1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Bilgi ekonomisine öncü kent Kocaeli''
"Bilgi ekonomisine öncü kent Kocaeli''

"Bilgi ekonomisine öncü kent Kocaeli''

Kocaeli Barosu ve Kocaeli Sanayi Odası’nın (KSO) ortak düzenlediği İstanbul Tahkim Merkezi ile Uyuşmazlıkların Çözümü Semineri bugün gerçekleştirildi. 

A+A-

KSO Meclis salonunda gerçekleştirilen seminere Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Baro Başkanı Sertif Gökçe, KSO Başkan Yardımcısı Çınar Ulusoy, İstanbul Tahkim Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı,  İstanbul Tahkim Merkezi Milli Divan Üyesi Doç. Dr. Emine Gökyayla, sanayi odası üyeleri ile birlikte baro üyesi avukatlar katıldı. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Ankara’da gerçekleştirilen Sanayi ve Ticaret Odaları Konseyine katıldığı için seminere katılamadı. 
 

BİZLER İÇİN BİR FIRSAT
Seminerde açılış konuşması yapan Kocaeli Sanayi Odası Başkan yardımcısı Çınar Ulusoy, “Biliyorsunuz Tahkim; taraflar arasındaki hukuki ihtilafların, mahkemeye gitmeden, tarafların önceden belirleyebildiği hakemlerle çözümlendiği bir süreç. 24 Kasım 2014 tarih ve 29190 sayılı Resmi Gazete’de İstanbul Tahkim Merkezi Kanunu yayınlandı. Bu bakımdan Kanunla görev ve sorumlulukları belirlenen İstanbul Tahkim Merkezinin, bizler için bir fırsat olduğunu düşünüyorum. İstanbul Tahkim Merkezi, gerek Türkiye'deki gerekse yurtdışındaki ticari aktörler arasındaki uyuşmazlıkların kurumsal tahkim yoluyla bağlayıcı, nihai ve icra edilebilir olarak çözümlenmesi için yargılama hizmeti sunuyor. Hem yargının hem de iş dünyasının yükünü hafifleteceği kesin olan bu müesseseleri iş dünyasına tavsiye ediyorum” dedi.

bnn.jpg

ARABULUCULUK VE TAHKİM MERKEZİ ÖNEMLİ
KSO Başkan Yardımcısı Çınar Ulusoy’un ardından konuşma yapan Kocaeli Barosu Başkanı Sertif Gökçe, “Bugün burada tahkim konusunu uzmanlarıyla birlikte işleyeceğiz. Bu davaları ne kadar hakim sayılarını arttırsanız da çözmeniz mümkün değil. Bu sorunu çözen ülkeler var. Bunu önleyici hukuk sistemiyle hallediyorlar. Uyuşmazlık ortaya çıktıktan sonra alternatif yollarla çözülüyor sorunlar. Hukuk davalarında arabuluculuk ve tahkim merkezi oldukça önemlidir. İstanbul Tahkim Merkezi’nin çok büyük bir önemi var bu noktada. Onları destekliyoruz. Herkesin iş alanında da fikirler yürütebileceği bir seminer bu. Umarım faydalı bir seminer olur” ifadelerini kullandı. 

go1.jpg

BİLGİ EKONOMİSİNE ÖNCÜ KENT KOCAELİ
Programda kısa süre kalan Vali Hasan Basri Güzeloğlu ise, “Kocaeli imalat sanayisinin yüzde 20’sini karşılayan büyük bir kent. Bilgi ekonomisinde katma değeri yüksek ürün üretiminde öncü bir kenttir. Bilişim teknolojisi üretimi ağırlıklı dönüşümde 3 Tekno Parkı, 13 sanayi bölgesi, çözüm merkezleri ve bilişim vadisiyle bu misyonu üstlenmiştir. En önemli kavram bilimsel bilgi.  Bunun anlaşmazlıklar temelinde bir yansımaları da olacaktır. Tahkim köken olarak hakeme dayalı eski bir yöntemdir. Bunun kurumsallaşması yeniçağların bir sonucu. Tahkim kavramının gereklilikleri çok açık. Tarafların uzlaştığı bir hakem heyeti ile çözüm öngörebilmek. Gelişen bir alan. Her iki tarafı bir mutabakat zemini üzerinde gelişmesi önemlidir” dedi. 

Vildan KEKEÇ
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.