1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Beş yıldızlı Huzurevi
Beş yıldızlı Huzurevi

Beş yıldızlı Huzurevi

İzmit Huzurevinde yaşanan hırsızlık olayının ardından İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yeni bir yapılanma içerisine gidiyor.  Bünyesindeki tüm kurumlarda güvenlik kamerası uygulamasına geçilirken, Kurum d

A+A-

İzmit Huzurevinde yaşanan hırsızlık olayının ardından İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yeni bir yapılanma içerisine gidiyor.  Bünyesindeki tüm kurumlarda güvenlik kamerası uygulamasına geçilirken, Kurum da şuana kadar yeni yapılan Akmeşe Rehabilitasyon merkezi başta olmak üzere Köseköy, Suadiye, Gündoğdu Bakım ve Rehabilitasyon merkezleri, 75. Yıl Yetiştirme Yurdu, Gölcük Saraylı köyünde 24 saat      güvenlik kamerası uygulaması başladı. Gölcük Huzurevinde ise kamera sisteminin takılması ve faaliyete geçilmesi için ihale yapıldı. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı tüm kurum ve işletmelerde bu uygulama kısa sürede tamamlanacak. İl Sosyal Hizmetler Müdürü Hamdi Kadıoğlu bu düşünce ile haftanın son gününde İlimizde bugüne kadar beklide çok fazla gazetelerde yer almamış Darıca’daki Gazeteciler Cemiyeti Huzurevini ziyaret etti. Huzurevinin genel denetimini de yapan Kadıoğlu eksikler ve sıkıntılar olup olmadığı hakkında bilgi aldı. Kadıoğlu “Türkiye’nin en iyi kurumlarından biri olarak hizmet veriyoruz. Gerek yapılanma, gerek fiziki şartlar gerekse personel eğitiminde örnek bir iliz. Buna rağmen dönem dönem beklenmedik sıkıntılar hiç hak etmediğimiz eleştiriler alabiliyoruz.  Bizde bunu tamamen ortadan kaldırmak için bize bağlı tüm kurumlarımızda 24 saat izlenebilir kamera uygulaması başlatıyoruz” dedi.

TGC’NİN TESİSİYDİ

Darıca’da Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin kendi üyeleri için sosyal tesis olarak yaptırdığı, ancak daha sonra bir protokol ile 1993 yılında Darıca Gazeteciler Cemiyeti Huzurevi olarak İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne devrettiği 40 kapasiteli (80- 85) yaş üstü ücretli 37 elit yaşlının kaldığı Darıca Huzurevini ziyaret ettik.

Körfez manzaralı birinci sınıf 5 yıldızlı otel niteliği taşıyan Darıca Huzurevinin kurum müdürlüğünü Yıldız Özer üsleniyor. Biri tek odalı,  diğerleri 40 olmak üzere iki odalı huzurevinde 8 yatak (6 çift, 2 tek kişilik) Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından kontenjan olarak kullanılıyor. Üç öğün yemeğin yanı sıra tek kişilik odaların aylık ödemesi 450 TL, çift kişilik odaların aylık ödemesi 291 TL olarak belirlenmiş. Tüm odalar deniz manzaralı olup, tüm katlarda yaşlıların dinlenme bölümleri ve kat sorumluları bulunuyor. Ayrıca isteyen yaşlı katında bulunan mutfak bölümlerinde istediği yemeği kendisi personel eşliğinde yapabiliyor. Darıca Huzurevindeki elit kesim savcı, hakim, öğretmen, maliyeci ve devlet memurluğunun çeşitli kademelerinden emekli olmuş yaşlılar ve eşleri katılıyor. 17 özel hizmet alımı 8 de kadrolu personelin bulunduğu darıca huzurevi huzur veren bir mekanla 18 yıldır hizmet veriyor.

