1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bir bayramda daha gazeteci olmak
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir bayramda daha gazeteci olmak

A+A-
1970’li yıllardan beri,  kim bilir kaçıncı bayramı gazeteci olarak geçiriyorum. Artık çok uzakta kalan geçmişte, biz gazeteciler de Ramazan Bayramı’nda iki, Kurban Bayramında üç gün tatil yapardık. Hem gazeteciler, hem gazete binaları, sistemler yılda 5 gün dinlenme imkanı bulurdu. 
Günümüzde haberleşme daha çok internet üzerinden yapılıyor.  Kağıt gazetelerin eskisi kadar cazibesinin kalmadığı söylenip, duruyor. Üstelik geçmişe göre günümüzde insanlar dini bayram günlerinde daha fazla tatil yapıyor. Gazete satışı yapan bayilerin bile büyük bölümü bayram günlerinde kapalı. 
Ama biz, ısrarla gazete yapıyoruz. Yılın 365 günü, kesintisiz gazete çıkartıyoruz. İlimizdeki pek çok büyük sanayi kuruluşunda bile bayram tatilinde üretim dururken, bu kentte yerel gazeteler bayramda da yayınına devam etti. 
Bayram günlerinde, aileleri ile bayramı yaşayamayan, hiç değilse bayram günlerinde gazete çıkartma telaşı yaşamadan dinlenme imkanı bulamayan bütün meslektaşlarımın, özellikle bu dönemde gazete hazırlama sorumluluğunu taşıyan gazete yöneticilerinin övgüyü fazlasıyla hak ettiğini düşünüyorum.
Hala ve ısrarla,  yerel-ulusal bütün gazetelerin Ramazan ve Kurban Bayramlarında, hiç değilse senede 5 gün gazete yayınlanmadan tatil yapması gerektiğini savunuyorum. Bu konu, bir yasal düzenleme ile kural haline getirilmelidir. Hiçbir gazete işvereni, “Ben kural, gelenek tanımam. Bayram, seyran her gün gazetemi çıkartırım” deme hakkına sahip olmamalıdır. 
…….
Biz, bu bayram sabahına da artık geleneksel hale getirdiğimiz  “Bayram sabahı kahvaltısı” ile başladık. Artık emekliye ayrılan, belki de Türkiye’de basın müzesinde yer alması gereken tarihi baskı makinemizin bulunduğu büyük salonda, arkadaşlar yine mükellef bir kahvaltı sofrası hazırladılar. Bayramın birinci günü gazetede çalışan herkes, hatta gelen olursa başka gazetelerde çalışan meslektaşlarımız da ÖZGÜR KOCAELİ’nin bu kahvaltı sofrasında buluşuyor. Tabii, sofrada çok uzun süre oturup, geyik yapma şansımız yok. Akşama kadar yeni gazeteyi hazırlamak lazım. Yine de bir-bir buçuk saatlik Bayram Sabahı Kahvaltısı, hepimize iyi geliyor. Bayramın ilk günü ailelerimizle birlikte olamasak da,  işyerinde de aslında bir aile olduğumuzu hatırlıyoruz. 
Bu bayram, kahvaltı sofrasından, bir ayı aşkın süreden beri hiç çalışmayan, dönmeyen bugün köhne gözükse de 20 küsur yıl bu gazeteyi basıp, kahrımızı çeken baskı makinesine biraz daha hüzünle baktım.  Hala, “Neden gazeteyi değiştirdiniz: Neden renkli baskıya geçtiniz. ÖZGÜR KOCAELİ’nin farklı özelliği vardı. Bunu ortadan kaldırdınız” diye eleştirenler var. 
Ama bu büyük değişiklikle gayet doğru bir iş yaptığımızı düşünüyorum. Artık hiçbir şey siyah-beyaz değil. Siyah-beyaz fotoğraf yok, siyah-beyaz televizyon yok. Bu devirde siyah-beyaz üstelik genellikle çamur gibi gazetede ısrar etmek, hem kendi yeteneklerimize, hem okura saygısızlıktı. 1 Eylül’den itibaren gerçekten güzel gazete yaptığımızı düşünüyorum. Her geçen gün, kentin bu yeni ÖZGÜR KOCAELİ’yi daha fazla sahiplenişini de gururla takip ediyoruz. 
,,,,,,…
Değerli okurlar, bu sütunlarda pek çok yazımda, bu kentte artık gazeteci olarak seçim mücadelelerinin içinde kalmak istemediğimi yazmışımdır. Ama hem bu gazetenin bu kentteki özel konumu; hem-herkese çok teşekkür borçluyum- bu kentte benim şahsıma duyulan güven,  benim bu isteğimi yerine getirmeme engel oluyor. 
Malum, ilimizde bu ay sonunda yapılacak KOÜ’deki rektörlük seçiminin heyecanı var. Aslında yaklaşık 920 seçmenli, sadece Üniversiteyi ilgilendiren ve sonucu da ne çıkarsa çıksın, Cumhurbaşkanına bağlı olan bir seçim. 
Bugüne kadar tam ortasında kaldığım bütün seçimler gibi,  KOÜ’deki bu rektörlük seçiminde de tamamen tarafsız olduğumu deklare etmiştim. Rektör adaylarının hiç biriyle özel görüşme yapmak, röportaj yapmak gibi bir talebim de kesinlikle olmamıştır. İlimizde yayınlanan diğer kent gazetelerinin hepsinin, rektör adayları ile görüşmek, röportaj yapmak için yarıştıklarını da çok iyi biliyorum.
Ama KOÜ rektörlüğü için en iddialı olan, en çok çalışan adaylar bu gazeteyi seçtiler. 
4 önemli aday, gazeteye geldi, benimle görüştü. Hepsiyle ilgili olarak, aynı ölçüler içinde kullanmaya özen gösterdiğimiz haberler yaptık. Talip etmediğimiz halde, KOÜ’deki rektörlük seçiminin nabzı da bu gazetede attı. 
Bu konuda hem şahsıma, hem bu gazeteye olan güvenleri nedeniyle, değerli hocalarımıza ve üniversite camiasına teşekkürü borç biliyorum. 
…….
ÖZGÜR KOCAELİ artık renkli, daha çok sayfalı  bir yerel gazetedir. 
Ama ÖZGÜR KOCAELİ her zaman bu kentin en çok güven duyulan, en çok saygıyı hak eden, en çok okunan ve herkesin inandığı gazete olmaya devam edecektir. Bu konuda hiç kimsenin şüphesi olmasın isterim. 
Önceki bayramlarda olduğu gibi, bu bayramda da üç gün ÇINAR eki tatil yaptı. ÇINAR’ın tatili de bugün bitiyor. Yarından itibaren yine ÇINAR’la birlikte 28 sayfa pırıl pırıl renkli baskılı gazeteler size ulaşacaktır. 
Bir kez daha bütün meslektaşlarım ve medya sektörünün menfaati, huzuru için, bayram günleri yazılı basına tatil zorunluluğu getirilmesi için yasal düzenleme yapılması dileğimi vurgulamak istiyorum. 
İstisnasız, bu işin yükünü taşıyan gerçek gazeteci bütün meslektaşlarımın ve bu kentteki bütün yerel gazete okurlarının, bitmekte olan Kurban Bayramlarını en içten dileklerimle kutluyorum.
BAYRAM SABAHI- Özgür Kocaeli Gazetesi’nin Kurban Bayramı’nın 1 nci gününde işbaşında olan ekibi, artık çalışmayan eski baskı makinesinin yanı başındaki salonda geleneksel bayram sabahı kahvaltısında. Büyük olasılıkla, bu bayram sabahı kahvaltısı, Cebesoy Sokak’taki mevcut binada son kahvaltı oldu. Gelecek bayramları büyük olasılıkla halen yapımı süren yeni binada  karşılayacağız.
Bu yazı toplam 328 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.