1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Benim şehrimin ceza anlayışı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Benim şehrimin ceza anlayışı

A+A-
Şehir merkezinde, Cumhuriyet Caddesi’nde yürüyorum. CHP İlçe binasını, Fayton durağını geçmişim. Burger King, Güllüoğlu oralardayım.. Vakit öğlen, hava sıcak.. Şehir boş.. Cumhuriyet Caddesi’nde o alıştığımız trafik yok, bomboş.. 
Kaldırımın kenarına, küçük bir otomobil park etmiş..Flaşörleri de yanıyor. Belli ki sahibi oralarda, 4-5 dakikada gelecek. İri kıyım bir trafik polisi, park halindeki arabanın önüne geçmiş.. Elinde ceza makbuzu.. Trafiği en küçük şekilde etkilemeyen, kimseye en ufak bir zararı olmayan arabanın plakasını yazıyor, ceza tutanağı hazırlıyor. Bu sırada aracın sahibini koşarak gelirken gördüm.. Hemen oradaki bankadan çıkmış.. Elinde banka evrakı, polise sallıyor.
Ama araç sahibi öyle küstah biri değil.. Belli ki İzmitli, centilmen ve devlete saygılı biri.. 
O şekilde polisin üzerine doğru koşsa, “Sen benim kim olduğumu biliyor musun?.. O ceza makbuzunu kesersen, yarın kendini Hakkari’de bulursun” falan demiyor.. 
İri kıyım polis son derece rahat... Ceza tutanağını tamamlıyor, makbuzu koçandan kopartıyor.. Hiç kimseye en ufak zararı olmadığı halde, arabasına ceza yazılan vatandaş, polisin gözünün içine yüzünde hafif bir tebessüm, adeta yalvararak bakıyor. Polis, “Bitti o iş” havasında.. Elindeki ceza tutanağını aracın sahibinin yüzüne doğru şöyle bir sallıyor, “Burada park yasak” diyor.
………….
O sırada gözüme çarptı. Yürüyüş Yolu’nun diğer kanadında, Hürriyet Caddesi’ne Yürüyüş Yolu’ndan yayaların çıktığı cebin önünde bir araç park etmiş. Yaşlı bir kadın, Yürüyüş Yolu”ndan Hürriyet Caddesi’nin karşı tarafına çıkamıyor. Eğer bu şehirde yasalar uygulanıyorsa, bu şehirde trafik polisinin görevi kentin düzenini korumak adına yasaları uygulamaksa, Cumhuriyet Caddesi’nde hiç kimseye zarar vermeden, flaşörleri yanık biçimde duran aracın, üstelik koşarak arabasını çekmeye gelen sürücüsüne değil,  hemen öbür caddede yayaların geçişini engelleyecek biçimde, küstahça arabasını cebe park eden aracın sürücüsüne ceza yazması gerekir. Hatta hemen bir çekici çağırtıp, o aracı oradan kaldırtması gerekir. 
……….
Çok üzüldüm haksız yere  polisin-bence sırf keyif olsun diye- arabasına ceza kestiği vatandaşa.. Benim şehrimin trafik halleri gözümün önünden geçti.. Şehrin Santralden sonraki doğusunda caddelerde kaldırım üzerinde park eden araçları, iki sıralı park yaparak trafiği berbat eden araçları düşündüm.. Onlara bir tane ceza kesen görmemiştim.
Sonra, özellikle ışıklı kavşaklarda karambol yapan, yeşil ışık yansın diye kenardaki ceplerde bekleyen arabaları yok sayıp, kavşağın en önüne geçerek dönen küstahları gözümün önüne getirdim 
Bir gün önce, D-100’den Ankara yönüne gitmek için, Adliye Köprüsü’ne giriş kavşağının cebinde yeşil ışık bekliyordum. Son aylarda şehir içinde  dolaşan, her yanından  borular, kameralar çıkan, sözde denetim yapan siyah renkli (EDS) adı verilen resmi plakalı bir minibüs var ya.. Kenarda çok sayıda araç yeşil ışık beklerken, hepsinin önüne geçip, kavşağın başına geldi. 