GAZETECİ DR. ORHAN EŞREF KOLOĞLU’DA DARICA HUZUREVİNDE

Darıca Gazeteciler Cemiyeti Huzurevinde gazeteci yazar Dr. Orhan Eşref Koloğlu’da Türkiye Gazeteciler cemiyetinin kontenjan kadrosunda tek odalı deniz manzaralı odasında kalıyor. Huzurla kaldığı evim dediği darıca huzurevinde kitap yazmaya devam ediyor. Gazeteci Orhan Eşref kaloğlu basın ilan kurumu genel müdürlüğü görevinden Libya Ataşeliği görevlerinde bulunmuş. 100’e yakın kitabı olan Orhan Eşref Koloğlu’nun Darıca Huzurevindeki odası adeta kütüphane gibi. Evinden ayrılıp Huzurevine 5 yıl önce yerleşirken 550 çuval arşivini den bir bölümünü İzmir’deki Ahmet Priştina Kent Arşivine, bir bölümünü İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesine ve bir bölümünü de çeşitli kütüphanelere bağışlamış. Gazeteci Koloğlu’nun halen daha Darıca Huzurevindeki odasında önemli arşivler bulunuyor. Kendisi ölmeden önce elindeki tüm arşivi güvenli birilerine emanet etmek istiyor.

HUZUREVİNİN HOBİ BAHÇESİ SUAT YILMAZ’DAN

Darıca’daki huzurevi yaşlılarının çeşitli ilgi alanları bulunuyor. Kısa bir süre önce huzurevine yerleşen Suat yılmaz huzurevinin arkasında bulunan atıl durumdaki yeri hobi bahçesine çevirdi. Bugün hobi bahçesinden huzurevinde sabah ve akşamları sofrada keyifle yiyebilecekleri sebze ve meyveleri bulunuyor. Hobi bahçesinin geliştirilmesi için de Belediyeden gerekli desteği bekliyor.

GÜLER YÜZLÜ, ÖZVERİLİ PERSONEL ÇALIŞIYOR

Darıca Huzurevi sadece ilimizin değil Türkiye’nin de örnek belki de  başka bir benzeri olmayan huzurevlerinden biri. Personel ile yaşlılar bulundukları yeri o kadar benimsemişler ki bir aile ortamında huzur veren mekânda güçlü bir dayanışma kurumu bugünlere kadar taşımışlar. Huzurevine girdiğinizde yaşlıların eski ve yeni fotoğraflarının yer aldığı bir pano bulunuyor. Güler yüzlü personel her katta kat görevlisi özenle ve hassasiyetle görevlerini yürütüyorlar. Çeşitli aktivitelerin yanı sıra spordan sanata el becerilerinin geliştirildiği kurslar mevcut. Huzurevi yaşlılarından Leyla Tilav’da huzurevinin terapi odasında birbirinden güzel eski Türk Evlerinin bulunduğu sergi salonu ile ün salmış.

ESKİ TÜRK EVLERİ MAKETLERİ TBMM’DE SERGİLENDİ

Leyla Tilav denizci emeklisi eşi Adnan Tilav ile Darıca Huzurevinde kalıyor. Büyük bir yetenekle kuş sesi, kanarya sesi çıkartan Adnan Tilav Mevlana sülalesinden gelen eşi Leyla Hanım da Atatürk’ün evi olmak üzere eski Türk evlerinin maketini yapmış ve huzurevinin en nadide bir odasında terapi odası olarak sergileniyor. Leyla Hanım 7’ın eski Türk evlerinden oluşan maketleri TBMM başta olmak üzere Yıldız Sarayı gibi birçok önemli yerlerde sergilenmiş. 25 yıllık maket arşivi şimdilerde Darıca huzurevinde özenle saklanarak sergileniyor. 83 yaşındaki Leyla Hanım ileri yaşı nedeniyle 25 yıllık Eski Türk evleri arşivine yenilerini ekleyemiyor. Ancak bu kez de 3 boyutlu Atatürk köşesi için özel eserler ortaya çıkartıyor. Mevlana sülalesinden gelen soy kütüğü ise huzurevini ziyaret edenlerin büyük ilgisini çekiyor. Kırmızı Darıca gazetesinde köşe yazarlığı da yapan Leyla Tilav Halk eğitim Müdürlüğünden el becerisini geliştirecek çok deneyimli öğretmen istiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.