1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bir insan prototipi: Necati Gençoğlu, ruhu şad olsun
Bir insan prototipi: Necati Gençoğlu, ruhu şad olsun

Bir insan prototipi: Necati Gençoğlu, ruhu şad olsun

Kocaeli siyasetinde belli bir dönemde etkin rol almış olan İzmit Eski Belediye Başkanı Sayın Necati Gençoğlu amcayı geçen hafta kaybettik. Her insanın yaşadığı süreç içerisinde müptela olduğu bir

A+A-

Kocaeli siyasetinde belli bir dönemde etkin rol almış olan İzmit Eski Belediye Başkanı Sayın Necati Gençoğlu amcayı geçen hafta kaybettik.

Her insanın yaşadığı süreç içerisinde müptela olduğu bir takım zafiyetleri vardır ve bu zafiyetler insan olmanın gereğidir. Ancak, Necati Gençoğlu ismi, toplum tarafından genel kabul gören önemli meziyetleri uhdesinde barındıran ve zafiyetlere esir düşmeyen, nefsini kontrol edebilen ender siyasetçilerden biridi.

Necati amcanın nefsani duyguları kabarık değildi. Mütevazi bir yaşam tarzı vardı. Helal ile haramı, sap ile samanı, şap ile şekeri, güzellik ile çirkinliği bir birinden ayırt eden mümeyyiz bir akla sahipti. İyilikseverdi. Özellikle fakir fukarayı gözetirdi. Bir fakire yardım ettiğinden müthiş derecede haz duyardı. Garipleri sevindirmek için her kapıyı çalardı. Bazen bu sebeple kimi yöneticilerin karşısında ezilip büzülürdü ama yine de geri durmazdı. Yardım elde ettiğinde de mutlu olurdu.

Benim Mazlumder Başkanlığı yaptığım dönemlerde, çeşitli yardımlarımız olurdu. Garip gurebaya vermek üzere bu anlamda benden birkaç kez yardım talebinde de bulunmuştu. Sırf Allah rızası için bu yardımlara koştuğu için bende O’nun bana yönlendirdiği garipleri mutlaka sevindirirdim.

Sağlığında belli aralıklarla ziyaret ederdim. Kendileri de mutlaka mukabelede bulunurdu ve işyerime gelirdi. Hatta bir gün eşi ile birlikte evime yemeğe davet etmiştim. Uzun uzadıya sohbet etmiştik.

Bir gün çarşıda dolaşırken, Erenler Cami yakınlarında kenarda çorap satan bir kişiden çorap baktığını gördüm. Yanına yaklaştım. Baktım çorap bakıyor kendisine. Arkadan dolandım, gözlerini kapattım ve Necati Amca, ne yapıyorsun? Beni tanıyabildin mi? Diye sorduğumda, ilerlemiş yaşına rağmen ses tonumdan beni tanıyacak kadar kıvrak bir zekâya da sahipti. –Evet, Zeki Bey sen misin? Deyip o meşhur kahkahasını attı. Kitap imza günümde de beni yalnız bırakmamıştı. Konuşmam bittikten sonra gelip iki gözümden beni öpmüştü.

Düşünebiliyor musunuz? Koskoca İzmit gibi bir kente belediye başkanlığı yapmış mühendis kökenli bir insan işportacıdan çorap alıyor. Bunu hiçbir zaman için gurur vesilesi yapmıyor. Sonradan görmeleri bir tahmin edin bakayım. Duraklarda dolmuş beklerken özel aracımızla alıp taşıdığımız insanlar şimdi bizlere selam bile vermiyorlar. Deccacetül muhellat (mahalle tavukları) gibi semirmiş kimi insanlar, insan beğenmiyorlar. Bunlara baktığımızda, Necati Amca ne kadar münevver bir insan olduğu kendiliğinden anlaşılıyor.

Bu güne kadar hiçbir kimseden Necati Gençoğlu hakkında en ufak kötü bir söz duymadım. Dünyevileşmeyi kendisine amaç edinmedi. Kimsenin hakkına tenezzül etmedi. Beytülmale elini uzatmadı. Uzatanlardan hep uzak durdu. Onların bile hidayete ermeleri için dua ediyordu. Etrafımızda bu meziyetleri taşıyan çok az insan kaldı. Lütfen, hiç olmazsa onların kıymetini yaşarken bilelim. Kitabına uyduranları değil; kitaba uyanları görelim ve onlara gereken önemi verelim. Öldükten sonra mersiyeler dizmenin çok da önemi yok.

Vesselam, Sayın Necati Gençoğlu, adam gibi adamdı, Mü’min ve müvahhid bir zat olduğuna dair şahadet ederim.  Ruhu şad olsun, mekânı cennet olsun.

Bakalım kaç kişinin ardından böyle güzel şeyler yazabileceğiz veya kaç kişi bizim hakkımızda böylesine hüsn-ü şahadette bulunacak…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.