1. YAZARLAR

  2. İlksen ÇAĞLAYAN

  3. Beynimizi Zinde Tutmak İçin
İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Beynimizi Zinde Tutmak İçin

A+A-
Günlük hayatın içinde uygulayabileceğimiz basit  bazı teknikler beynimizi zinde tutmaya yarayacak, bizi canlandıracak , bunları denemeye var mısınız?

-B vitamini ve protein içeren besinler beynimizi besler, hafızamızı güçlendirir ve zihnimizi canlı tutar. 
- Su,su,su... Günde 2 litre içilecek su beynimizin genç ve zinde kalmasına yardımcı olur.
-  Güzel bir uyku uyuduğumuz  zaman kendimizi ne kadar iyi hissederiz öyle değil mi ? Aynı şey hücrelerimiz ve ruhumuz için de geçerli aslında. 7 saatlik bir uyku beynimizin kendini yenilemesine olanak tanır.
- Beynimizi  mutlu eden ve beyin sağlığımızı olumlu yönde etkileyen balık içindeki Omega-3 sayesinde zihnimizi  olumlu yönde etkiler. 
-  Gün içerisinde yapılan egzersiz bizi canlandırır, zihnimizi açar. 
- Bulmaca  çözmek beynimizi zinde tutmak için önemli bir kaynaktır. 
- Sabahları yapacağınız güzel bir kahvaltı gün içinde harcayacağınız enerjiyi size ilk başta verir ve kendinizi daha iyi hissettirir, beyninizi canlandırır. 
- Basit işlemlerde hesap makinesi kullanmayın. 
- Yapılan  bir araştırmaya göre İngiltere’deki taksi şoförlerinin beyin fonksiyonları ile ilgili rahatsızlıkları diğer meslek gruplarına  göre daha azmış. Bunun nedeni de navigasyon yerine kendi zihinlerini kullanmak. Yeni yollar bulmak veya bildikleri yolları hatırlamak için sarfettikleri efor beyinlerini canlı tutmaya yaramış.
- Farklı  ve alışmadığınız  bir şeyler yapın. Örneğin cep telefonunuzu her zaman tuttuğunuz elinizle değil de  diğer elinizle tutmayı deneyin ya da evinize giderken farklı bir yoldan gitmeyi deneyin. 
- Aslında belki de en önemlisi biraz dinlenin,ara  verin. Uzun süredir yaptığınız bir şey, üzerinde çalıştığınız bir iş sizi gereğinden fazla yormuş olabilir. Fiziken yorulmak demek ruhen ,zihnen de yorgun olmak demektir. Bunun için biraz ara verin, yavaşlayın, dinlenin. Bu sizi tazeleyip bir sonra yapacağınız ne varsa daha fazla enerji verecek ve beyninizi de olumlu yönde etkileyecektir. 
Güzel Bir Hikaye - Koşulsuz Sevgi
“Çölde Yolculuk Eden iki Arkadaş”

Çölde yolculuk eden iki arkadaş için bir hikâye anlatılır. Yolculuğun ilk aşamasında iki arkadaş tartışırlar biri ötekine bir tokat atar. Tokadı yiyenin canı çok yanar ama tek kelime etmez ve kum üzerine şu sözleri yazar:
“Bugün En İyi Arkadaşım Bana Bir Tokat Attı.”
Yıkanabilecekleri bir vahaya rastlayana dek yürümeyi sürdürürler. Tokadı yiyen yıkanırken bir batağa saplanır, boğulmak üzereyken arkadaşı tarafından kurtarılır. Boğulmak üzere olan arkadaş tam kurtulduktan sonra bir kaya parçası üzerine şu sözleri kazır: “Bugün En İyi Arkadaşım Benim Hayatımı Kurtardı.”
Tokadı vuran ve sonra arkadaşının hayatını kurtaran kişi ona şöyle der: Senin canını yaktığımda bunu kum üzerine yazdın ama şimdi kayaya kazıyorsun neden?
Öbür arkadaş ona şöyle cevap verir: “Biri bizi incittiğinde bunu kum üzerine yazmalıyız ki, bağışlama rüzgârı estiğinde onu silebilsin. Ama biri bize iyi bir şey yaparsa onu kayaya kazmalı ki, onu hiçbir rüzgâr yok etmesin.”
“İncinmelerimizi Kuma, Gördüğümüz İyilikleri Kayalara Kazmayı Öğrenin.”
“Dostluğun kolları, birbirimizi dünyanın bir ucundan bir ucuna kucaklayabilecek kadar uzundur.” 
Montaigne
Bu yazı toplam 514 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.