1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bilemediğimiz bir gebelik mi var?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bilemediğimiz bir gebelik mi var?

A+A-
Bizim şehrimizin pek çok sorunu, sıkıntısı, eksikliği var. Özellikle 2002’de ulusal, 2004’den itibaren hem ulusal, nem yerel bazda AKP’nin iktidara geldiği dönemde, bu kent çalışıp, ülke hazinesini beslerken; Türkiye gelişti, Türkiye’nin illeri modernleşti, biz yerimizde saymayı da bırakın, geriledik. 
Bunca dert, sıkıntı ve sorun içinde,  Kocaeli’nin en önemli, en acil sorununun “Elektrik sorunu” olduğu, 2014’den 2015’e geçerken açıkça ortaya çıkmıştır. Düşünün ki, kışın en soğuk günlerindesiniz. Evinizde, bir yılı geride bırakıp, yeni bir yıla ailece girmeye hazırlanıyorsunuz. Ama 30 Aralık günü akşamı elektriğiniz kesiliyor. “Gelir nasıl olsa” diyorsunuz..
Bir saat, üç saat, beş saat geçiyor. Elektrik yok, gelmiyor.. 
Üstelik, telefonla da hiçbir yere ulaşamıyor, elektrik kesintisi konusunda bilgi alamıyorsunuz. Vatandaş olarak sizi muhatap alan yok..
30 Aralık günü gecesi, karanlıkta yorgana sarılıp, yatıyorsunuz. 
31 Aralık oluyor.. Yine elektrik yok.. Gelip giden, haliniz nedir diye soran yok.. Sedaş’ın halka açık ihbar ve bilgi alma telefonlarını defalarca çeviriyorsunuz. Karşı tarafta telefon açıklıyor.. Bir tele sekreter bile çıkmıyor.. 
Türkiye, yılbaşı tatiline girmiş. Siz  elektriksizsiniz.. Yılbaşı gecesinin tamamı da karanlıkta geçiyor.
Ertesi gün.. 2015’in ilk günü..  İki gündür elektriksizsiniz. Yeni yılın ilk gününe de elektriksiz uyanıyorsunuz. 
Lütfen bu duruma düştüğünüzü düşünün. İşin en kötüsü de ne biliyor musunuz; sizin elektriklerinizin 3 günden beri kesik olduğunu, sizin bu nedenle perişan durumda bulunduğunuzu yetkililer biliyor mu?.. Bu sorunu çözmek için birileri bir yerlerde bir çaba gösteriyor mu?.. Bunu da bilmiyorsunuz.. 
Körfez’in köylerinden tutun; İzmit’in Akmeşe bölgesindeki köylere kadar çok geniş bir alan.. Karşı tarafta Başiskele-Kartepe ilçelerinde  çok sayıda köy.. 
Bu kentte on binlerce insan 2014’den 2015 yılına bu kabusu yaşayarak girdiler. 
………
İnsanlar Sedaş’ı aradı, ulaşamadı. Köy muhtarını, köydeki iktidar partisi temsilcisini dürtükledi. Onlar ne yapsın.. 30 Aralık günü akşamından itibaren belki binlerce kişi bu gazeteyi aradı.  Çaresizdi insanlar ve kimseye ulaşamıyorlardı. 
Sedaş, 1 Ocak günü öğlen saatlerinde yerel basın kuruluşlarına bir yazılı açıklama gönderdi. Son zamanlarda da moda bu oldu. Elektrik kesiliyor, kent bağırıyor, yerel basın feryat ediyor. Sedaş açıklama yapıyor:
“-Elektrik kesintisinin sorumlusu biz değiliz. TEİAŞ’ın trafosu patladı. Elektrik bu yüzden kesildi. Benim yapacağım bir şey yok”  diyorlar.
