1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bin yıllık kalkınma raporu
Bin yıllık kalkınma raporu

Bin yıllık kalkınma raporu

Birleşmiş Milletler Bin Yıl Kalkınma Hedefleri Kocaeli İl Raporu değerlendirme toplantısı, dün Seka Park içinde bulunan Seka Park Otel’de gerçekleşti. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sek

A+A-

Birleşmiş Milletler Bin Yıl Kalkınma Hedefleri Kocaeli İl Raporu değerlendirme toplantısı, dün Seka Park içinde bulunan Seka Park Otel’de gerçekleşti. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Erkan Ayan, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Sedat Yücel, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Uzmanı Çağatay Gökgöz ve ilgili kurumların temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda raporlar konuşuldu.

Çalışmalar sürüyor

Hazırlanan raporun Mart ayı içerisinde kitap haline getirileceğini ve bu uygulamanın Türkiye’de ilk kez Kocaeli’de gerçekleştiğini söyleyen Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Yücel, “Bin Yılın Kalkınma Hedefleri ilk olarak Birleşmiş Milletler tarafından 8 önemli konu başlığı ile açıklandı. Başbakanımız Erdoğan 2005 yılında yaptığı açıklamada 2015 yılına kadar 8 konu başlığını içeren bir proje oluşturulacağını açıkladı ve hükümet programına yerleştirdi. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın uzman desteği ile ilimizdeki ilgili kurum ve kuruluşlarda var olan çalışmaları toparlayan bir rapor hazırlandı. Çalışmalar sürüyor” dedi.

Maksimum yarar

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Erkan Ayan ise Bin Yılın Kalkınma Hedeflerinin Türkiye’de Dünya Planlama Teşkilatı tarafından yürütüldüğünü söyleyerek, “Kocaeli’deki çalışmalara teknik destek veriyoruz. 2010 yılında 97 projeye destek verdik. Projeler arasında en nitelikli olanı Bin Yılın Kalkınma Hedefleri adlı raporun hazırlanarak kitap haline getirilmesi. Kurumların Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’ndan maksimum yararlanmasını önemsiyoruz” diye konuştu.

Yoksul Kocaeli

KOÜ adına toplantıya katılan Prof. Dr. Şükrü Hatun raporun bazı maddelerinin üniversiteyi de yakından ilgilendirdiğini söyleyerek:”KOÜ yalnızca kendi görevlerini yapmanın yanı sıra bazı misyonlar üstlenmek için çaba sarf ediyor. Kocaeli yoksulluk açısından şanslı. Ancak bazı bölgeler ciddi manada yoksul. Bu raporu bir süre sonra il bazında somutlamak, derinleştirmek ve zenginleştirmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

Genel hava olumlu

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Uzmanı Çağatay Gökgöz ise “Rapor BM tarafından belirlenen amaç hedef ve gösterge setinin il bazında araştırılmasını içermektedir. Resmi göstergeye birebir ulaşılamadığı durumda, eş değer göstergelere yer verilmiştir. Kocaeli geneline baktığımızda yüzde 80 olumlu bir hava sezinlenmektedir. Tek sorun kadın milletvekili sayısının az olması olarak belirlenmiştir” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.