1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. BİNA KAPI GİRİŞLERİNDE SİGARA İÇMEYİN
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

BİNA KAPI GİRİŞLERİNDE SİGARA İÇMEYİN

A+A-

Herkesin dikkatini çekmiştir veya kendisi yapıyordur. Kapı önlerinde sigara içilmesi içmeyenleri rahatsız eden bir durum.
Sigara içenler kapalı alanlarda yasak olduğu için binalarda kapı önlerine çıkarak sigaralarını içiyorlar.
Bu sağlık kuruluşlarında da aynı, okullarda da kamu veya özel kuruluşlarda da, yiyecek ile ilgili işletmelerde de. Bir binaya girerken kapıda sigara içenlerin görüntüsü zaten  kurum ile ilgili kötü bir algı oluşturuyor. Üstüne bir de duman içinden geçerek, duman soluyarak binaya giriş yapıyorsunuz. Kapı önüne atılmış izmaritler ise bu kötü görüntünün bonusu.
Bina girişlerinde sigara içenler;
1- Kötü bir görüntü oluşturduklarının farkında mı?
2- Binaya girenler onların içtiği sigara dumanıyla karşılanıyorlar, bu karşılamadan mutlu mu oluyorlar?
3- İçtikleri sigara dumanının bina içine girdiğini fark etmiyorlar mı? Bazı binalarda bina önünde içilen sigaranın kokusu içeriye olduğu gibi giriyor ve bina sigara kokuyor.
4- Sigara içenler içmeyenlere göre kendilerini üstün mü görüyorlar da kuralları uygulamıyorlar?
5- Etrafa saygısız bunca insan nerede ve nasıl yetişiyor, nerede eğitim alıyor?
6- Sigara içenler içmeyenleri rahatsız etmek için özel bir eğitim mi alıyorlar?
7- Sigara içenler dumanın nereye gittiğini, çevreyi rahatsız edebileceğini anlayamayacak kadar duyarsız,  eğitimsiz, saygısız ve aymazlık içinde mi?
Sigara içenlerin sağlıksız ve iradesiz  olarak görüldüğü bu dönemde bu kadar fütursuzluk nereden geliyor merak etmekteyim.
Ayrıca bu fütursuzluk kapalı alanlarda  da devam ediyor ve yasak olmasına rağmen hiç kimseye, uyarılara aldırmadan rahatça, hiç çekinmeden  sigara içenler var.
Yani durum bu kadar vahim. Sigaranın maddi ve sağlık kayıpları ise herkesçe biliniyor. Devlet konuyla ilgili olarak  gerekeni yapıyor. 10 sene sonra sigara kaynaklı hastalıkların tedavi masraflarını ödemez ise buna şaşırmayacağım ve destekleyeceğim.
Sigarayı içmek isteyen sigaranın bütün olumsuzluklarına rağmen içsin elbette, herkesin bireysel tercihi ama kamusal alanlarda, ortak kullanım alanlarında  başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde içsin. Evinde, şahsına ait ofiste istediği gibi içsin, ama başka insanların bulunduğu alanlarda o insanları düşünmek zorunda. Sigara içenler, içmeyenler tarafından uyarıldığında, kurallar hatırlatıldığında  da bozulmayacak, dikkat etmeyi öğrenecek.
Toplu halde yaşamanın bir çok kuralı var. Kurallardan biri de sigara içenlerin içmeyenleri rahatsız etmemeleri, saygı göstermeleri, bina giriş kapılarındaki sigara içme durumu da konuya dahil.

Sözün özü; Sigara içenlerden dikkat ve saygı bekleniyor. Sigara içmeyenleri rahatsız etmeyiniz.
 

Bu yazı toplam 2374 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.