüne gelenin tokat atmasını önlesin istiyorum.

Geçen gün, bu açıdan beni umutlandıran bir olay yaşadım ve içime bir sevinç dalgası doldu. Paylaşmak istiyorum.

………..

Kocaeli’nin trafiği malum.. Bırakın D-100 karayolunu, artık TEM otoyolu da yetmiyor. Artık söz verdiler; 2023’e kadar Kuzey Marmara ve Güney Marmara otoyolları bitecek, köprülü kavşaklar, tüneller yapılacak da şehir rahat edecek. Ama o büyük yatırımlar bitene kadar çekeceğimiz var bu şehirde.

Zaten ilimiz trafiği bu kadar sorunluyken, daha Hyundai fabrikasından çıkan otomobil yüklü TIR kamyonlarını Derince Limanına; İgsaş limanından yüklenen tomrukları Yıldız Sunta fabrikasına götüren TIR’lara bir yol bulamamışken, D-100 ve TEM’in ilimiz sınırları içindeki bölümlerinde bakım, onarım çalışmaları da hiç bitmez. Bu şehri hep ihmal eden, yollar karlanıp buzlandığında tuz dökme işini bile belediyelere bırakan, yıllardır “Kocaeli”nin farklı, “İzmit”in farklı kavramlar olduğunu bile öğrenemeyen Karayolları, canının istediği her şeyi bizim şehrimize dayatır.

Karayolları, canının istediği zaman, hiç İzmit’in, Derince’nin, Köseköy’ün hali nicedir, nice olur diye düşünmeden, ana yolları kapatır, müteahhitlere para kazandırmak için bakım, onarım çalışmaları başlatır.

Geçen pazartesi günü akşam saatlerinde Kocaeli Valiliği’nden e-mail yoluyla gazeteye bir bilgi notu geldi. Karayolları, 13 Mayıs Çarşamba günü sabahından itibaren TEM Otoyolu’nun Ankara’ya gidiş yönünde Gebze turnikeleri mevkiinde yeni bir çalışma başlatma kararı almış ve 16 gün süreyle, TEM otoyolunun Ankara’ya gidip yönüne kapatma kararı almıştı.

Valiliğin bu konudaki duyurusunu okuyunca başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Hani biz yıllardır “Şu otoyol gerekirse ücretsiz yapılsın da,  D-100’den transit geçen bütün araçlar otoyola mecburen yönlendirilsin “ diye bağırıyoruz; Uzunçiftlik-Yarımca arasında otoyol ücretsiz olmasına rağmen, İzmit’tin göbeğinden transit geçen TIR’ları, kamyonları, tankerleri bir türlü otoyola sokturamıyoruz ya.. Şimdi, üstelik D-100 İzmit trafiğini çok daha büyük sıkıntılara sokan köprülü kavşak çalışması devam ederken, Karayolları yine kafasına göre bir karar almış, TEM Otoyolu’nun Ankara’ya gidiş yönünü 16 gün süreyle kapatıyordu.

Düşünün ki, İstanbul’dan çıkan bir TIR kamyonu ya da tankerinin sürücüsünüz. Otoyol, Gebze’de bitiyor ve sizi D-100’e yönlendiriyorlar. Bir daha bu TIR ya da tanker, Dilovası’ndan ya da  Hereke’den, Yarımca’dan-Derince’de zaten yok- TEM otoyoluna girer mi?..

Neden girsin?.. Bizim paramızdan D-100 şehiriçi geçişi için büyük yatırım yaptılar.

D-100’den transit geçenlere bütün ışıklı kavşakları kaldırıp,  D-100’ün şehir içi ulaşımında kullanılan bölümlerini abuk sabuk hale getirdiler. TIR’cı, Tankerci, mecburen TEM’den çıktıktan sonra, bir daha neden girsin?..

Bütün bu trafik de, ek yük olarak  D-100’ün İzmit şehir içi girişine gelecekti?..

Karayolları, Otoyol’daki bu 16 gün sürecek işi bu dönemde neden yapıyordu. Mevsim itibariyle zaten kamyon-tanker, TIR trafiğinin en yoğun olduğu dönemden geçiyoruz. D-100 İzmit geçişinde, Symbol Köprülü kavşağı inşaatı var. Yol tıkalı, yol işkence. Bir de kalkıp, TEM’i kapatıyorlar.

Şehrimizin bu sahipsizliğine içim yanarken, salı günü öğlen saatlerinde Kocaeli Valiliği’nden yeni bir e-posta mesajı geldi. Karayolları’nın 13 Mayıs Çarşamba günü sabahı TEM’de başlatacağı çalışmanın, D-100’deki sıkıntı dikkate alınarak ileri bir tarihe ertelendiği duyuruluyordu.

“Ohh” dedim. Demek ki, bu şehri düşünen, bu şehri sahiplenen, bu şehir sıkıntı çekerken, Karayollarının sorumsuzca bu kentin üzerine daha fazla yük yüklemesine karşı durabilen birileri de varmış.

Net bir bilgim yok. Ama öyle sanıyorum ki, D-100’de sıkıntı devam ederken, Otoyol’da yapılacak çok acil olmayan bir çalışma için bu şehrin üzerine 16 gün ek yük bindirilmesine Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu dur demiştir diye düşünüyorum.

Sayın Güzeloğlu’nu AKP iktidarları döneminde bu kente gelen insan odaklı, kente karşı en fazla duyarlı Vali olarak değerlendiriyorum. TEM’deki gereksiz onarıma, Karayolları’nın oldu bittisine Vali değil de, bir başka kent yetkilisi karşı çıkmış ve bu çalışmayı erteletmişse, O kişiye de minnet ve şükranlarımı sunarım.

Bu şehri birilerinin sahiplenmesi lazım. Bu şehrin haklarını, bu şehrin konforunu, bu şehirde yaşayan insanların insanlık haklarını birilerinin kollaması düşünmesi lazım. D-100’de büyük bir çalışma sürürken ve bu çalışma nedeniyle zaten trafik berbat durumdayken, bir de Otoyol’da çalışma başlatıp, otoyol trafiğinin büyük bölümünü de İzmit içine sokmanın bir anlamı olabilir miydi?.. Şehri kim düşündüyse teşekkür ederim.

Keşke o kişi bir arabanın direksiyonuna geçip, şöyle İzmit’in doğusunu da dolaşsa. Zaten köprü inşaatı yüzünden D-100 problemli. İnsanlar, şehir içinden arka yolları kullanıyor. Ama bu güzergahta da her gün başka yerde İSU abuk sabuk işler başlatıyor. D-100’den çıkıp, alternatif yolları deneyen sürücüler, her gün yeni bir damarın, yeni bir sokağın İSU tarafından kapatıldığını görüp, nereden evine gideceğini şaşırıyor.

Sahiplenin biraz bu şehri. Koruyun biraz bu şehrin insanlarını. Ne olur?.. Bir işkence devam ederken, misal el tırnaklarımız sökülürken, üzerine ikinci bir işkence ekleyip, ayak tırnaklarımızı sökmeyin..

Bu yazı toplam 675 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.