1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bilişim Vadisi’nden kapsamlı açıklama
Bilişim Vadisi’nden kapsamlı açıklama

Bilişim Vadisi’nden kapsamlı açıklama

Gebze bölgesinde yapımı gündemde olan Bilişim Vadisi’nin üst yapı ihalesiyle ilgili olarak son günlerde ilimizdeki bir gazetede çıkan haber ve iddialar üzerine Bilişim Vadisi Genel Müdürü Hüseyin Yolaç, kapsamlı bir açıklama yaptı.

A+A-
Yolaç, ihaleye 17 büyük firmanın davet edildiğini, bunlardan 10’unun ihale dosyası aldığını, 4 firmanın teşekkür mektubu verdiğini, 6 firmanın da teklif sunduğunu açıkladı. Yolaç, ihale sürecinin devam ettiğini,  21 Nisan’da revize tekliflerin alınacağını, ihale sürecinin tamamen şeffaf biçimde yürütüldüğünü belirtti  “Şirketimiz bahse konu mesnetsiz haberlerin sorumluları hakkında hukuki haklarını kullanacaktır” dedi. 
Bilişim Vadisi Genel Müdürü Hüseyin Yolaç’ın açıklaması şöyle;

Son günlerde bazı basın yayın organlarında şirketimizle ilgili olarak yer alan gerçeğe aykırı haberler nedeniyle kamuoyunu proje hakkında bilgilendirme gereği hasıl olmuştur. 

Muallimköy Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş. altyapısı güçlü yenilikçi ve teknoloji tabanlı kalkınma ve büyümenin benimsendiği yeni bir düşünce ve felsefenin Türkiye’deki en önemli temsilcisi olarak yola çıkmıştır. Bilişim Vadisi’nin ruhunu oluşturacak olan toplumdaki üretken ve yaratıcı tüm insanlar, özellikle zeki ve başarılı öğrenciler, üretken bilim insanları, girişimciler, yatırımcılar, araştırmacılar, danışman-mentörler, teknisyenler ve diğer profesyoneller ile birlikte “Türkiye’nin İnovasyon ve Teknoloji Tabanlı Büyümedeki Yeni Merkezi’nin kuruluş süreci yürütülmektedir. 
Bilişim Vadisi, bilişim ve iletişim teknolojileri alanındaki küresel ve yerel inovasyon ve teknoloji transfer merkezleri, üniversiteler, araştırma enstitüleri, uluslararası ve ulusal yatırımcılar ve fonlar, konunun muhatabı tüm sivil toplum örgütleri, özel sektör ve devletin tüm kamusal alanı ile işbirliği yapacak ve proje bazlı müşterek çalışmalar geliştirerek teknoloji tabanlı kalkınmaya önderlik etmek için yapılanmaktadır. Bilişim Vadisi’nde yapılan hızlı çalışmalarla hayat en kısa zamanda başlayacak ve vadi Türkiye’nin en önemli inovasyon ve Ar-Ge merkezlerinden biri olacaktır. Proje Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin vizyon projelerinden birisidir. Katma değeri yüksek bilişim teknolojisine geçişin amaçlandığı, üniversite-sanayi işbirliğiyle değer yaratacak ulusal ve uluslararası bir projedir. 
Bu dev proje, genç girişimcilerimizle ‘start up’ ve ‘spin off’ yeni küçük işletmelerin doğmasının ve büyümesinin önünü açacaktır. Bu dev proje, genç girişimcilerimizle birlikte ‘start up’ ve ‘spin off’ yeni küçük işletmelerin doğmasının ve büyümesinin önünü açacaktır. Bilişim Vadisi’nde inovasyonun gelişimi için bilgi temelli rekabet eden yeni nesil girişimciler yetiştirilecektir. Ülkemizin inovasyon ve büyüme sürecinde büyük payı olacak tüm aktörlerin pratik ve sonuç odaklı, rekabet öncesi işbirliği yapabilecekleri en önemli adres hiç kuşkusuzki Türkiye’nin Bilişim Vadisi olacaktır. Bilişim Vadisi, kuluçka, uluslararası inovasyon ve teknoloji transfer merkezleri, test ve prototip atölyeleri gibi yüksek katma değer üretecek birçok tesisle donatılacaktır. Bilişim Vadisi, yakın gelecekte sadece Türkiye’nin değil, global ölçekte bölgedeki en önemli inovasyon ve Ar-Ge merkezlerinden birisi olacaktır.
 Daha önce başlatılan projenin altyapı çalışmaları hızlı bir şekilde devam etmektedir. Muallim Köy Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş. İdari Bina ve Kuluçka Merkezi binaları inşaatı yapım işiyle ilgili olarak Türkiye çapında ve uluslararası tecrübeleri olan ekte sunulan 17 şirkete davetiye gönderilmiş, bu şirketlerden 10 tanesi ihale dosyasını almış, bunlardan 4 firma teşekkür mektubu göndermiş, 6 firma ihalemize teklif vermiştir. İhale süreci ihale şartnamesi çerçevesinde yürütülmekte ve 21.04.2015 tarihinde revize teklifler alınacak olup hali hazırda ihale süreci devam etmektedir. İhale süreci açık, şeffaf ve eşitlik ilkeleri çerçevesinde titizlikle yürütülmektedir. 
Hal böyleyken şirketimiz ve yürütülen proje ile ilgili olarak son günlerde gazetecilik etiği ve gazeteciliğin temel ilkeleri çiğnenerek hiçbir araştırma yapılmadan masa başında hazırlanmış bir kısım haberler yayınlanmıştır. 
Tamamen maksatlı ve ön yargılı, kamuoyunu yanıltmayı amaçlayan bu haberlerin yürütülmekte olan bir ihale sürecine müdahale niteliği taşıması sebebiyle suç teşkil etmesinin yanısıra başta şirketimiz olmak üzere projeye katkı sunmayı hedefleyen her biri ulusal ve uluslararası saygınlığa sahip ihale isteklilerinin de haklarını ihlal ettiği çok açıktır. Bu sebeple şirketimiz bahse konu mesnetsiz haberlerin sorumluları hakkında hukuki ve cezai müracaat haklarını kullanma kararı almıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Hüseyin YOLAÇ

Bilişim Vadisi Genel Müdürü

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.