1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BES üyeleri iş bıraktı
BES üyeleri iş bıraktı

BES üyeleri iş bıraktı

Ağır çalışma koşullarını protesto etmek için 1 günlük iş bırakma eylemi yapan BES üyeleri adına konuşan Şube Başkanı Gülizar Ateş, “Emekçiler geçim, AKP seçim derdinde” dedi.

A+A-

İnsanca bir yaşam talebiyle bugün iş bırakan Büro Emekçileri Sendikası(BES) Kocaeli Şubesi üyeleri 301 işçinin göçük altında kalarak hayatını kaybettiği Soma Faciası’nın 1’inci yıl dönümü nedeniyle de basın açıklaması yaptı. Kocaeli Defterdarlığı önünde toplanan sendika üyeleri ‘Emekçiler geçim derdinde AKP seçim derdinde’ ve ’13 Mayıs Soma Unutma Unutturma’ yazılı 2 pankart açarak ‘İnsanca bir yaşam istiyoruz’, Taşeron ölümdür yasaklansın’ ve ‘Vergide adalet istiyoruz’ şeklinde sloganlar attı. Sendika üyeleri adına basın açıklamasını BES Şube Başkanı Gülizar Ateş okudu. Açıklamaya; KESK Kocaeli Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Yener Çalışkan, Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik, Kocaeli Halkevleri Başkanı Yaşar Seğmen, HDP Kocaeli Milletvekili Adayı Güner Kizir, GÖRSEM Derneği Başkanı Dursun Karaman’da katılarak destek verdi. 

KAMU HİZMETİ PİYASALAŞTIRILDI

BES Şube Başkanı Gülizar Ateş açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “12 yıllık AKP iktidarında kamu emekilerine düşük zam, işçilere düşük asgari ücreti alışkanlık haline getiren siyasi iktidar çalışma hayatını taşeronlaştırırken; esnek, kuralsız, güvencesiz çalışma biçimlerini de kamuda her geçen gün yaygınlaştırma çabası içerisinde olmuştur. AKP seçim, emekçiler geçim derdinde. Kamuya ait ne varsa haraç mezat satanlara, kamu hizmetini piyasalaştıranlara, kamu emekçilerini yoksulluk sınırı rakamının altında, kamuda yarattıkları ayrımcılık, adaletsizlik ve kadrolaşma politikaları ile kamu emekçilerini AKP’nin memuru olmaya zorlayanlara, yandaş sendikaları Memur-Sen eliyle kamu emekçilerini satış sözleşmelerine mahkum edenlere, kamu çalışanlarının iş güvencesini ortadan kaldırmaya çalışanlara, iş cinayetlerini ‘bu işin fıtratında var’ diye geçiştirenlere yargı kararlarına uymayanlara ‘dur’ demek için grevdeyiz” dedi. 

TAŞERON CUMHURİYETİ

Soma katliamının 1’inci yıl dönümü ile ilgili de açıklama yapa Ateş, “Soma katliamından sonra ‘Madenlerimizi Avrupa standartlarına çıkaracağız ivedilikle iş güvenliği yasalarını çıkaracağız’ diyen hükümetin TBMM’ye getirdiği torba yasa, bırakın Soma’yı ülkeyi bir bütün taşeron Cumhuriyetine çevirmeyi planlayan düzenlemeleri beraberinde getirmiştir. 6 Eylül 2014 tarihinde Mecidiyeköy’deki Torun Center’da 10 işçi asansör faciasında 10-28 Ekim 2014 tarinde Ermenek’te 18 maden işçisi boğularak iş cinayetlerine kurban gitmiştir. İş kazaları yaşanan mahallelere, ambulanstan önce çevik kuvvetin geldiği ülkemizde, iş cinayetlerinde dünya üçüncüsü, Avrupa’da ise birinci sıradadır” diye konuştu. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.