1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Biodizel’de işbirliği sürecek
Biodizel’de işbirliği sürecek

Biodizel’de işbirliği sürecek

İzmit Belediyesi ile Kocaeli Üniversitesi’nin atık yağlardan biodizel yakıt üretmek için yaptığı işbirliği protokolü iki yıl daha uzatıldı. İki yıl önce atık sıvı yağların toplanarak geri

A+A-

İzmit Belediyesi ile Kocaeli Üniversitesi’nin atık yağlardan biodizel yakıt üretmek için yaptığı işbirliği protokolü iki yıl daha uzatıldı. İki yıl  önce atık sıvı yağların toplanarak geri dönüşümü sayesinde üniversitenin biodizel üretim laboratuarında elde edilen yakıt, araçlarda kullanılarak ekonomiye ciddi katkılar  sağlamıştı. Kocaeli Üniversitesi Senato Toplantı Salonu’nda yeniden bir araya gelen taraflar işbirliğinin ikinci etabı için, 2 yıl daha işbirliği protokolü düzenleyerek altına imza koydular. Törene İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arif Demir, Teknik Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Çanakçı, İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Öztürk ve belediyenin geri dönüşüm çalışmalarını yürüten ekibin başı olarak Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Havva Açıkgöz katıldı.

Hayvansal yağlar da geri dönüşecek

İki yıl önceki iş birliği kapsamında, Belediyenin Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri bitkisel atık yağları toplayarak üniversitenin  biodizel üretim laboratuarına teslim ediyorlardı. Anca, projenin ikinci etabı sadece bitkisel değil hayvansal yağların atıklarını da kapsıyor. Törende çalışmalarla ilgili bilgi veren Teknik Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Çanakçı; “ Başarılı bir 2 yıllık sürecin ardından şimdi çalışmayı biraz daha genişleterek hayvansal atık yağlara kadar getirdik. Yakıt üretiminde bundan sonra bitkisel olduğu kadar hayvansal yağlardan da yararlanabileceğiz” dedi.

Doktora tezi olacak

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu da, önceler üniversitelerin ders anlatan kendi olanaklarıyla geçinen ve diploma dağıtan kurumlar olduğunu hatırlatarak; “Ama günümüzde ‘3. kuşak üniversiteler kavramı’ adı altında üniversitelerimiz de değişiyor. Teorik çalışmaları pratik uygulamalarla bir sanayiye dönüştürme hedefi ve dönemi üniversitelerde hızla yayılıyor. Akademisyenlerimiz biodizel ile ilgili bu çalışmaları artık uluslar arası platforma taşıyacaklar. Bu konu doktora tezi olarak da değerlendirilecek. İzmit Belediyesi ile yaptığımız işbirliğinden üniversite camiası olarak bizler de mutluluk duyuyoruz” dedi.

Ayda 10 ton yağ toplanıyor

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan da protokol imza törenindeki konuşmasında çarpıcı rakamlara yer verdi. İzmit’in geri döşüm konusunda ülke ölçeğinde çok ilerilerde olduğunu belirten Doğan; “ Bu anlamda bir çok ödül aldık. Mütevazi davranmaya çalışıyoruz ancak, pek çok knet ve ilçe belediyesi geri dönüşüm çalışmalarında bizi emsal alıyorlar. Ayda 10 ton atık sıvı yağ toplanıyor. Şimdi buna hayvansal atık yağlar da eklenecek.  Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekiplerimiz 2 yılda okullardaki 30 bin öğrenciye ulaşarak bu konuda ders verdiler. Günümüzün belediye anlayışında da artık yol, kanal, su hizmetleri dışında, bilimin etkisinden ve gücünden yararlanan hizmetlere de öncelik verilmeye başlandı. İzmit Belediyesi bu anlamda üzerine düşeni yapıyor ve üniversite ile işbirliğine de büyük önem veriyor” şeklinde konuştu. Protokolü İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu ve Teknik Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Çanakçı imzalayarak kurumlar arasındaki işbirliğini iki yıl daha uzattı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.