1. HABERLER

  2. Bir Genel Başkan'ı ağırlamak
Bir Genel Başkan'ı  ağırlamak

Bir Genel Başkan'ı ağırlamak

Çok değil, 17-18 yıl geriye gittiğimizde bugün ülkemizin yönetimini tek başına üstlenen AK Parti ortada yoktu.

A+A-

1999 yılında, yerel ve genel seçimler birlikte yapılmıştı. Genel seçim sandıklarından, Bülent Ecevit liderliğindeki DSP (yaklaşık % 23 oyla) birinci parti çıkmıştı. Aynı DSP’nin yerel seçim sandıklarındaki oy oranı ise % 7 civarındaydı. 
Bülent Ecevit Başbakan oldu. DSP-MHP-ANAP koalisyonu kuruldu. Mart ayındaki bu seçimlerin ardından, ağustos ayında büyük Kocaeli depremi yaşanmıştı. 

Bir dönem Türkiye’ye yöneten. Başarılı ya da başarısız olduğu tartışılan, ama dürüstlüğü ve hümanistliği konusunda kimsenin tereddüt etmediği Bülent Ecevit’in partisi DSP, 1999 seçimlerinden sonra bir daha hiç varlık gösteremedi. Şu sıralarda  “Mavi Güvercin”li partinin hala adı ve tabelası var ama, pek kimsenin umurunda değil. 

Geçen hafta sonu DSP’nin Kocaeli İl Kongresi vardı. DSP’nin Genel Başkanı, yani rahmetli Ecevit’in koltuğunda oturan adam Önder Aksakal da, il kongresi için İzmit’e geldi. Pazar günü kongreye katıldıktan sonra, o gece İzmit’te kaldı. Geçen pazartesi günü de,  İzmit’te bazı kurumları ziyaret etti. 

DSP heyeti, pazartesi sabahı İzmit’teki ziyaretlerine gazetemizden başladı. Bir genel başkan, üstelik şimdilerde pek adı sanı duyulmasa da bir dönem ülkeyi yöneten partinin genel başkanı ziyarete geliyordu. Heyeti gazetenin kapısında karşıladım. DSP’nin ve elbette genel başkanının devlet protokolünde önemli bir yeri var. Polis eskortlu (06 DSP) diye başlayan, ışıldaklı, siyah Audi marka bir araçla geldi Genel Başkan.. Sade sabah kahvesini benim odamda içti. 

Önder Aksakal, kaliteli bir şahsiyet.  1960 Aydın doğumluymuş.  Makine mühendisi. 1977’den beri aktif olarak siyasetin içinde yer aldığını,  15 yıl siyasi yasaklı olduğunu, bunun 5 yılını cezaevinde siyasi suçlu olarak geçirdiğini anlattı. 

Genel siyasette iki temel konu üzerinde konuştu. Birincisini şöyle anlattı:
“-Türkiye iyiye gitmiyor. Cumhurbaşkanı, kendilerinin aldatıldığını, hata yapıldığını söylüyor. Öyleyse seçime gitmek lazım.  Türkiye’nin düze çıkma konusunda umutlanması için mutlaka erken seçimin yapılması gerekir.”
DSP Genel Başkanı Aksakal’ın üzerinde ısrarla durduğu ikinci temel konu ise, Siyasi Partiler Yasası ve seçim barajı.

Aksakal bu konuda da şunları söyledi:
“- Bir sonraki seçimde seçmen sayısı 60 milyonu bulacak. Yani bir siyasi partinin meclise girebilmesi için ülke genelinde 6 milyon oy alması lazım. Bu büyük bir haksızlık. Bir siyasi parti, herhangi bir seçim çevresinde halkın çok sevdiği, çok güvendiği bir aday çıkartabilir. Misal, Kocaeli’de böyle bir aday çıkartsak, bu aday bütün Kocaeli’deki oyları alsa, yine milletvekili seçilemiyor. Bu büyük bir haksızlık. Ben, DSP’nin baraj sorunu var diye bunları söylemiyorum. Yüzde 10 barajı büyük bir haksızlık. Bir bölgede, bir kentte çok sevilen, çok sayılan bir bağımsız aday da o seçim bölgesinde seçilebilecek kadar oy almışsa ülke barajına takılmadan seçilebilmelidir.”

