1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bilinmeyen Numaralar bu kadar çok mu kazanıyor?
Bilinmeyen Numaralar bu kadar çok mu kazanıyor?

Bilinmeyen Numaralar bu kadar çok mu kazanıyor?

Teknoloji geliştikçe yaşamın kolaylaştığı düşünülüyor. Bu, kısmen doğru olabilir. Ama eskiden daha basit yaşıyor ve bence daha mutlu oluyorduk. Eskiden her şey para değildi. Hizmetlerin büyük

A+A-

Teknoloji geliştikçe yaşamın kolaylaştığı düşünülüyor. Bu, kısmen doğru olabilir. Ama eskiden daha basit yaşıyor ve bence daha mutlu oluyorduk. Eskiden her şey para değildi. Hizmetlerin büyük bölümü ücretsizdi.

Örneğin eskiden sadece PTT vardı. Telefona yazılır, aylarca, yıllarca sıra beklerdiniz. O& dönemin ünlü tabiriyle “Kutu” bulununca gelip telefonu bağlarlardı. “Kutu yok” mazeretli dönemde bir yolunu bulup kutusuna telefon bağlatanlara bir de telefon rehberi verilirdi. Sarı sayfaları olan kalın bir kitap. Telefon numaraları, kime ait olduğu ve hatta adresi bu defterde yer alırdı. Her yıl telefon rehberi yenilenirdi. Telefon rehberiniz yoksa 118 Bilinmeyen Numaralar servisini arayıp, istediğiniz telefonu öğrenirdiniz. Bu aramalar da ücretsizdi.

Zaman hızla değişti. PTT’nin “T”si Türk Telekom oldu ve satıldı. Cep telefonu icat oldu, GSM numaraları da satıldı. Şimdi her şey para oldu. 118 Bilinmeyen Numaralar servisi de parayla. Televizyon reklamları gırla gidiyor. Çok merak ediyorum, telefon operatörleri milyonlarca liralık reklam veriyorlar da, bu işten çok para mı kazanıyorlar? Numarayı bilmiyorsan, zaten senin için önemli değildir.

Türkiye son aylarda bilinmeyen numaraları öğrenmenin yanında, nöbetçi eczanenin hangisi olduğunu, musluk tamircisinin, elektrikçinin telefon numaralarının ne olduğunu, hangi sinemada hangi filmin oynadığını, vapur, tren tarifesini öğrenme hizmeti veren telefon numaraları ile tanıştı.

Hepsi 118’le başlayan 5 rakamlı bu telefon operatörleri, kendilerini herhangi bir nedenle arayan abonelere hizmet vererek para kazanıyorlar. Hangi operatör daha çok aranırsa, o kadar para kazanıyor.

Bu telefonla bilgilendirme hizmeti, Türkiye’de yeni. Ama Avrupa’da, ABD’de yıllardır var olan, insanların eskisi gibi kalın telefon rehberlerine ihtiyacını ortadan kaldıran bir sistem.

Türkiye’de de büyük rekabetle olay başladı.  (118 18) çıktı, (118 10) çıktı.. Hepsi, hareketli neşeli reklamlarla kendilerini duyurup, müşteri çekmeyi hedefledi.

En son (118 33) çıktı.  Bu operatörün televizyon reklamları, diğerlerinden daha ilginçti. (118 18) hattını neşeli müzik eşliğinde tuhaf bir dansla duyuran kişinin efemine hareketleri dikkat çekti. Toplum, hemen teşhisini koydu: 118 18 reklamındaki kişinin eşcinsel olduğu söylentisi yayıldı.

Bu söylenti, reklama negatif göstermeye yönelikti. Yazılı basında haberler çıktı. 118 18 hattının yöneticileri de yeni reklamlarda eşcinsel olduğu öne sürülen erkğin yanına, bir de güzel sarışın kadın koyma gereğini hissettiler

Söz konusu reklamlarda efemine stili ile dans eden kişinin, müzisyen Burçin Bildik olduğu ve normal bir erkek olduğu ortaya çıktı.

Bir reklamın etkisi, çok konuşulmasına bağlıdır. 118 33 de bunu başardı. Kendisinden önce kurulmuş bütün rakiplerinin de önüne geçti. Sanırım en çok hatırda kalan Bilinmeyen Numaralar hattı da (118 33) oldu.

Bilinmeyen Numaraları aramanın kaç para olduğunu merak edenler olabilir.

1 Nisan 2011 tarihinden geçerli olmak üzere 'bilinmeyen numaralar servis ücreti' dakika başına en fazla 1. 25 lira... Hangi 118'li hattı arıyorsanız onun tarifesi geçerli. Sabit hatlardan yapılan aramaların dakikası 68 kuruş - 1. 11 lira arasında değişiyor. 3 gsm operatöründen yapılan aramalarda ise dakikası 1. 17 - 1. 25 lira arasında...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.