Bu şehirde bunu şehiriçi minibüsleri yapıyor. Bu şehirde bunu aslında hiçbir işi olmayan, herhangi bir göreve gitmeyen polis araçları yapıyor. Kimseye ceza yok, kimseye uyarı yok.. 
Bomboş caddede, kimseye zarar vermeden çok kısa sürede  park eden aracın garip sahibine, iri kıyım polis ceza tutanağı düzenliyor..
……….
Aslında özellikle İzmit’in boşaldığı yaz aylarında Cumhuriyet Caddesi’nde, Merkez Bankası ile Leyla Atakan arasındaki kesimde, park yasağı olmamalı. Zaten bu caddenin büyük bölümü “Otobüs durağı” ceplerine ayrılmış. Oralara araç bırakamıyorsunuz. Cumhuriyet Caddesi’nde diğer bölgelere aracınızı beş dakika bıraksanız, ya gizli kameralar fotoğrafını çekiyor, evinize ceza geliyor, ya aslında bu şehirde yapması gereken pek çok görev varken,  kimseye zarar vermeyen gariban araca ceza tutanağı düzenleniyor. 
Yazık, bize yazık. Bu şehre yazık.. 
Bu şehirde  önüne gelen tabancasını, hatta belki Keleş’ini sıyırıp, istediği gibi havaya kurşun sıkıyor.. Kimse ceza kesmiyor.. 
Geçen gün, İzmitli yaşlı bir bayan okurum aradı. Telefonda ağlayacak. Adliye binasının oralarda oturuyormuş. Adliyenin yanında yeni bir kafe açılmış. Açık havada. “İsmet oğlum” dedi.. “Bu kafede sabaha kadar gümbür gümbür müzik çalıyor. Bu sıcakta evimizin camını açamıyoruz. Polisi, belediyeye arayıp şikayet ediyorum, kimse ilgilenmiyor. Sen bir zahmet yaz” dedi. 
Gürültü yapana ceza yok.. Hatalı sollayana, trafiği etkileyecek şekilde araç park edene, arabasını kaldırıma çıkartana, Yürüyüş Yolu’nun yaya ceplerini kapatanlara, gelişi güzel havaya silah sıkanlara ceza yok.. 
Bu şehirde hala, işine giderken suikast kurbanı olmuş Cezaevi Müdürü’nün katillerinden haber yok.. Ama trafik polisi, bomboş caddede  hiç kimseye en küçük bir zararı bulunmayan aracın şoförüne, üstelik “Koşarak arabasını kaldırmaya gelişini” görmesine rağmen ceza kesiyor..
………
Dün sabah bir arkadaşım anlattı. Geçenlerde ailesiyle tatile çıkmış, Ankara’ya gitmişti. Geçen gün evine ceza makbuzu gelmiş. Sabah saat 06.00’da Eskişehir il sınırları içinde radara yakalanmış. Devlet ceza istiyor. Bizim şehrimizde üzerimizden gelip geçen araçları, özellikle TEM’den gitmesi gerekirken D-100’den geçen TIR’ları, tankerleri denetleyen bir polis var mı?..Şu Kandıra yoluna hiç değilse bu mevsim, tatil günlerinde iki tane radar koysanız, hız sınırını aşana, hatalı sollayana ibret-i alem için cezayı bassanız  o kadar çok kaza olur mu?.. 
Yok.. Bunları yapan yok. Ama  kimseyi zararı olmayan , kendi halinde boş caddenin kenarına park etmiş  aracın sessiz, sakin, saygılı sahibine köküne kadar park cezası var.. 
Bu şehirde keşke Gümüşhaneli, Trabzonlu, Rizeli hatta Diyarbakırlı olsaydık.. Eminim, İzmitli olduğumuz kadar ezilmezdik.
Bu yazı toplam 551 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum