1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bir doğru, bir yanlış
Bir doğru, bir yanlış

Bir doğru, bir yanlış

İzmit, tarihi hazinelere sahip olma zenginliği açısından sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en önemli şehirlerinden biridir. İzmit’te tarih ve turizm adına çok sık palavra sıkılır. Ama yine

A+A-

İzmit, tarihi hazinelere sahip olma zenginliği açısından sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en önemli şehirlerinden biridir.  İzmit’te tarih ve turizm adına çok sık palavra sıkılır. Ama yine İzmit, sahip olduğu bu tarihi hazineleri korumak, kollamak, potansiyeline uygun değerlendirmek ve geleceğe devretmek konusunda son derece başarısız,  bu konuda sorumsuz ve kaygısız insanların kentidir.

Dünkü gazetede İzmit’teki en önemli iki tarihi bina ile ilgili olarak alınan yeni kararlarla ilgili haberler vardı.

Biri, İzmit İnönü Caddesi üzerinde, 50 nci Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu karşısında bulunan tarihi Redif Binasına Kocaeli Valiliği makamının taşındığı haberiydi.

Diğeri,  tarihi Gar binaları kompleksinin, “Kanser Tarama Araştırması Merkezi” olarak kullanılmak üzere İl Sağlık Müdürlüğü’ne tahsisi haberiydi.

Bu iki binanın ortak özellikleri vardır. Hem Redif Binası, hem tarihi Gar Binaları kompleksi, şehir merkezinde denilebilecek, İzmit’te pek çok yere yürüyüş mesafesindeki binalardır.

İkisi de 2000’li yılların başlarına gelindiğinde dökülüyordu. Almanlar tarafından yaptırılan tarihi Gar Binası, yeni ve üstelik şekilsiz Gar Binası yapıldıktan sonra, adeta çöpe atılmıştı. Çatısı çöktü, berduş, ayyaş mekanı haline geldi.  Birkaç kez yangın çıktı. Bir tarih hazinesi yok oluyordu. Şimdi Zonguldak Valisi olan Vali Erdal Ata kurtardı.

Tarihi Redif Binası, Cumhuriyet döneminde Askeri Mahkeme olarak kullanılmıştı. Eski Kolordu’nun hemen yanında bulunan, mimari yapısı açısından da İzmit’in en güzel binalarından biri olan bu binada, özellikle 12 Eylül döneminde pek çok kişinin acı anıları da vardı. Redif binası da terk edilmiş, yıkıldı, yıkılacak duruma gelmişti. Bahçe duvarının üzerindeki demir korkulukları bile buram buram tarih kokardı, hergün önünden binlerce kişi geçer de, kimse görmezdi.

Bu binayı da sağolsun şimdilerde Edirne Valisi olan Vali Gökhan Sözer kurtarmıştı.

Kocaeli Valiliği makamının tarihi Redif Binasına taşınmasına sevindim. Çünkü, çok önemli miktarda para harcanarak restore edilen ve gerçekten çok güzel olan bu binayı kentin nasıl değerlendireceğine, iki yıldan beri karar verilemiyordu. Bina restore edilmiş, çevre düzenlemesi yapılmış, olağanüstü güzel aydınlatılmıştı. Şehrin ortasında bu görüntüsü bile güzeldi. Ama boştu. Boş binalar, hele tarihi değerleri varsa, zaman içinde dökülür, yok olurlar. Redif Binası sözde geçen yıl 29 Ekim’de açılacaktı. Ama kentimiz bu binayı ne yapacağını, nasıl kullanacağını bir türlü kararlaştıramadı.

Bu nedenle, Tarihi Redif Binasının boş kalması yerine, valilik makamı olmasını isabetli bir karar olarak görüyorum. Kocaeli Valisi Ercan Topaca, artık valilik lojmanı ile, Redif Binasındaki makamı arasında yürüyerek gidip gelebilecek. Vali o binada çalışacağı için, bina mutlaka sıkı korunacak.  Kocaeli Valisi’ni ziyarete gelenler, bugünkü mevcut, köhne, perişan Valilik binası yerine, buram buram tarih kokan mükemmel bir binaya girecek, “Vay anasını, bu şehir ne güzel bir şehir” diye düşünecekler.

Redif binasının valilik makamı olarak tahsisini bu nedenle uygun buluyorum. Sayın Vali’nin bu binada daha rahat, daha huzurlu çalışacağına ve daha üretken olacağına eminim. Ama Valilik için makam bulundu diye, 12 Haziran seçimleri öncesinde söz verilen yeni Valilik Kompleksi Projesi rafa kaldırılır, geciktirilirse, bu şehrimiz için bir kayıp olacaktır.

Gelelim, tarihi Gar Binaları’nın “Kanser Araştırması” için Sağlık Müdürlüğü’ne tahsisine.

Tarihi Gar Binaları kompleksi,  İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın, bu kentte iyi şeyler olmasını isteyen İzmit sevdalılarının rüyasına soktuğu “Tarih Koridoru” projesinin başlangıç noktasıdır. Tarihi Gar Binaları gerçekten çok güzel bir alandır. Erdal Ata döneminde bu binaların bulunduğu kompleksin restorasyonu için büyük para harcandı. Özel İdare’ye aittir. Turistik tesis ruhsatı, alkollü içki satış ruhsatı vardır.

Bu binaların İzmit için çok şık, çok huzurlu, dünya mutfaklarından ve Türk mutfağından güzel örneklerden oluşan menüye sahip bir içkili restaurant olarak kullanılması gerekirdi. İlk deneme başarılı olamadı. Çünkü, kira çok yüksekti. İşletmeci altından kalkamadı.

Tarihi Gar Binaları, aylar önce boşaltıldı. Özel İdare kasten yeniden ihaleye çıkmadı. Boşaldığı andan itibaren, içki ruhsatı bulunan bu binayı nasıl yok ederizin hesapları başlamıştı. Emekliye ayrılan Özel İdare Genel Sekreteri Metin Yahşi de, bu binaların harcanmasında vebal sahibidir.

Sonunda bir çözüm buldular.  Türkiye’de ilk kez ilimizde büyük bir “kanser tarama” çalışması yapılacakmış. 100 kadar bilim adamı, bu amaçla İzmit’e gelecek en az 3-4 yıl bu çalışmayı sürdürecekmiş.

Devlet başka bir yer bulamamış. İzmit için, eksikliği hissedilen güzel bir restaurant olarak kullanılması gereken, zaten bu amaçla restore edilen tarihi Gar Binaları kompleksinin Sağlık Müdürlüğü’ne bu amaçla tahsisi kararlaştırılmış.

İzmit’te kanser araştırması yapılsın. 100 civarında bilim adamı gelsin, bu iş için ilimizde çalışsın. Bunlara diyeceğim yok. Ama neden tarihi Gar Binası bu işe tahsis ediliyor.

Düşünün “Tarih Koridoru” yapıyoruz. Başlangıç noktası, “Kanser Tarama ve Araştırma Merkezi” olacak.

Yazıktır, ayıptır. Bu kente hakarettir.

İlimizdeki herhangi bir hastanenin bir katı, boş duran kamu binalardan herhangi biri, misal Belsa’nın B Bloku, yakında boşalacak Kocaeli Ticaret Odası binası ya da bir başka herhangi bina bu iş için tahsis edilebilirdi.

Tarihi Gar Binasını “İçkisizleştirmek” konusunda kesin kararınız olabilir. Ama başka amaçla değerlendirirsiniz. İçinde sanat olur, kültür olur, sergi salonları eğitim birimleri olur. Biraz içinde düzenleme, tadilat yaparsınız, 5 yıldızlı, nostaljik bir butik otel olur.

Yok, bizim şehrimiz, bu kentin en önemli, en güzel restore edilmiş tarihi binasını, “Tarih Koridoru”nun mihenk taşını “Kanser Araştırma Heyeti”ne tahsis ediyor.

Ne talihsiz bir kent bu İzmit?.. Ne sahipsiz bir kent bu İzmit?..

Her şeye rağmen, eğer İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan “Tarih Koridoru” projesinde samimiyse, bu proje içinde tarihi Gar Binalarının bir başlangıç, bir dinlenme noktası olmasını arzuluyorsa, bu binanın 3-4 yıl süreyle Kanser Araştırma Merkezi olmasına karşı çıkmalıdır.

Redif binasının valilik makamına tahsis edilmesini, en azından şimdilik bu binayı değerlendirmek için daha doğru bir seçenek bulunamadığından doğru buluyorum. Tarihi Gar binalarını, sırf İzmit’te içki ruhsatı bulunan bir mekanı daha yok etmek adına kanser araştırmaları için tahsis edenleri de İzmit ve geleceği adına kınıyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.