1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Beşi Bir Yerde projesi
Beşi Bir Yerde projesi

Beşi Bir Yerde projesi

ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesinde, ODTÜ GV Okullarının bulunduğu dört ilde ve Antakya’da bu çalışmayı kabul eden liselerin 9. ve 10. sınıfında okuyan öğrencileri tarafından yürütülen,

A+A-

ODTÜ Geliştirme Vakfı  Özel Lisesinde, ODTÜ GV Okullarının bulunduğu dört ilde ve Antakya’da bu çalışmayı kabul eden liselerin 9. ve 10. sınıfında okuyan öğrencileri tarafından yürütülen, ilimizde ODTÜ KYÖD İlköğretim Okulu’nun lise bölümü bulunmadığı için Tevfik Seno Arda Anadolu Lisesi ile yürütülmekte olan “Beşi Bir Yerde Projesi”nin ilk atölye çalışması geçtiğimiz günlerde ilimizde gerçekleşti.

Proje ortağı Tevfik Seno Arda Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen Atölye çalışmasında konuşma yapan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Zeki Cemal Tekşen projenin 9 ve 10’uncu sınıfları kapsadığını söyleyerek, “Proje sayıda ve nitelikçe sözcük dağarcıklarının; gözlem ve algılama deneyimlerinin geliştirilmesi ve bu gelişimlerini gösterebilecekleri bir alan olan öykü yazma çalışmasıdır. Beşi Bir Yerde” beş tam altının bir arada bulunduğu çok değerli bir şey olduğu için;  Beş ayrı il, proje sonunda bir yerde, bir araya gelerek ortak duygu ve heyecanlar paylaşılacaktır. Yaşadığımız dünyada, özelikle gençlerimiz, çevrelerinde gerçekleşen, gelişen, değişen pek çok şeyin farkına varmaksızın yaşamaktadır. Yapılacak yönlendirmeler, çalışmalar sonrasında ortaya koyacakları ürünlerle gençlerimizin, bir deneyimi biriktirerek aktarmaları, yaratmaları ve okuyanda ortak bir yaratı oluşturmaları, dış dünyaya bir anlam bulmaları sağlanacaktır. “Beşi Bir Yerde” projesi çerçevesinde; ODTÜ G. V. Okulları’ndan ilgili, istekli 15 öğrenci ile ODTÜ G. V. Okullarının bulunduğu illerde iletişime geçilen 5 okulun üçer öğrencisinin eş zamanlı olarak yönergeler doğrultusunda önce çevrelerini, çevresindekileri tanımaları, görmeleri, farkına varmaları; daha sonra gözlemlerini, gözlediklerini, sezdiklerini, algıladıklarını, yaşadıklarını öykü düzleminde yazıya dökmeleri sağlanacaktır” dedi.

Okulda gerçekleşen atölye çalışmasına katılan öğretmen ve öğrencilerin isimleri şöyle;

ODTÜ GV Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Dersi Zümre Başkanı Hayriye Topçuoğlu,  öğrenciler Leyla Nur Duman, Yaprak Çakin, Eylül Hifzioğlu.

Tevfik Seno Arda Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Zeki Cemal Tekşen, öğrenciler Sercan Gürsoy, Pınar İmge Durukan, Dilara Çimen.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.