Son olayda da böyle yaptılar. TEİAŞ (Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. Bu Enerji Bakanlığı’na bağlı devlet kuruluşudur. Elektrik dağıtım şirketlerine enerjiyi verir) Karasu Trafosunda arıza olduğunu, bu nedenle elektriklerin geniş bir bölgede kesildiğini söylediler. Bence yalan.. Elektrik kesintisi yaşanan bölgelerin bir kısmında, gerçekten Karasu’daki trafoda meydana gelen arızanın etkisi olabilir. Ama ilimizdeki elektriksiz kalan pek çok köyde, lokal arızalar vardı. 1 Ocak günü kentin her yerinden feryat telefonları gazeteye gelince, bir ekibi o bölgelere gönderdim. Yerlerde sürünen elektrik tellerini gördüler. Dün sabah gazetenin şoförü anlatıyordu, “Akmeşe bölgesinde bir köye giriyorduk. Köyün dışındaki sokak lambaları gündüz yanıyordu. Ama köyde elektrik yoktu” dedi. Yani, arıza lokal.. 
Sedaş, bırakın arıza zamanında hemen müdahale etmeyi, vatandaşın telefonuna bile bakmıyor. 
……..
Pekiyi, bu kentin sahibi yok mu?.. Sağ olsun, Sayın Bakanımız yılın ilk günü seçim bölgesindeydi. Fikri Işık, bitmek üzere olan Valilik Sarayı’nı (ki bence çok abartılı bir yatırım olmuştur), yeni başlayan Kocaeli Devlet Hastanesi’nin inşaatını dolaşıp, denetliyor.  “2014’de çok iş yaptık. 2015 daha güzel olacak” diyor. Ama 2015’in ilk günü, bu şehrin önemli bir bölümünde üç günden beri elektrik yok. Işık’ın hiç değilse dün feryatları duyup, Sedaş yetkililerini  hizaya getirmesini de önemli bir gelişme olarak görüyorum.
Keşke Sayın Bakan, yılın ilk günü,  üç gündür elektriksiz olan köylere gitseydi. Oradaki vatandaşın halini görseydi. O insanların gözünün içine bakıp, “2014’de çok iş yapıldı. 2015’de çok daha güzel olacak” diyebilseydi. 
AKP milletvekilleri hala Sedaş’ı savunuyorlar. Belediye başkanlarından çıt çıkmıyor. İnsanların organize olarak elektrik faturalarını ödemediği Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde iki saat elektrik kesilince, elektrik şirketlerinin binalarına taşla, molotofla saldırıyorlar. 
Benim garip Akmeşelim, 5 yıldır İzgaz’dan doğalgaz şebekesi bekliyor. 
Ama 2015’e, Sedaş’ın elektriğinden mahrum giriyor. 
Kimse, Sedaş’a bir şey söylemiyor. İki yıl kadar önce, Gaziantep’te iki gün üst üste birkaç saat elektrik kesilmişti. O dönem Gaziantep Milletvekili ve Bakan olan, 30 Mart’ta Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Fatma Şahin, seçim bölgesine gitmiş, “Bu elektrik sorunu çözülmezse, binasını elektrik şirketinin başına yıkarım” demişti. 
Bizim buralar yıkılıyor ağalar… Sedaş, bu şehri, bu şehrin insanlarını hiç umursamıyor. Üç gün boyunca elektrik kesik. Sedaş tatilde. Bırakın arızayı onarmak için çaba harcamayı,  vatandaşın telefonunu açıp, “Özür dileriz. Sıkıntınızı biliyoruz. Arızayı onarmak için elimizden geleni yapıyoruz” demeye bile tenezzül etmiyor. 
Merak ediyorum, Sedaş’a bir gebeliğimiz mi var. Bunlar, bu şehri umursamıyor.  Sadece, faturaları tahsil ederken aslan kesiliyorlar. İki gün faturasını geciktiren vatandaşın elektriğini, hiç mazeret dinlemeden kesiyorlar. Ama üç gün elektriksiz kalan vatandaşın telefonunu bile açmıyorlar. Bu şehir, bu kafayla ne kadar gider. 
Bu şehrin elektriği yoksa,100 milyon’luk Valilik Sarayı olmuş, vatandaşa ne fayda?
Bu yazı toplam 932 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
5 Yorum