1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Berrak su varken, toprak ile niçin teyemmüm edilsin ki?
Berrak su varken, toprak ile niçin teyemmüm edilsin ki?

Berrak su varken, toprak ile niçin teyemmüm edilsin ki?

Şu rektörlük seçimi, iki dönemdir sancılı geçiyor. Bunun sebebi de, Önce sayın Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’nun iki dönem üst üstü rektör olarak atanması ve ardından eşi Sayın bayan Prof. Dr. Sezer

A+A-

Şu rektörlük seçimi, iki dönemdir sancılı geçiyor. Bunun sebebi de, Önce sayın Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’nun iki dönem üst üstü rektör olarak atanması ve ardından eşi Sayın bayan Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu’nun atanması. 12 yıl aynı soyad tarafından yönetilen KOÜ, ikinci bir dört yıl için de tekrar yönetme talebi elbette yüz buruşukluğuna sebebiyet veriyor. Her ne kadar yasal açıdan bir sakınca gözükmese de, hanedan görüntüsü vermesi açısından eleştiriye sebebiyet vermekte ve etik görülmemektedir. Gerek YÖK ve gerekse cumhurbaşkanı eşin rektör olarak atanmasına pek de sıcak bakmıyorlar. Alınan oylar ise, tek başına belirleyici değildir. Nitekim Ahmet Necdet Sezer zamanında 2 oy alan Prof. Dr. Bahri             Gökçebay Kastamonu Üniversitesi rektörlüğüne atandığı görülmüştür. Dolayısıyla, alınan oyların rektör olarak atanmak için yeterle sebep değildir. Kaldı ki her sahada olduğu gibi, üniversitede değişim ve dönüşüm kaçınılmazdır. Bu, Sayın Komsuoğlu’nun şahsi ile ilgili değildir. Kim olursa olsun durum aynıdır.

Sayın Prof. Dr. Faik Budak ile Sayın Prof. Dr. Nurettin ABUT beyefendiler ile onlara gönül vermiş öğretim görevlileri değişim ve dönüşüme yönelik ihtiyacı görmüş olmalılar ki, ittifak ederek bunun için bir uzlaşma zemini oluşturdular. Bu durum, ne Sayın Komsuoğlu’na karşı “azılı düşmanlık” belirtisidir ve ne de hemşeri dayanışmasıdır. Tamamen toplumsal talebin gereğidir. Kendileri, hiç kimsenin tesiri altında kalmayacak kadar ciddiyete ve erdemliliğe sahip insanlardır. Hiç kimsenin yönlendirmesine ihtiyaçları yoktur. Buna kimse de cüret edemez zaten. Bu ittifak, tamamen özveriye dayalı bir ittifakın ürünüdür. Gerek YÖK ve gerekse Cumhurbaşkanlığı makamı, bu erdemli ittifakı görmezden gelemez/gelmemelidir de…

Sayın Bayan Komsuoğlu’na karşı kimi arkadaşlarımızın beslediği muhabbet ve saygı anlayışla karşılanır. Ancak, karşısında olmayı ya da eleştirmeyi “azılı düşmanlık” olarak nitelendirmek yanlıştır ve insaf ile izah edilemez. Hele hele rektör adaylarını, doğdukları memleket üzerinden vurmaya kalkmak, aşağılamak ya da onları bir takım odaklara jurnallemek son derece tehlikeli ve yanlıştır. Siyasi arenada buna benzer ayrıştırmayı körükleyecek icraatlara sık sık şahit olmuşuz. Hiç olmazsa, üniversite gibi ilim yuvalarına bu tür ayrıştırmayı körükleyici şeyleri sokmamamız lazım. Buna, üniversitenin kadar Kocaeli halkının da ihtiyacı vardır.

Sistem bellidir ve rektör seçimi bu güne kadar bu sistem içerisinde yapılmıştır. Daha düne kadar iki oy alan rektör adayını sırf ideolojik duruşu sebebiyle cumhurbaşkanı tarafından atandığına şahidiz. Şimdi ise, eskiye nazaran daha hakkaniyete uygun bir şekilde atama yapıldığını eleştirmek ise, insaf ile izah edilemez. Kaldı ki, halkın şekil verdiği bir iktidar döneminde, konjonktür, Sayın ABUT gibi aristokrat elit tabakadan olmayan; halkın içinden gelen kibar, nazik, beyefendi ve hoşgörü timsali bir zatın rektör olmasına müsait iken bu fırsat niçin tepinsin. Yani -berrak su varken; toprak ile niçin teyemmüm edilsin- veya buna zorlansın. Anlamak mümkün değil.

Aslında Sayın Bayan Komsuoğlu’nun aday bile olmaması gerekirdi. Zira, toplumsal beklenti o istikamettedir. Yukarıda da ifade ettiğim gibi, aday olmak kendilerinin demokratik hakkıdır. Bu başka bir şey… Ama, mevcut şartlar çerçevesinde atanmada ısrarcı olmak ise, kendisi açısından fazla iyimserlik olur.

Bu konu o kadar önemli bir konudur ki, ne hemşericilik dayanışmasına/taassubuna kurban edilecek kadar basit bir konudur ve ne de ideolojik bağnazlığa…

Sayın Budak ile Sayın Abut’un ittifakının ve Sayın Abut’un rektörlüğünün şimdiden hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim. Böylelikle KOÜ, seçkin üniversiteler arasındaki hak ettiği yere gelir. İnanıyorum ki, bununla herkesten çok Sayın Komsuoğlu mutluluk duyar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.