Aksakal, mevcut Siyasi Partiler Yasasının 12 Eylül 1980 ürünü olduğunu, Genel Başkanlara çok büyük yetkiler verdiğini, bunun da demokrasiye zarar verdiğini söylüyor. Siyasi Partiler Yasasının mutlaka değişmesi gerektiğini de söyledi. 

Bir genel başkanla tanışmak, sohbet etmek gerçekten keyifliydi. DSP’de her zaman kaliteli, düzgün insanlar siyaset yapmıştır. Genel Başkan Aksakal da DSP’nin bu şekline çok uygun bir isim gibi duruyor. Ecevit’leri anlattı. Partisinin de geçmişte, iktidar döneminde bazı hatalar yaptığını belirterek şu örneği verdi:

“-Bence DSP iktidarı döneminin en büyük hatası, Milli Eğitimde taşımalı sistemi getirmesi, köy okullarının kapatılması olmuştur. Köy okulları kapanınca, küçük köylerden öğretmenler ayrıldı. Oysa öğretmenler bulundukları köylerde halkın da danışmanıydı. Fikir aldığı kişilerdi. Öğretmenler köylerden çekildi, köylerde bu görev sadece cami imamlarına kaldı. Bence bu hataydı.”

DSP Kocaeli’de Halim Dedeoğlu’nun İl Başkanlığında yeniden örgütlenmenin, yeniden sesini duyurmanın arayışları ve çabası içinde.  Genel Başkan Aksakal ile tanışmaktan da onur duydum. 

he1-002.jpg

DSP HEYETİ-  Genel Başkan Önder Aksakal(ortada), İl Başkanı Halim Dedeoğlu,  İzmit İlçe Başkanı Hülya Yıldırım, Mustafa Temelli ve Numan Gülşah gazetemiz önünde bir arada. Numan Gülşah çok uzun boylu olduğu için,  fotoğrafın dengesi bozulmasın diye, iki basamak aşağıda durdu. 

Kocaelispor taraftarına kasıtlı otopark cezası 
Pazartesi günü çok sayıda Kocaelispor taraftarı okurum aradı.  Pazar günü Kocaelispor-Kütahya maçı için İsmetpaşa Stadına gitmişler. Maça biraz geç kalanlar, arabalarını Dış Stadın yanından geçen cadde üzerinde, trafiği aksatmayacak şekilde park etmişler.

Maç çıkışında bu cadde üzerine park etmiş bütün arabaların camında,  polisin kestiği “Otopark cezası” makbuzları varmış.  Pazar günü o caddede trafik yok. Cadde kenarında park eden araçlar trafiği aksatmıyor. İsmetpaşa Stadının yeterli kapasitede otoparkı vardı da, o taraftarlar buna rağmen mi arabalarını cadde üzerine bıraktı. Bugüne kadar stat çevresinde böyle bir uygulama olmamıştı. 

Kocaelispor’u bitirmek, batırmak, yok etmek için her şeyi yaptılar.. Şimdi sıra Kocaelispor maçına gelen, takıma destek olan taraftarlara  durduk yerde ceza yazmaya mı  geldi?. Pazar günü stat çevresinde 92 TL’lik otopark cezası kesilen araçların sahipleri, bu işin kasıtlı yapıldığını, Emniyet tarafından Kocaelisporlu oldukları için cezalandırıldıklarını düşünüyorlar. 

Ayıptır.. Türkiye’de hiçbir kentte, o kentin öz evlatları böyle muamele görmüyorlar, görmezler. Emniyet’in özür dilemesi lazım. Pazar günü o bölgedeki (41) plakalı araçlara belki de büyük bir keyifle ceza kesilmesi emrini veren kimse, hakkında soruşturma açılması lazım. Kocaelispor taraftarını bu denli rahatsız etmek, Kocaelispor taraftarına bu şekilde muamele yapmak, bu kentte kimsenin haddi olmamalıdır. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum