1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bir kalem pil büyük zararlara yol açıyor
Bir kalem pil büyük zararlara yol açıyor

Bir kalem pil büyük zararlara yol açıyor

Kartepe’de atık piller toplanıyor. Kartepe Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü İlknur Şakar, atık pillerin diğer atıklardan ayrı olarak toplanmasına çok büyük önem verdiklerini belirt

A+A-

Kartepe’de atık piller toplanıyor. Kartepe Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü İlknur Şakar, atık pillerin diğer atıklardan ayrı olarak toplanmasına çok büyük önem verdiklerini belirtti. Şakar, “Plastik, kâğıt, metal ve cam gibi atıkların değerlendirilmesi ve yeniden kullanılması için uygulanan geri dönüşüm piller için de yapılıyor. Günlük hayatımızda, evde, iş yerinde kullandığımız piller, hesap makinesinden işitme cihazlarına kadar her türlü alette bulunuyor. Ancak bu pillerin bilinçsiz kullanılması ve bunun sonucunda atıklarının yok edilememesi çevreye zarar veriyor. Pil atıkları, içerdikleri cıva, kurşun, çinko, kadmiyum gibi zararlı maddelerden dolayı toprağı kirletiyor ve bu yolla insan sağlığına zarar veriyor. Pillerin içindeki tüm bu maddelerin zararı kimi zaman öldürücü boyuta ulaşabiliyor. Bu maddeler toprağa karışarak hayvanların yediklerinden ya da sulardan insan vücuduna karışıyor. Bu da dolayısıyla sağlığımızda geri dönüşümü olmayan izler bırakıyor” dedi.

Toprağı kirletiyor

Şakar, ayrıca pillerden çıkan zararlı maddelerin, çocukların duygusal zekalarının gerilemesine ya da sinir sistemlerinin zayıflamasına neden olduğunu belirterek, “Bir küçük kalem pilin 4 metrekare toprağı kirlettiğini ve bu toprağın üretim yapılamaz hâle dönüştüğünü düşünecek olursak, tehlikenin boyutunu daha da iyi kavrayabiliriz” şeklinde konuştu. Müdürlük olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile birlikte atık pillerin kaynağında ayrı toplanması için okullarda “Atık Pil Toplama Kampanyası” düzenlediklerini belirten Şakar, “Kampanya dahilinde okullardan, muhtarlıklardan, sağlık ocaklarından tartılarak toplanan piller Exitcom firmasına teslim ediliyor. Burada yine tartılarak teslim alınan piller yarışmada hangi okulun ve ilçenin kazanacağını belirlemek için kaydediliyor. Önümüzdeki hafta içerisinde sonuçlanması beklenen yarışma sonuçları diğer belediyelerde olduğu gibi Kartepe Belediyesi tarafından da heyecanla bekleniyor” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.