1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Bir Başka Şehir”
“Bir Başka Şehir”

“Bir Başka Şehir”

“Zili çaldıktan sonra içerden gelen ayak sesini duymasaydı, kapının kendiliğinden aralandığını sanacaktı. Coşkun’a kapıyı açarken, vücudunu geri çekerek kendini adeta saklamıştı Selda. Görme

A+A-

“Zili çaldıktan sonra içerden gelen ayak sesini duymasaydı, kapının kendiliğinden aralandığını sanacaktı. Coşkun’a kapıyı açarken, vücudunu geri çekerek kendini adeta saklamıştı Selda. Görmeyeli, bu kadının yeni bir cilvesi, o çocuksu oyunlarından biri miydi? Beklediği oyun arkadaşı gelmiş çocuklar gibi karşıladı adamı. Arkasına saklandığı kapıyı kapar kapamaz sevgilisinin boynuna sarılıp öptü, sonra çok çabuk çekti dudaklarını. Kadın güzel bir oyunun başındaydı sanki, heyecanlı, kıpır kıpırdı. Hemen bırakmak istemeyen erkeğin elinden sabun gibi kayıvermişti; bir iki küçük öpücükle de yaklaşıp uzaklaşarak karşısındakini kışkırtıyor, kısa bir kovalamacanın ardından teslim oluyor, çok geçmeden de kaçtığı adamdan daha istekli, daha tutkulu görünüyordu...”

•••

Yukarıdaki metin, Kemal Ateş’in İmge Kitabevi yayınları arasında çıkan “Bir Başka Şehir” adlı romanından alındı. 245 sayfalık roman baştan sona aşkla örülü değil. Kitap, arka kapakta şöyle tanıtılıyor:

“Bir Başka Şehir, Kemal Ateş’in uzun bir aradan sonra yayınlanan üçüncü romanı. Ateş’i yayınevimizin 3. baskısını yaptığı, Outcasts of the Homeland adıyla Amerika’da da yayınlanan Toprak Kovgunları ile bilen okurlar, Bir Başka Şehir’de yalnız yazarın değil, romanımızın alışılmış çizgisinden farklı bir romanla karşılaşacaktır.

Bir Başka Şehir’deki olaylar, ilki 1948 yılında, ikincisi 1980 darbesinden sonra üniversitede yaşanan iki tasfiye döneminde geçiyor. Ağırlıklı olarak üniversite çıkıyor karşımıza, ancak 12 Eylül’ün yerleştiği zemini iyi anlamak için yazar ilginç gözlemlerle varoşları ve köyü de katıyor romana. Siyasal travmalarla insani travmaların iç içe girdiği bir roman.

Yazarın özgünlüğünü dilinde de göreceksiniz. Roman boyunca; edebiyatçıların, dilcilerin ihmal ettiği, kıyıda köşede kalmış, yazınsal metinlerde pek karşılaşmadığımız sözcüklerle oluşturulan bir ‘dil şöleni’nde bulacaksınız kendinizi. Bir Başka Şehir, bir başka roman...”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.