1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Benimle fotoğraf çektirmekten kaçanlar oldu
Benimle fotoğraf çektirmekten kaçanlar oldu

Benimle fotoğraf çektirmekten kaçanlar oldu

MHP’nin ne yapacağıçok ama çok önemli Anketler hep AKP’nin birinci olduğunu söylüyor. AKP’liler, “Tek başına iktidara geleceğiz” diyor. Hatta Kocaeli’den 8 milletvekili çıkarabileceklerini

A+A-

MHP’nin ne yapacağıçok ama çok önemli

Anketler hep AKP’nin birinci olduğunu söylüyor. AKP’liler, “Tek başına iktidara geleceğiz” diyor.

Hatta Kocaeli’den 8 milletvekili çıkarabileceklerini iddia ediyorlar.

Bu tabloya muhalefet de çok itiraz etmiyor.

AKP, çok büyük bir olay olmazsa bu seçimlerden birinci parti çıkacak gibi görünüyor.

Ancak asıl soru şu; “Anayasayı tek başına değiştirecek çoğunluğa” ulaşabilecekler mi?

Çünkü önümüzdeki dönemde en önemli gündem maddesi Anayasa değişikliği olacak.

AKP’nin hedefi tek başına Anayasayı değiştirecek çoğunluğa sahip olmak ve yeni anayasayı tek başına yapmak!

İşte tam da bu yüzden MHP çok önemli bir konumda!

En az yüzde 15 oy alan bir MHP, Koceli’den en az iki milletvekili çıkaran bir MHP, AKP’nin tek başına anayasayı değiştirecek çoğunluğa ulaşmasını engeller.

VIP Röportajları’na bugün MHP’nin önemli isimlerinden Ruhi Çavdar’ı konuk ediyoruz.

Ruhi Çavdar, MHP’nin son yıllarında hep var. İlçe yöneticisi olarak var. İl yöneticisi olarak var.

4 yıl 9 ay görev yapmış, iki seçim, bir referandum dönemi görmüş bir il başkanı olarak var.

Bu röportajda içini döktü, biraz özeleştiri verdi, düzgün bir üslupla eski il başkanlarına, kanaat önderlerine göndermelerde bulundu, neler yaptıklarını anlattı.

İnsanlarla kurduğu iyi diyaloglar, başarılı iletişim yönetimi, dürüst, düzgün bir insan olarak bilinmesi onun en büyük artıları.

Yıllar içinde de kendisini geliştirmiş, MHP’ye yakışan bir il başkanı olmuştu.

Partisini hep çok iyi temsil etmişti.

Şimdi yeni ve zorlu bir kulvarda mücadele ediyor. Kendisine başarılar diliyor, Allah utandırmasın diyoruz.

Bu dönemde neden çok fazla ön planda değilsiniz? Dışarıdan bakıldığında çok hevesli değilsiniz gibi görünüyor.

Hayır. Böyle bir şey yok. Çok fazla ön planda olmadığım için böyle bir yorum yapıyor olabilirsiniz. Birileri gazetelere poz vermekten keyif alabilir ama ben çok fazla keyif almıyorum artık. Ben şimdi de gazete gazete dolaşsam, hep ön planda olmaya kalksam bana 5 sene hakkında çıkan haberler yetmedi mi derler. Haklı da olurlar. Artık çok fazla ön planda olmaya gerek yok. Gerektiğinde, doğru yer ve doğru zamanda görünmek en iyisidir. Çok fazla ön planda olmamak benim bilinçli tercihim.

4 yıl 9 ay il başkanlığı yaptınız, kaç seçim gördünüz?

İki seçim bir referandum gördüm. 2007 genel seçimleri, 2009 yerel seçimleri ve 2010 referandumunu gördüm.

Kendinizi başarılı buluyor musunuz?

Hedeflediğim noktada değilim. Bu imkanlarla daha fazlası yapılabilir miydi burada bir durup düşünmek isterim. Her kongre döneminde, her seçim döneminde kendilerine ilçe başkanlığını, il başkanlığını, aday adaylığını yakıştıran insanlar siyasetin normal sürecinde teşkilatla birlikte olsalardı şu anda bulunduğumuz noktadan çok daha ileride olurduk. Bu anlamda yeterli misiniz derseniz, hayır yeterli olduğumu söyleyemem. Ama başarısız da değilim.

Görevinizi bıraktıktan sonra özeleştiri verdiniz mi?

Elbette yaptım. 17-18 yıldır partinin içindeydim, yöneticilik yaptım. Birçok kanaat önderi ile birlikte siyaset yaptım. Bana birçok kanaat önderinin yardımcı olacağını düşündüm. Ama benimle aynı fotoğraf karesine girmekten kaçan eski il başkanları büyüklerimiz bile oldu. Ben başarılı olacaktım, bunu istemediler.

Sizinle birlikte aynı fotoğraf karesine girmekten kaçan isimler kimler?

İsim vermeyeyim onlar kendilerini bilirler. Her seçim, her kongre döneminde ortaya çıkan kanaat önderlerinin katkısını alamadık. Belki bu noktada bende de hata vardır. Sebep ben de olabilirim, farklı nedenler de olabilir.

MHP, yerel seçimlerde neden iddialı olamıyor. Bir belediye kazanamıyor, kazanma konusunda iddiasını ortaya koyamıyor?

MHP, yerel seçimlerde 1999’da Körfez’de büyük bir seçim başarısı elde etmişti. 2004 seçimlerinde de Dilovası kazanılmıştı. Bu iki büyük başarıyı konunun dışında tutarak bir değerlendirme yapmak istiyorum. MHP’liler, yerel seçimlerde partilerine oy vermiyordu. İl Genel Meclisi oylarıyla yerel seçim oyları arasında yüzde 35’lere varan fark oluyordu. MHP’liler bile belediye başkanlığı kazanabileceğimizi düşünmüyordu, buna inanmıyordu.

Eski il başkanı sıfatıyla çok önemli bir tespit yapıyorsunuz, yerel seçimlerde kendi partililerimizin bile oyunu alamıyorduk diyorsunuz.

Evet. Maalesef öyle. Biz dedik ki her yerde öyle adaylar çıkaracağız ki, en başta MHP’liler bu seçimi alabileceğimize inanacak. Ve nitekim son seçimlerde artık İl Genel Meclisi oylarıyla belediye başkanlığı oylarında hiç fark çıkmamaya başladı. Biz yerel seçimde de MHP’lilerin oylarını almaya başladık. Bu dönemde bir tek Karamürsel’de istediğimiz neticeleri alamadık, onun dışında bütün ilçelerde aldığımız sonuçlar gelecek için olumludur. Artık MHP’liler bizim başkan adaylarımıza oy vermeye başladı. Bu önemli bir ivmedir. Bir sonraki dönemde Allah’ın izniyle her bölgede çok iddialı olacağız.

Gelelim genel seçimlere. İlimizde en son 1999 seçimlerinde 2 milletvekili çıkarmışısınız. 2007 genel seçimlerinde bir milletvekili çıkarmışsınız. Aslında şimdi de birileri benzer rakamları konuşuyor. Neden hep bir milletvekili, iki milletvekilinde kalıyorsunuz?

Kocaeli’nin yapısı çok farklı. Bu kent “cemaat” ve “cemiyet” olgusunun çok hakim olduğu bir il. Dini cemaatler ve hemşeri dernekleri siyasette çok aktifler. Bir de 80 yıllık Cumhuriyet dönemine bakalım. Anap iktidarında burada Anap’a, DYP döneminde DYP’ye, AKP döneminde de AKP’ye oy vermiştir bu kent. Kocaeli iktidar partisini hem çok sevmiştir! Bir de bizim için 2002 seçim süreci elbette çok olumlu değildi. MHP kimliğine sahip insanların bazı zaafları oldu. Bazıları siyaset dışına çıktı, bazıları farklı siyasi organizasyonlara destek verdi.

4 yıl 9 ay boyunca il başkanlığı yaptınız. Size birtakım kazanımları oldu bu koltuğun ama faturası neydi?

17 yıl boyunca ne zaman sorumluluk aldıysam bunun gerekliliğini yerine getirdim. Bu sorumluluk il başkanı olunca daha da arttı. 4 yıl 9 ay boyunca daha bir pazar günü evimde kahvaltı etmedim. 4 yıl 9 ay boyunca bir pazar günü çocuklarımla pikniğe gitmedim. İşyerime doğru düzgün gidemedim. 4. yıl 9 ay boyunca bayramlarda annemi babamı bile belki göremedim. 4 ay annemi babamı hiç görmediğim zamanlar oldu. Ticarette geriye gittim. Hiç tatil yapmadım. Ama bu dava uğruna hepsi feda olsun.

Tecrübeli bir il başkanıydınız, bu seçimde partinizin başında olsaydınız MHP için daha iyi olmaz mıydı?

İnsanlar en fazla iki dönem aynı koltukta olmalı. İki dönemin ardından bir üst makam için talepte bulunmalı. Bu gerçekleşirse yeni görevine başlamalı. Gerçekleşmezse de koltuğunu arkadan gelenlere devretmeli. MHP’de üst üste iki defa il başkanlığı kongresi yaşayan tarihte yok. Ben zaten bu koltukta en fazla iki dönem kalacağımı her zaman, her yerde söylemiştim.

Aday adayı olmaktan vazgeçtiniz, sonra tekrar aday adayı oldunuz. Neden?

Genel merkezimiz bazı illerde il başkanlarına dönemi tamamla demiştir. Bu nedenle bana da böyle denilir mi diye bekledim. Genel merkezin onayını almadan aday adayı olmazdım zaten. Sonuçta görüşmelerde bulundum. Onay aldım, aday adayı olmaya karar verdim.

MHP, Kocaeli’de kaç milletvekili çıkarır?

Şu anda 2. 5 milletvekilindeyiz. Bu çalışırsak 3 de olur, 4 de. İyi çalışmazsak, başarılı olmazsak, duygusallık yaparsak, karamsar olursak 2 de olabilir.

Demokrat Parti ile ittifak kurulur mu, siz ne düşünüyorsunuz?

Siyasette yukarıdakilerin birleşmesi değil, aşağıdakilerin ne hissettiğidir. MHP üst yönetimi şu anda ittifaklardan yana bir tavır almıyor. Ancak bizim kapımız Demokrat Parti, Anavatanlılara, DSP’lilere açıktır. Oyları MHP çatısı altında bütünleştirmek şu anda doğru tercihtir.

Listeler açıklandıktan sonra partinizde büyük kırgınlıklar yaşanacak mı?

Duygusallıklar elbette yaşanacaktır. 25 aday adayı arkadaşımız var, hepsi birbirinden değerli. MHP’nin ilk 6 sırası da çok önemlidir. Herkes kendine yakışan bir yerde olmayı ister. Bunu yadırgamam. 3 gündür Kocaeli’de 15 bin vatandaşımıza anket yapılıyor. Biz ne yapılıyor, nerede yapılıyor bilmiyoruz. Kocaeli’de çok şeffaf bir aday belirleme süreci yaşanıyor. Vatandaşın, partililerin dediği oluyor.

Yalnız kaldım, birileri bizimle fotoğraf bile çektirmedi!

Seçilemezseniz ne yapacaksınız, teşkilata geri mi döneceksiniz?

Allah bana milletvekili nasip eder ya da etmez ben ne olursa olsun partim için, davam için çalışacağım. Her zaman il yönetim kurulu üyesi gibi çalışırım. Listeye alınmasam bile çalışırım. Bu saatten sonra il başkanlığı talebim olmaz.

Yeni İl Başkanınız Celalettin Yaylak’ın performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?

En az benim kadar başarılı olacaktır. Benden daha fazla başarılı olacaklardır. Bana verilmeyen desteği ben şimdiki il başkanıma veririm. Yalnız kalmasına asla müsaade etmem. Çünkü ben çok yalnız kaldım. Röportajın başında söylediğim gibi benimle aynı fotoğraf karesine girmekten kaçan eski il başkanları bile vardı. Ben İl Başkanımızın hep emrinde olurum.

Bana yapılanı ben Celalettin Yaylak’a yapmam mı diyorsunuz?

Evet. Kemal Köse il başkanıydı, ben onun ilçe yöneticisiydim. Sonra biz yönetici olduk. Ben yedi sene Kemal Başkanımı il teşkilatında görmedim. Şikayet anlamında söylemiyorum. Ama Nurdoğan Kaçar’ı son iki yıl hariç göremedim. Ahmet Tağ’ı, Mustafa Gürsoy’u, Şanbaz Yıldız’ı partide hiç görmedim. Bunlar zamanında başkanım diye hitap ettiğim isimlerdi. Ben tarihin bütün il başkanlarıyla aynı fotoğraf karesine girmek isterdim. Olmadı. Allah bunu bize nasip etmedi. Allah razı olsun Arslan Koyuncu başkanımın hakkını yemem. Son iki yıl da Nurdoğan Başkanım yanımdaydı.

Röportaj: İlker AKŞİT

[email protected]

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.