1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bir ay tatildeyim
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir ay tatildeyim

A+A-
Değerli okurlar.. Kendi adıma önemli bir karar aldım ve bugün bunu bütün samimiyetimle sizlerle paylaşmak istiyorum. Ben, bugünden itibaren 2 Kasım’a kadar tatile çıkıyorum. 
……….
Genel manada yaptığım bu işten çok yoruldum. Ama 7 Haziran seçimleri öncesinde, yorulmanın da ötesinde yaptığım bu işte artık benim gibilerin devrinin kapandığını iyice anladım. Bir daha seçimlerin 2019’da yapılacağını tahmin ediyor, bu nedenle işime devam ediyordum. Ama Türkiye’nin önüne koalisyon fırsatı çıkmasına rağmen, erken seçimde diretildi. 1 Kasım’da yapılacak seçim öncesinde ortamın çok daha fazla gerileceğini, bu gerilimden de en çok gazetecilerin, medyanın etkileneceğini öngörebiliyorum. 
Beni tanıyorsunuz, yıllardır bu kentte gazetecilik yapıyorum. Siz güvendiniz, inandınız, zirveye çıktık. Elbette sizin güveninizi kazanmak, zirveye çıkmak kolay değildi. 
Ben, şantajcı, tehditçi, sansasyon peşinde koşan, haberleri çarptırıp abartarak gazete satmaya çalışan türden gazetecilik yapamam. Gazeteciliğin eleştiren, kıran-döken tarzını değil, sakinleştirici, okurları rahatlatacak, kardeşlikten, dostluktan yana tavır koyarım. 
Ben, her gün ülkeyi ya da kenti yönetenleri eleştiren, yerden yere vuran, yapılan, onlara hakaretler yağdırıp, yapılan hiçbir iyi ve güzel işi görmezlikten gören türden gazetecilik yapamam. Benim yaptığım gazete bir Sözcü olamaz. 
Aynı şekilde, her gün siyasi güç, iktidar sahiplerine yalakalık yapan, her gün onların ağzından çıkan sözleri manşete atan, iktidar adına tetikçilik yapan yandaş gazetecilik türünün örneklerini de hazırlayamam. Ben, Sabah, Akşam, Yeni Şafak Star türü gazete yapamam. 
Biz babadan öyle gördük. İyiye iyi, kötüye kötü deriz. İnsanların özel hayatına girmez, gazeteciliği hava olsun, birileri korksun diye yapmayız. Ama bu nedenle söylüyorum, günümüzde bizim devrimiz kapandı.
……….
Gazetenin şirketini Haldız Grup’a devrettik. Onların siyasi görüşü belli, benim siyasi görüşüm belli. Bütün samimiyetimle söylüyorum, aradan 2 yıl süre geçti. Bir tek gün, bir tek yazıma, gazetedeki bir tek habere bir şey söylemediler. Aramızda en küçük bir siyasi tartışma, geçmedi. Bir yerel, bir genel seçim geçirdik. Gazetenin patronlarından “Şunu yazın” ya da “Bunu yazmayın”  türünden bir telkin bile almadım. Bana karşı büyük bir saygı ve güven duyuyorlar. Ama ben, 1 Kasım seçimlerine gidilirken her şeyin böyle gitmeyebileceği endişesi taşıyorum. Zaten yorgunum. Heyecanımı kaybediyorum. 
Gazetenin imtiyaz sahibi Recep Haldız’ı davet ettim. Baş başa konuştuk. Dedim ki, “Ben bir ay ücretsiz izne çıkayım.. Gazeteyi hazırlayacak ekip var. Bu seçim döneminde gazetede olmak, yazı yazmak istemiyorum. Hatta, kafanıza göre gazete için yeni bir ekip bulun.. Ben bir daha hiç dönmeyeyim. Bu şehirde aç kalmam.  Ama olmadı, bulamadınız, 2 Kasım Pazartesi günü seçim biter, ben gelip yeniden çalışırım.” 
Recep Haldız da, daha sonra aynı konuyu açtığım Macit Haldız da, her zaman olduğu gibi, “Sen nasıl biliyorsan, sen nasıl istiyorsan öyle olsun” dediler. Benim arabam yok. Şirketin arabasını kullanıyorum. Onu da bırakayım istedim. “Hayır” dediler. “Araba sende kalsın, 
2 Kasım Pazartesi günü dinlenmiş biçimde gazeteye gel, yeni binada işinin başına geç.” 
………
Aslında yıllardır, “Özgür Kocaeli Gazetesi İsmet Çiğit olmadan olmaz” diye bir geniş kanı da var. Ben öyle olmadığını biliyorum. Ben artık yaşlı ve yorgun bir gazeteciyim. Benim arkamı, burada genç arkadaşlar topluyor. Bu gazetede Metin Karan, Ali Gündoğdu, Ahmet Serimer, İlker Akşit, Murat Yoldaş gibi bu kentte bu işin en iyi, en düzgün isimleri var. Genç, pırıl pırıl arkadaşlar var. Benim bir aylık tatilim, onlar için de fırsat. Çok daha iyi gazete yapacaklarına inanıyorum. 2 Kasım’da yeni bir Türkiye’de, yeni binasındaki ÖZGÜR KOCAELİ’ye döneceğimi umuyorum. Zaten, bu gerçekleştiğinde de artık eski tempoda çalışmam imkansız. Bugüne kadar binlerce başyazı yazdım. Onbinlerce manşet attım, binlerce gün gazeteyi satır satırına yaptım. Yeniden başladığımda, yazımı yazar, belki gazetenin 1 nci sayfasına biraz bakar, kalan zamanı kendime ayırırım.
………..
Değerli okurlar. 1986’da evlendim. Birkaç ay sonra 30 ncu yıla gireceğim. O yıl, gazetenin sorumluluğunu üstlendim. 30 yıldır eşimle 3 gün üst üste tatil yapmadım. Çocuklarımız büyüdü. Biz, ilk günkü gibi birbirimize aşığız. Birkaç ay idare edecek kadar param var. Bu bir aylık tatilde eşimle gezeceğim. “Kafa nereye biz oraya” gideceğiz. Önce 4-5 günlük Kıbrıs-Girne planım var. Telefon kapalı. Zaten internet, sosyal medya bilmem. Yazı yazmak yok, gazete, televizyon yok.. 
Baş başa gezeceğiz. Bir gün Konya’da Semah gösterisi izleyip, ertesi akşam Bodrum Barlarında, diskolarında sabahlayabiliriz. Kalkan zamanı Amasra’ya gideceğim. Belki günü birlik kebap yemek için Gaziantep’e, Hamsi yemek için Trabzon’a gidip gelebiliriz. 
Kocaelispor maçlarına gideceğim. Bu bir aylık süre içinde rastlarsa, deplasmana da gideceğim. Gençlikteki gibi. Serseri gibi.. 
Hepsinden önemlisi, hayatımda ilk kez 1 Kasım gecesi, bir seçim akşamı, gazetede rakamlarla boğuşup; manşeti nasıl atacağım diye gece yarısına kadar boğuşmak yerine, evde sade bir vatandaş gibi televizyon karşısına oturup, seçim sonuçlarını takip edeceğim. 
Bu bir aylık tatilin, sağlığıma, özellikle ruh sağlığıma iyi geleceğine inanıyorum. Kendime kurduğum yaşam standardımın devamı için, bir emekli maaşı yetmez. Kenarda köşede param, malım mülküm de yok. 2 Kasım’dan sonra çalışmaya mecburum.  İnternet bilmem, ticaret bilmem. Yapabileceğim tek iş de İzmit hakkında yazı yazmaktır. 
Hele özleyelim birbirimizi. İsmet Çiğit, yarından itibaren bir ay yoktur. Siz beni özlemişseniz,  ben hala kendimde yazı yazacak gücü bulabiliyorsam, 2 Kasım Pazartesi gününden itibaren yeniden görüşürüz. Sağlıkla kalın.
Bu yazı toplam 523 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum