1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. Bir araya gelmezlerse Erenkaya’ya hayırlı olsun
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir araya gelmezlerse Erenkaya’ya hayırlı olsun

A+A-

Asıl Gebze kongresinden sonra konuşuruz, demiştik.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde Gebze kongresini dört rakibini geride bırakan Gökhan Orhan kazandı. Gökhan Orhan genç ve örgütçü bir isim. Değişim sürecinin CHP’de devam ettiğinin de göstergesi.

***

İlçeler düzeyinde değişimi yakalayan CHP, il başkanlığı noktasında ne yapacak?

Biliyorsunuz çok isim geçti, il başkanlığı için;

-Harun Yıldızlı

-Selman Yıldırım,

-Fahri Örengül,

-Hikmet Erenkaya

-Sertif Gökçe

-Bozkurt Uslu,

-Mehmet Ümit Küçükkaya…

***

Delege seçimleri ve ilçe kongreleri noktasında ise bence üç isim fark yarattı.

Hikmet Erenkaya, Harun Yıldızlı ve Selman Yıldırım…

Gelin bu üç ismi masaya yatıralım.

Bir- Hikmet Erenkaya:

Erenkaya saygın bir siyasi aktör. Uzun yıllar Saraybahçe ve İzmit Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptı. Sonrasında milletvekilliği görevinde bulundu. Her dönem kendisine sadık kalmış sağlam bir ekibi var. Siyaseten parti içine odaklı bir bakış ile yıllardır da aktif olarak politika yapıyor. Son delege seçimlerinde Yıldırım ekibinin boşalttığı alanı çok iyi doldurdu ve öne çıktı. Hakan Çakar’dan istediği desteği bulamasa da, Kandıra gibi bazı ilçelerde doğru aday desteklemese de Erenkaya başarılı bir süreç geçirdi. Ve en sonunda genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesi, arkasına aldığı rüzgarı artırdı.

Artıları böyle, ama eksilerine de bakmak lazım. Görüntü o ki vekiller ile uyumlu olması mümkün değil. Fatma Kaplan Hürriyet’in ilk tercihi de Erenkaya olmaz gibi görünüyor.

Üstelik genel merkezin genç ve değişimi simgeleme isteklerine de uymuyor. Ekibinin kazanmaya yetecek oyu bulması için ittifak geliştirme kabiliyeti önemli ama çok birbirine bağlı o ekibin başka gruplarla ortaklaşması da kolay değil.

İki- Harun Yıldızlı:

Yıldızlı’nın en büyük artısı genel merkezin kriterlerine uyuyor olması. Genç ve değişime öncülük edebilir. Köklü ve siyasi bir aileden geliyor. Ekonomik olarak güçlü bir isim. Son dönemde örgüt içinde aldığı görev ve sorumluluklar konusunda hep başarılı oldu. Sert ama uyumlu bir isim. Kuşkusuz vekillerin açık desteğini alıyor. –Sadece hissiyatımı söylüyorum- Fatma Hanım’ın da ilk tercihi olur. Yıldızlı olursa CHP süreci sıkıntısız atlatmış olur. Böylelikle parti dışındaki siyasi konulara ve kente odaklanması CHP’nin daha kolay olacaktır.

Gelelim eksilerine… Adı çok erken zikredildi. Kampanya dönemlerinin maratona dönüşmesi büyük sorun çıkarıyor. Ayrıca delege seçimlerinde en alt noktalarda bile taraf olup mücadele etti. Her ne kadar Cengiz Sarıbay, “kimseye desteğim yok” ve “birden fazla aday çıkıp yarışmalı” dese de uyumlu çalışmaları nedeniyle “Sarıbay’ın adayı” eleştirisine maruz kalıyor. Değişim beklentisi içindeki taban için bu bir el freni…

Medya ilişkilerinde zayıf kaldı, kendini anlatmakta zorlandı. Son dönemde biraz bunu kırmaya çalışıyor.

Değişimi temsil edebilir ama kendisi değişmeye çok müsait bir isim değil.

Toparlamak gerekirse handikaplarını hallederse en güçlü aday olabilir.

Üç- Selman Yıldırım:

Yıldırım, Hikmet Erenkaya- Sefa Sirmen kutuplaşması içinden partiyi çekip çıkaran ekibin lokomotif ismiydi. Kim isterse yardımına koşmuştur. Ve bir dönem CHP siyasetini sürükleyen fikirler ondan çıktı. İzmit Belediye Başkan Adaylığının kapısından döndü. Ekonomik krizin vurduğu iş adamlarından biri oldu. Ama Yıldırım bir süre önce ekonomik anlamda kendini düzeltti. İşlerini büyük ölçüde rayına soktu ve kısa bir süre içinde de çok daha iyi bir hale geleceği görülüyor. Siyasete de daha çok zaman ayırmaya başladı. Ekibini büyük ölçüde topladı. Ve başka gruplarla da ittifak etmeye çok yatkın bir duruşu var. Her şeye rağmen delege seçimleri ve ilçe kongrelerinde başarılı oldu. Potansiyeli var. Gençler kategorisinde değerlendirilmeli.

Eksiklerine gelince resmen adayım demedi, Erenkaya ve Yıldızlı görünür olarak adayken Yıldırım daha çok gölge siyaseti yaptı. Değişim isteyenler, onun bir dönem gücünü yerini aldığı Sirmen ve Erenkaya ile aynı potaya atabiliyor.

***

Benim penceremden CHP’de durum böyle görünüyor. Fahri Örengül iyi ve güçlü bir isim ama delege ağırlığı oluşmadı. Ancak Erenkaya aday olmak istemezse o ekibin gücünü arkasına alabilir. Erenkaya ekibi Sertif Gökçe’yi de öyle bir durumda öne itebilir. Bozkurt Uslu ise CHP’de kutuplaşma çoğaldığında birleştirici bir abi ihtiyacı güçlenirse konuşulacaktır.

Beri tarafta ise delege gücü öyle ya da böyle Harun Yıldızlı ile Selman Yıldırım arasında paylaşılır. Bu durum ise Hikmet Erenkaya’nın seçimi alması anlamına gelir. Eğer Yıldızlı ve Yıldırım’ın adaylığı konusunda destek vermek isteyenler adaylarını teke düşürmezse ben Hikmet Erenkaya’ya hayırlı olsun derim. Eğer bu cenahta uzlaşma mümkün olmaz ise birleştirici isim olarak Sertif Gökçe’nin adı da öne çıkabilir.

Kısa bir süre sonra CHP’nin yeni ilçe başkanları birlikte istişare edecek oradan ne çıkacağı da önemli. Sanırım o tarihten sonra bu tartışmaları daha da net yapacağız.

Bu yazı toplam 4167 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum